Wiadomości

Poczta Polska testuje samochody elektryczne

Wiadomości 24.04.2018 30 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 24.04.2018

Poczta Polska testuje samochody elektryczne

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz24.04.2018
30 interakcji Dołącz do dyskusji

Listonosze przesiądą się na elektryki? Możliwe, że już niedługo, bo Poczta Polska testuje samochody elektryczne. To największe do tej pory tego typu testy w Polsce.

Do współpracy zostali zaproszeni producenci obecni na polskim rynku, którzy w swojej ofercie mają obecnie auta o ładowności do 800 kg z homologacją do poruszania się po drogach.

Chcemy w ruchu ulicznym sprawdzić, czy elektryczne samochody dostawcze spełnią oczekiwania Poczty Polskiej. Będą je testowali listonosze, kurierzy i kierowcy rozwożący materiał do placówek – mówi Prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

W pierwszym etapie testów będzie to dwadzieścia egzemplarzy ośmiu różnych modeli. W 2018 roku w planach jest przetestowanie około 50 pojazdów elektrycznych.

Obecnie Poczta Polska testuje następujące auta:

– Renault Kangoo Z.E. wersja 2017 Z.E. 33,
– Goupil G4,
– Goupil G5,
– Melex 391,
– Peugeot Partner Electric,
– Citroen Berlingo Electric,
– Nissan e-NV200,
– KOMEL (konwertyk Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych).

Goupil G5, a w tle Melex 391

Pojazdy pojawią się na ulicach kilku miast

Kierowcy Poczty Polskiej do końca czerwca mają sprawdzać m.in. ładowność, sposób ładowania akumulatorów oraz możliwą do przejechania liczbę kilometrów. Oprócz aut przetestowane również będą różne rodzaje ładowarek i stacji ładowania.

Wyliczone zostaną również potencjalne oszczędności finansowe wynikające z wymiany floty na samochody zasilane alternatywnymi źródłami energii.

Testowane samochody będzie można zobaczyć na ulicach Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Białegostoku, Krakowa, Lublina, Łodzi, Gdańska, Wrocławia oraz Katowic.

Elektryczny Fiat, czyli konwersja wykonana przez KOMEL

Po skuterach czas na samochody

To kolejny krok w kierunku wdrożenia pojazdów elektrycznych w Poczcie Polskiej. Spółka współpracuje już z firmą Jeden Ślad produkującą skutery elektryczne i pojazdy trójkołowe, która zgłosiła się do II edycji programu dla start-upów pn. „GammaRebels powered by Poczta Polska”.

Elektryczne samochody mogą się sprawdzić szczególnie w tych miejscowościach, gdzie dla mieszkańców uciążliwością jest hałas drogowy i komunikacyjne zanieczyszczenie powietrza. Testowane modele będą przydatne także w czasie nocnego transportu przesyłek.

Elektryczny Nissan e-NV200

Idą śladem innych dostawców

Poczta Polska to nie pierwsza poczta, która chce postawić na samochody elektryczne. Tego typu auta wykorzystuje już m.in. Royal Mail w Wielkiej Brytanii, Deutsche Post DHL w Niemczech oraz Grupa La Poste we Francji.

Poczta Polska jest jednak pierwszą państwową spółką, która organizuje tak duże testy pojazdów elektrycznych.

Czy i jakie modele wejdą na stałe do floty pocztowej – okaże się już niedługo.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać