Wiadomości

Nowa Toyota Land Cruiser Prado nadjeżdża. Może mieć silnik Diesla z układem hybrydowym

Wiadomości 11.04.2023 30 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 11.04.2023

Nowa Toyota Land Cruiser Prado nadjeżdża. Może mieć silnik Diesla z układem hybrydowym

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk11.04.2023
30 interakcji Dołącz do dyskusji

To już najwyższy czas, by pojawiła się nowa Toyota Land Cruiser Prado. „Mały”, a raczej mniejszy Land Cruiser chyba nie stanie się skomputeryzowaną bulwarówką.

To jeden z moich ulubionych samochodów na rynku. Pamiętam, że nawet żegnając się z różnymi wartymi ponad milion złotych samochodami sportowymi nie żałowałem tak mocno, że muszę oddać kluczyki. „Mały” Land Cruiser (bo „duży” to olbrzymia odmiana V8, która teraz nie ma V8) nie jest wcale nowoczesny. Ma przestarzałe wnętrze z masą fizycznych przycisków, design menu multimediów wygląda jak w tanim tablecie z marketu, a jego wielki (choć wciąż czterocylindrowy) diesel pewnie niespecjalnie podoba się eko aktywistom. Ale jest wspaniały. Daje poczucie potęgi, przejedzie po wszystkim i roztacza niezwykłą aurę solidności. Za kierownicą Land Cruisera można uwierzyć, że ten samochód przetrwa wszystko, łącznie z rewolucją i wybuchem atomowym. A że jest przestarzały? To też ma swoje plusy. Miły, staroświecki klimat tu pasuje!

nowa toyota land cruiser prado

Ale w planach jest już nowa Toyota Land Cruiser Prado

Pisze o tym australijski portal Car Expert. Świeży model był początkowo planowany na ten rok. Teraz mówi się o kwietniu 2024 r. Co wiemy o nowym „LC-ku”?

Po pierwsze, nazwa Prado ma odejść do lamusa. Teraz mniejszy Land Cruiser ma być oznaczany jako 250, przynajmniej w Japonii. Po drugie, pozostanie autem zbudowanym na ramie. Ma powstać na platformie TNGA-F, czyli na tej samej, na której zbudowano m.in. „dużego” Land Cruisera, Tundrę i Tacomę.

Nowa Toyota Land Cruiser Prado – silniki

Australijski portal pisze o motorze benzynowym, który trafi do nowej generacji legendarnego modelu. To czterocylindrowy silnik 2.4 turbo o mocy 269 KM i momencie obrotowym 420 Nm.

Co z dieslem? Motor wysokoprężny nadal najbardziej interesuje klientów w Europie, w tym w Polsce, w tego typu samochodzie. Silnik 2.8 może zostać – tyle że zapewne dostanie elektryczne wsparcie. Czy mówimy o pełnym układzie hybrydowym czy tylko o miękkiej hybrydzie? Zobaczymy. „Rozważamy hybrydy z silnikiem Diesla, hybrydy benzynowe… przyglądamy się wszelkim formom obniżenia emisji CO2 za pomocą różnych technologii” – powiedział portalowi Car Expert szef ds. produktu w australijskim oddziale Toyoty, Rod Ferguson. Rozmowa odbyła się w 2021 roku, więc można liczyć na to, że podjęto już jakieś decyzje. Oficjalnych informacji nie ma. Głośno mówi się jednak o tym, że nowa Toyota Land Cruiser Prado może mieć motor hybrydowy 2.5 niczym w RAV4 albo 3.5 V6 z elektrycznym wsparciem, znane np. z Tundry.

Jedno jest pewne – to wciąż będzie solidny sprzęt…

…który poradzi sobie i w afrykańskich wioskach i na kazachskim stepie, a i podwożąc dzieci do szkoły w Wilanowie nie będziemy się w nim czuć nie na miejscu. Zapewne czas oczekiwania na nowe egzemplarze będzie zwalał z nóg.

Czytaj również:

Oto Toyota Land Cruiser po liftingu. Nie jest idealna, ale za to niezniszczalna. Za to ją uwielbiam

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać