Lokowanie produktu

6 najczęstszych pułapek przy wyborze ubezpieczenia samochodu, na które musisz uważać

Lokowanie produktu 11.07.2023 1 interakcja
Autoblog
Autoblog 11.07.2023

6 najczęstszych pułapek przy wyborze ubezpieczenia samochodu, na które musisz uważać

Autoblog
Autoblog11.07.2023
1 interakcja Dołącz do dyskusji

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe, do których zalicza się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu  (OC), i na fakultatywne, wykupywane przez właściciela auta wg jego indywidualnych potrzeb. Jeśli decydujesz się na wybór najlepszego ubezpieczenia samochodu, musisz znać kilka pułapek, które na ciebie czyhają. Poznaj je, by wiedzieć, jak ich uniknąć.

1. OC nie zawsze chroni kierującego pojazdem

Istotą obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest to, by chronić kierowców ubezpieczonych aut przed finansowymi konsekwencjami szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Działa to w ten sposób, że ubezpieczenie komunikacyjne OC zapewnia wypłatę odszkodowania za szkody osobowe i majątkowe dla poszkodowanych w wypadkach czy kolizjach, dzięki czemu kierujący autem nie musi za nie płacić z własnej kieszeni.

Jeśli wypadek czy kolizja zostaną spowodowane przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych substancji odurzających, wówczas ubezpieczyciel OC rzeczywiście wypłaci odszkodowanie, ale zwróci się z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy zdarzenia, a ten będzie musiał oddać pełną kwotę odszkodowania.

Tak samo będzie w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia czy spowodowania szkody przez osobę bez ważnych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

2. Zielona Karta może być kosztowna

Z uwagi na fakt, że ubezpieczenie OC w każdej firmie ma ten sam zakres, wielu kierowców bierze pod uwagę wyłącznie cenę ubezpieczenia przy wykupywaniu polisy OC. Jednak zdarza się, że nie do końca jest to dobre działanie. Jeśli kierowca często jeździ np. do Albanii samochodem, to musi mieć Zieloną Kartę, która potwierdzi ochronę z ubezpieczenia OC w tym kraju. Niektóre firmy ubezpieczeniowe pobierają niemałe opłaty za wydanie Zielonej Karty. Inne z kolei, jak UNIQA, wydają ją bezpłatnie dla klientów, którzy już korzystają z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC pojazdu). Zielona karta wysyłana jest bez dodatkowych opłat na wniosek klienta, w wersji elektronicznej na adres mailowy.

3. Niska składka na AC

Kiedy ustalasz zakres ochrony w ramach polisy AC i kalkulator ubezpieczeniowy wylicza Ci składkę na autocasco, możesz ją zmniejszyć poprzez:

  •         ustalenie udziału własnego w szkodzie,
  •         wybór opcji likwidacji szkody na podstawie kosztorysu, a nie w warsztacie,
  •         wyrażenie zgody na naprawę z wykorzystaniem zamiennych części, a nie oryginalnych.

Dbając o swój budżet, można ustalić z ubezpieczycielem okrojony zakres autocasco, ale uwaga! To pułapka, ponieważ kiedy dojdzie do powstania szkody, wypłacone odszkodowanie od zaniżonej wartości pojazdu może być niewspółmiernie niskie. Zostanie ono dodatkowo obniżone przez Twój udział własny, a auto będzie naprawione na kosztorys, czyli to Ty będziesz musiał znaleźć warsztat, który wykona niezbędne prace. Do tego w naprawie wykorzystane zostaną nie oryginalne części, ale tańsze zamienniki.

4. Ograniczony zakres ochrony w Mini AC

Tańszą alternatywą dla pełnego ubezpieczenia AC jest Minicasco, coraz chętniej proponowane przez ubezpieczycieli. Należy jednak zwrócić uwagę, że takie ubezpieczenie obejmuje uszkodzenie czy zniszczenie pojazdu, ale tylko w określonych przypadkach, np. wskutek działania sił przyrody. Oznacza to, że szkody chociażby parkingowe nie będą objete odpowiedzialnością ubezpieczyciela.

5. Zakres terytorialny ochrony

Pułapką związaną z ubezpieczeniem AC może być i to, że autocasco niekoniecznie musi działać w każdym kraju, do którego się udajesz. Na ogół ubezpieczyciele wyłączają swoją odpowiedzialność odszkodowawczą w przypadku szkód kradzieżowych, do których dojdzie na terenie takich krajów jak Białoruś, Mołdawia, Ukraina czy Rosja. Zdarza się, że towarzystwo nie daje możliwości, nawet za dodatkową opłatą, rozszerzenia zakresu ochrony o takie kraje.

6. Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie

Zasadniczo jest to prawdą, ale nie we wszystkich przypadkach, o czym niektórzy kierowcy zapominają albo po prostu nie wiedzą. Jeśli realizowane jest kupno samochodu, formalności obejmują przerejestrowanie auta na nowego właściciela. Może on korzystać z ubezpieczenia OC pojazdu, jakie zostało wykupione przez wcześniejszego posiadacza. Jednak po zakończeniu okresu trwania takiej ochrony polisa wygaśnie i nie przedłuży się. Musisz więc sam zadbać o zawarcie w odpowiednim terminie nowej umowy OC. Polisa nie przedłuży się automatycznie także wtedy, gdy nie opłaciłeś w pełni składki ubezpieczeniowej za mijający okres ubezpieczenia. Pamiętaj zatem o terminowych wpłatach rat za ubezpieczenie.

Czytaj również:

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – jakie najtańsze OC?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać