Wiadomości

Liczba aut na Allegro spadła o ponad 80%. To przez koniec współpracy z OtoMoto

Wiadomości 03.07.2018 302 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 03.07.2018

Liczba aut na Allegro spadła o ponad 80%. To przez koniec współpracy z OtoMoto

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz03.07.2018
302 interakcje Dołącz do dyskusji

Planujecie w najbliższym czasie zakup samochodu? Od lipca musicie musieli sprawdzać ogłoszenia na większej liczbie serwisów z ogłoszeniami. Nastał koniec współpracy OtoMoto i Allegro.

Jeśli sprawdzaliście ostatnio ogłoszenia motoryzacyjne na Allegro, mogliście się już zorientować, że zostało tam relatywnie niewiele ogłoszeń o sprzedaży samochodów. Jeszcze niedawno było ich ok. 300 tysięcy, a teraz niewiele ponad 40. Skąd ta zmiana?

Koniec współpracy OtoMoto i Allegro

Oba serwisy zdecydowały o zakończeniu współpracy z końcem czerwca. To naturalna konsekwencja wcześniejszych kroków biznesowych oraz sprzedaży udziałów w Allegro.pl sp. z o.o. (dawniej Grupa Allegro sp. z o.o.).

Jak wynika z naszych badań, wśród osób posiadających prawo jazdy aż 54% wymienia serwis OTOMOTO jako ten, na którym szukaliby samochodu lub części do niego. Ogłoszenia na Allegro były więc tylko dodatkiem – mówi Piotr Grzemski, brand manager.

W tej chwili w serwisie zamieszczonych jest ponad 600 tys. aktywnych ogłoszeń samochodów, motocykli, maszyn rolniczych i budowlanych, pojazdów specjalistycznych oraz części samochodowych, w tym prawie 280 tysięcy ogłoszeń samochodów używanych.

Zasoby, które dotąd angażowaliśmy we współpracę z Allegro, będą teraz przeznaczane na zwiększenie potencjału naszych serwisów, by liczba ogłoszeń dla naszych klientów na naszych stronach jeszcze wzrastała – dodaje Grzemski.

OtoMoto planuje też otwarcie na rynki zagraniczne, w tym na Ukrainę. Już w najbliższym czasie serwis planuje włączenie klientom biznesowym, możliwości eksportu ich ogłoszeń na ukraiński serwis Grupy OLX.

Na Allegro coraz mniej ogłoszeń

Z powodu tej zmiany liczba ogłoszeń o sprzedaży samochodów na Allegro zmalała. I to mniej więcej o 80%!

Na pewno nie zwiastuje to końca motoryzacyjnego Allegro, raczej ogłoszeniodawcy wraz z poszukującymi ofert potrzebują chwili na dostosowanie się do nowych warunków.

Z perspektywy kupującego sytuacja ta powoduje konieczność przeglądania coraz większej liczby serwisów z ogłoszeniami, co może być nieco bardziej kłopotliwe i czasochłonne niż do tej pory. Z kolei sprzedających czeka więcej różnorodnych opłat za umieszczanie ogłoszeń.

Przykładowo: koszt ogłoszenia o sprzedaży samochodu osobowego na OtoMoto dla klienta  indywidualnego wahać się może od 32,90 zł do 137,76 zł (w zależności od wartości samochodu, sposobu płatności za ogłoszenie i długości jego wyświetlania).

Publikacja podobnego ogłoszenia na Allegro jest nieco tańsza – za 10 dni użytkownik induwidualny zapłaci 25 zł.

Kto wyjdzie na tym lepiej, przekonamy się pewnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Póki co pamiętajcie, by przeglądać ogłoszenia i na Allegro, i na OtoMoto, i na OLX.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać