Wiadomości

Historia pojazdu już w aplikacji mObywatel. Jest dużo wygodniej

Wiadomości 28.09.2023 65 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 28.09.2023

Historia pojazdu już w aplikacji mObywatel. Jest dużo wygodniej

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz28.09.2023
65 interakcji Dołącz do dyskusji

Do aplikacji mObywatel trafiła już usługa Historia pojazdu. Dane auta można łatwiej sprawdzić niż na historiapojazdugov.pl.

Z pewnym zdumieniem odkryłem ostatnio, że nie wszyscy wiedzą o istnieniu rządowej strony historiapojazdu.gov.pl. Może strony internetowe to już jest przeżytek i jak coś nie istnieje w formie aplikacji, to nie istnieje wcale? Na smartfony trafiła właśnie aktualizacja aplikacji mObywatel, dzięki temu znajdziemy tu usługę Historia pojazdu. Sprawdzenie danych i historii pojazdu, który nas interesuje, na przykład przed jego zakupem, jest nawet łatwiejsze niż na internetowej stronie. Wprowadziłem dane jednej z Tesli z dzisiejszego przeglądu i oto co zobaczyłem.

historia pojazdu aplikacja mObywatel

Historia pojazdu — aplikacja

Usługa jest widoczna już na głównym ekranie. W przeciwieństwie do dokumentu Moje pojazdy możemy sprawdzić tu dowolny samochód, a nie tylko swój. Wystarczy wpisać tylko numer rejestracyjny pojazdu i VIN. Na historiapojazdu.gov.pl trzeba podawać też datę pierwszej rejestracji.

historia pojazdu aplikacja mObywatel

Po wpisaniu tych danych zobaczymy podstawowe informacje o samochodzie, typu rok produkcji, ostatni zarejestrowany przebieg, czy aktualność polisy OC oraz badania technicznego. W zakładce dane techniczne możemy sprawdzić takie sprawy jak dopuszczalna masa całkowita, czy maksymalną masę przyczepy, jaką możemy ciągnąć za tym samochodem. W tym przypadku akurat ta informacja nie została podana, ale widziałem ją w danych swojego samochodu.

Więcej o mObywatelu:

Oś czasu w Historia pojazdu w telefonie

Jest też oś czasu, czyli możliwość sprawdzenia losów pojazdu. Ta Tesla pierwszy raz była zarejestrowana poza granicami naszego kraju i po czterech latach trafiła do Polski.

historia pojazdu aplikacja mObywatel

W zakładce Dane zagraniczne mamy dostęp do informacji z rejestrów zagranicznych. Carfax pokazuje dane z takich krajów jak Belgia, Holandia, Szwecja, Norwegia, Stany Zjednoczone i Kanada. W przypadku Autodna będą to Niemcy, Francja, Belgia, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwajcaria, Szwecja, Austria, Norwegia, Holandia, Czechy, Węgry, Rumunia, Dania, Stany Zjednoczone i Kanada. CarVertical pokaże dane z Czech, Węgier, Włoch, Litwy, Holandii, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych.

historia pojazdu aplikacja mObywatel

W jednej z tych usług znalazłem informację, że w 2021 roku zarejestrowano przebieg tego pojazdu. Wynosił on wtedy 23 164 mile, czyli ponad 37 tys. kilometrów. To już wiemy, skąd przyjechał, a raczej przypłynął. Wycofania z ruchu nie odnotowano, ani innych zdarzeń z rejestru. W drugim z rejestrów w pozycji Import z USA widniej adnotacja Nie odnotowano. Informacje są więc średnio rozjaśniające obraz, ale przynajmniej wiadomo, o co dopytać sprzedawcę.

historia pojazdu aplikacja mObywatel

Do naszych telefonów trafiło przydane narzędzie. Wiele osób przegląda ogłoszenia na smartfonach, mogą od razu sprawdzać je na tym samym urządzeniu. I nie trzeba podawać daty pierwszej rejestracji, zawsze to jedna informacja mniej do wpisania. Rewolucji nie ma, ale jest wygodniej.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać