Wiadomości

Renault Logan Stepway – to ma sens. Oto uterenowiony sedan na rynek rosyjski

Wiadomości 17.08.2018 9 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 17.08.2018

Renault Logan Stepway – to ma sens. Oto uterenowiony sedan na rynek rosyjski

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk17.08.2018
9 interakcji Dołącz do dyskusji

W Rosji nie ma marki Dacia, a Logan jest sprzedawany jako Renault. Właśnie pokazano go w wersji Stepway. 

Od kilku lat wyraźnie widać, że zainteresowanie sedanami spada, a klienci zamiast tego coraz chętniej zwracają się w stronę SUV-ów. Odpowiada za to przede wszystkim moda. Mogłoby się wydawać, że ratunkiem dla sedanów może być ich „uterenowienie”. Ale takich połączeń nie ma na rynku zbyt wiele i nigdy nie było. Kilka lat temu zadebiutowało Volvo S60 Cross Country. Na niektórych rynkach oferowano kiedyś Subaru Legacy Outback w wersji sedan. Coś jeszcze? No tak – w Rosji można kupić Ładę Vestę Cross w wersji sedan.

Właśnie wyrósł jej groźny konkurent.

Mowa o Renault Logan Stepway. W Polsce Logan jest znany jako Dacia, ale Rosjanie kupują go z francuskim znaczkiem na masce. Oficjalna prezentacja tego modelu odbędzie się 29 sierpnia podczas międzynarodowego salonu samochodowego w Moskwie, ale już teraz poznaliśmy szczegóły i zobaczyliśmy, jak taki wóz będzie wyglądał.

Renault-Logan-Stepway

Najważniejsza zmiana w stosunku do klasycznej wersji to oczywiście pojawienie się plastikowych osłon wokół całego nadwozia. Na szczęście, w przeciwieństwie do niektórych modeli, nie zapomniano o tym, by oprócz dodania osłon zwiększyć także prześwit. W zwykłym Loganie wynosi on 155 mm, a w Stepwayu – 195 mm. To już spora róznica i niezły wynik. Ale napęd 4×4 nie będzie dostepny nawet za dopłatą.

Oprócz tego we wnętrzu pojawią się także nowa kierownica i odświeżony system multimedialny z systemami Android Auto i Apple CarPlay.

Jako że to samochód na rynek rosyjski, będzie można zamówić też kilka elementów szczególnie przydatnych w tamtejszym klimacie.

Oprócz podgrzewanych przednich siedzeń pojawi się także podgrzewana przednia szyba. Będzie się dało kupić również opcję zdalnego uruchamiania samochodu. Dzięki temu można włączyć silnik, gdy nadal dopija się poranną kawę i wsiąść już do nagrzanego samochodu. Szkoda, że w Polsce korzystanie z takiego gadżetu (jeśli silnik pracuje ponad minutę) jest nielegalne.

Pod maską zagości silnk benzynowy 1.6 w trzech wersjach.

Najsłabsza z nich ma 82 KM i 134 Nm, mocniejsza 102 KM i 134 Nm, a topowa – 113 KM i 152 Nm. W standardzie moc na koła będzie przenoszona przez pięciobiegową skrzynię ręczną, ale do 113-konnej odmiany można zamówić też skrzynię CVT.

Wbrew pozorom, taka wersja ma bardzo dużo sensu.

Zwłaszcza w Rosji, gdzie klienci nadal lubią sedany – szczególnie takie z dużym bagażnikiem, jak w Loganie. Tamtejsze drogi pozostawiają wiele do życzenia, więc zwiększony prześwit nie jest w tym przypadku wyłącznie kwestią fanaberii.

Renault Logan Stepway jest wymarzonym samochodem dla… działkowca, który musi zmieścić w bagażniku grabie i worki z ziemią, a do tego czasami dojechać kawałek po wyboistej czy polnej drodze. I bardzo dobrze, bo takie samochody też muszą być na rynku.

Myślę, że w Polsce też miałby szansę na sukces.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać