Wiadomości

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji

Wiadomości 16.09.2023 192 interakcje

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji

192 interakcje Dołącz do dyskusji

Na stronie Straży Granicznej pojawił się enigmatyczny komunikat informujący o tym, że od niedzieli 17 września 2023 r. na ternie Polski będzie obowiązywał zakaz przywozu do kraju samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. To po prostu zakaz wjazdu do Polski oraz na teren UE.

Z treści wpisu dowiadujemy się, że już jutro, czyli 17 września 2023 r., na terenie Polski w życie wejdzie szereg ograniczeń dotyczących samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Konkretnie zakazany będzie zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów oraz pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu maksymalnie 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi, jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji. O pochodzeniu samochodu i tym samym podleganiu pod zakaz ma świadczyć fakt zarejestrowania pojazdu w Rosji.

Zakaz wjazdu do Polski dla rosyjskich osobówek

Najbardziej interesująca jest podstawa prawna, na którą powołuje się Straż Graniczna. Z treści komunikatu okazuje się, że zakaz wynika z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014 późn. zm.). Oznacza to, że podstawa prawna do wprowadzenia zakazu nie jest niczym nowym, ma już dziewięć lat i weszła w życie w 2014 r. jako jeden z dokumentów skierowanych przeciwko pierwszym działaniom wojennym Rosji na terenie Ukrainy. Rodzi się więc pytanie dlaczego zakaz nie obowiązywał do tej pory?

Więcej na temat rosyjskiej motoryzacji przeczytasz tutaj:

Straż graniczna wyraźnie podaje jaki modus operandi wdroży wobec samochodów podlegających pod zakaz. Działaniami będą objęte wszystkie pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli 17 września 2023 r. pojawią się na polskich przejściach granicznych. Nie ma znaczenia narodowość kierowcy oraz pasażerów, bowiem działania będą prowadzone nawet jeśli kierujący auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej. Zadaniem strażników będzie cofanie tych pojazdów z powrotem do państwa spoza Unii Europejskiej, z którego przyjechały. Niezależnie czy będzie to Rosja, czy też inny kraj.

Wprowadzenie zakazu wjazdu dla pojazdów osobowych to kolejne obostrzenie. Np. w czerwcu 2023 r. kraje członkowskie UE uzgodniły jedenasty pakiet sankcji wobec Rosji. Jednym z wprowadzonych obostrzeń był całkowity zakaz wjazdu na teren Unii ciężarówek z zarejestrowanymi w Rosji przyczepami i naczepami, co miało przyczynić się do uniemożliwienia obchodzenia innych sankcji.

źródło: Straż Graniczna

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać