Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Pytanie na niedzielę: który pas wybierasz, gdy jedziesz po dwupasmowym rondzie?

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 28.11.2021 270 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 28.11.2021

Pytanie na niedzielę: który pas wybierasz, gdy jedziesz po dwupasmowym rondzie?

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk28.11.2021
270 interakcji Dołącz do dyskusji

Ronda mają usprawniać ruch, ale często dochodzi na nich do konfliktowych sytuacji i stłuczek. Im więcej pasów, tym gorzej.

Podobno niedzielę tradycyjnie spędza się przed telewizorem – zwłaszcza gdy za oknem jest zimny, dogorywający listopad. Skoro jednak czytacie ten artykuł, wygląda na to, że wolicie inne formy rozrywki. Co nie zmienia faktu, że za chwilę i tutaj też będzie coś do oglądania. Spokojnie, to tylko kilkanaście sekund.

Dwupasmowe rondo – klasyka drogowych problemów

„Uważaj, uważaj” powtarzane przez pasażerkę niczym mantra słychać niemal od samego początku przejazdu przez rondo. Swoją drogą, taki pasażer-asystent to najgorsze, co może spotkać kierowcę. Nie dość, że podkopuje jego pewność siebie, to jeszcze stresuje – bo zamiast skupiać się rzeczywiście na drodze, kierujący musi zajmować się sprawdzaniem ostrzeżeń. Zazwyczaj oczywiście mocno przesadzonych, bo dla nadwrażliwych lokatorów prawego fotela powodem do podniesienia rabanu zwykle bywa już pojawienie się jakiegokolwiek auta w zasięgu wzroku.

Tym razem niebezpieczna sytuacja faktycznie się wydarzyła. Gdy kierowca z kamerą próbował zjechać z ronda, inny kierowca postanowił tam wjechać. Obyło się bez kolizji. Ale nie bez reprymendy.

Stanowczy głos pasażerki przekonywał, że to wszystko przez niewłaściwy wybór pasa

„Wszyscy tu jeżdżą zewnętrznym” – powiedziała. No cóż, skoro wszyscy, to przecież nie mogą się mylić. Kierowca próbował oponować i tłumaczyć, że skoro jedzie prosto, to lepiej będzie jednak wewnętrznym. „Mam jeździć zewnętrznym, jak d…?” – zapytał, a jego kwestia mogłaby bez problemu stać się memem.

Rzeczywiście, pas zewnętrzny często wybierają nieco mniej sprawni kierowcy

Nie chcę tu nikogo obrażać, ale rzeczywiście jazda po zewnętrznym pasie jest zwykle wybierana przez tych, którzy chcą „mieć spokój” i nie narażać się na ryzyko stłuczki podczas zjeżdżania z kimś, kto jedzie dookoła ronda. Z drugiej strony, właśnie tacy kierowcy prowokują te niebezpieczne sytuacje. Czy zasługują na nazywanie ich słowem na D? Pozostawmy to bez odpowiedzi.

Ja sam staram się zwykle jeździć pasem wewnętrznym. Jest szybciej. Choć znam i takie ronda, na których rzeczywiście lepiej jechać zewnętrznym. Dlaczego? Bo tak wielu kierowców objeżdża tym pasem rondo dookoła (czyli pasażerka z filmu miała rację!), że faktycznie zjazd z pasa wewnętrznego może być kłopotliwy.

Pytanie na niedzielę brzmi: który pas wy chętniej wybieracie, gdy jedziecie przez dwupasmowe rondo?

Poza konkursem zapytam też, czy przypadkiem nie byłoby lepiej, gdyby to zjeżdżający z ronda wewnętrznym pasem mieli pierwszeństwo. W końcu mają o wiele gorszą widoczność podczas takiego manewru. Kierowcy jadącemu dookoła łatwiej zobaczyć kogoś po swojej lewej niż temu drugiemu zerkać w lusterka, jednocześnie skręcając i uważając na pieszych.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać