REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się /
  3. Media

Ich głosy będą znać wszyscy. Młodzi lektorzy rządzą na Tik Toku

Dla młodych lektorskich głosów Tik Tok może być przepustką do popularności oraz nowych zleceń. Piotr Tarsa, Gabriela Talaczek, Przemysław "hamek" Kowzan oraz Maciej Melcer z powodzeniem realizują się w karierach internetowych lektorów, a kolejnymi nagraniami na Tik Toku czy Instagramie zaskarbiają sobie sympatię widzów. Poznajcie ich.

08.12.2022
9:42
Lektorzy tik tikowi
REKLAMA

Przed laty zachwycaliśmy się głosami lektorów i lektorek: Janusza Szydłowskiego, Tomasza Knapika, Janusza Kozioła czy Krystyny Czubówny. Odkąd media społecznościowe zawładnęły naszą codziennością, pojawiła się nowa generacja lektorów, którzy dzięki swojej pracy usiłują przebić się do mainstreamu. Lekko nie jest, ale próbują, a swój talent pokazują na Instagramach czy Tik Tokach. Niedawno głośno było o głosie Kerfusia, czyli Hannie Rudzkiej- Jętczak, która nie miała pojęcia, że będzie mówić głosem najpopularniejszego robota w Polsce.

REKLAMA

Tik Tok i Instagram sposobem na przebicie się do lektorskiej branży.

W mediach społecznościowych młodzi lektorzy nagrywają krótkie filmiki, a te podbijają serca ludzi. Piotr Tarsa i Gabriela Talaczek tworzą lektorską parę. Na Tik toku prezentują rozmaite treści, pokazujące m.in. ich codzienność. Poza mediami społecznościowymi, zarówno Piotr, jak i Gabriela zarabiają głosem, biorąc udział w rozmaitych reklamach, m.in. aplikacji mobilnych. Dzięki profilom na Tik Toku zostali zauważeni i zaproszeni do "Dzień Dobry TVN". W porannym programie opowiedzieli o swojej profesji.

U mnie przekrój reklam i filmów jest ogólnie bardzo szeroki. To są na przykład aplikacje mobilne, zdarzyło się też coś dla fotowoltaiki. Byłem też głosem defibrylatora - opowiadał Piotr Tarsa w rozmowie z "Dzień Dobry TVN". Z kolei Gabriela Talaczek w pracy lektorki spełnia się do roku, a inspiracją do tego zajęcia był dla niej teatr. Zawsze lubiła wcielać się w różne role, które potem przekuła w pracę głosem. Pierwszym poważnym lektorskim zleceniem był dubbing do gry, natomiast później zaczęła nagrywać filmy instruktażowe czy rozmaite reklamy. Choć zarówno Gabriela, jak i Piotr mają świetne, lektorskie głosy, wciąż je doskonalą, biorąc udział w rozmaitych kursach. W końcu na polskich uczelniach nie ma studiów stricte aktorskich, dlatego młodzi lektorzy nieustannie poświęcają czas na edukację we własnym zakresie.

Mamy świadomość, że zawód lektora wymaga dużo ćwiczeń. Cieszymy się, że nasze filmy się dobrze oglądają, ale też mamy szacunek do tej pracy i wiemy, że zawodowcy naprawdę wiele czasu poświęcili, żeby czytać w telewizji dla znanych marek. Cały czas się uczymy i wiemy, że to jest ciągły proces

mówił Piotr Tarsa w rozmowie z "Dzień Dobry TVN".

Lektorska para mimo popularności nie spoczywa na laurach i wciąż ćwiczy swoje głosy. Na tik tokowych profilach Gabrieli i Piotra pojawiają się kolejne filmiki, na których lektorzy prezentują językowe łamańce, czy też po prostu opowiadają aksamitnymi głosami o swojej codzienności i zainteresowaniach, ciesząc przede wszystkim uszy fanów. Piotra Tarsę na Tik Toku śledzi ponad 150 tysięcy followersów, z kolei Gabrielę Talaczek 81 tysięcy.

 class="wp-image-2173513"
Gabriela Talaczek

Tłumaczy na polski zagraniczne hity największych przebojów

Inne treści możemy z kolei zobaczyć u Przemysława "Hamka" Kowzana. Na swoim Tik Toku pisze o sobie, że jest głosem reklamowym i Tik Tokowym oraz człowiekiem orkiestrą. Na jego profilu można m.in. usłyszeć polskie tłumaczenia zagranicznych piosenek. Hamek swoim niskim i bardzo radiowym głosem tłumaczy na ojczysty język największe hity, które znamy z list przebojów. Niektóre teksty tuż po przetłumaczeniu brzmią naprawdę.... banalnie. Tak, magia angielskiego gdzieś pryska, a w wersji polskiej dostajemy czasem tekst zupełnie o niczym. Jednym z najnowszych wideo Hamka jest filmik z udziałem naszego prezydenta - Andrzeja Dudy. Filmik, gdzie lektor tłumaczy na język polski wypowiedź Dudy mówiącego po angielsku, jest wprost komiczny. Wideo z Dudą "polajkowało" aż 1603 osoby na Tik Toku i doczekało się ponad dwustu komentarzy. Profil "Hamka" na Tik Toku obserwuje już prawie 32 tysięcy followersów.

Przemysław "Hamek" przez kilka lat był montażystą filmowym. Gdy jedno z montażowych zleceń miało posiadać głos lektora, Przemek postanowił spróbować sił, dołączając do nagrania próbkę swojego głosu. Jego brzmienie spodobało się na tyle, iż potem szybko posypały się kolejne lektorskie propozycje współpracy. Wraz z kolejnymi zleceniami Przemek zaczął brać udział w rozmaitych kursach, aż wreszcie założył profil na Tik Toku. Jak wyjaśnia nam lektor, zajął się tłumaczeniem zagranicznych hitów na polski, gdyż jego zdaniem ludzie właśnie tego chcą.

Ludzie tego potrzebują, pod takim kątem, że choć znamy angielski, to jednak w piosenkach jest on na tyle niezrozumiały, aby go łapać w locie. Dlatego uznałem, że warto to robić, na początku, tak po prostu. Pierwsze tłumaczenie to była piosenka David Getty "Titanium". To tłumaczenie dało mi kilka tysięcy odsłon na Tik Toku, co niesamowicie mi się spodobało. Piosenka z lektorem to jest w ogóle taki twór, który powstał na antenie Radia Zet , gdzie Stanisław Olejniczak czytał piosenki. Zawsze podkreślam, że te moje tłumaczenia piosenek są inspiracją, bo to nie jest mój autorski pomysł

wyjaśnia Hamek.

Sam zainteresowany bardzo lubi muzykę, która towarzyszy mu niemal od zawsze. Dlatego uznał, że czytanie tłumaczeń wielkich hitów będzie dla niego ciekawym doświadczeniem, dającym ludziom dużo radości. Działalność lektorska Przemka na Tik Toku przekłada się na liczbę wartościowych kontaktów, choć jak podkreśla Hamek, nie jest lektorem profesjonalnym i cały czas wciąż się uczy i ćwiczy swój głos..

Teraz to jest moje wielkie hobby i cały czas pracuję nad głosem, ćwiczę go, robię kursy, a przed każdym nagraniem wykonuję kilka ćwiczeń, pozwalających rozgrzać aparat mowy. Lubię też słuchać Taco Hemingwaya. Znam teksty jego piosenek na pamięć, gdzie przy niektórych szybszych rozgrzewam się i po prostu nawijam, mówiąc w żargonie raperskim. Staram się stawiać akcenty i dokładnie wypowiadać wszystkie słowa, aby właśnie dość dobrze rozbudzić i rozgrzać aparat mowy

opowiada Hamek.

Maciej Melcer głos ćwiczył najpierw w kilku stacjach radiowych.

Karierę lektorską, również na kanałach społecznościowych prezentuje Maciej Melcer. W swojej twórczości na Tik Toku czy Instagramie Melcer skupia się na podkładaniu głosów do fragmentów filmów animowanych, internetowych memów, komentarzy znalezionych w sieci. Głosem na tik tokowym kanale Meli czyta lektor w zabawny sposób opisuje też swoją codzienność.

Zanim został lektorem, Melcer pracował wcześniej w kilku stacjach radiowych. Jego głos ludzie mogą kojarzyć z takich rozgłośni, jak radio Eska, Vox, Eska Rock, Wawa oraz Plus. To właśnie praca głosem w radiu była punktem zapalnym jego przygody z profesją lektora. Jak można przeczytać na Instagramie Maćka, podkłada głos do filmów i reklam. Od jakiegoś czasu już nie pracuje w radiu, skupiając się w pełni na byciu lektorem. W swoim studiu nagraniowym realizuje rozmaite produkcje oraz ćwiczy swój głos. Melcerowi udało się nagrać m.in. audiobooka. Współpracuje też. z blogiem Motywator Dietetyczny, gdzie czyta artykuły, które są udostępniane jego użytkownikom. Jego profil na Tik Toku obserwuje już 567 tysięcy obserwujących. Poza lektorskimi filmikami Melcer daje też wskazówki innym odnośnie swojej profesji.

Mój obecny cel to rozwinięcie się pod kątem pracy lektora filmowego oraz czytania audiobooków. Mogę użyczyć głosu także do innych produkcji, jak np. szkolenia multimedialne czy filmy instruktażowe. Praca głosem to moja pasja i staram się ją wykonywać nad wyraz profesjonalnie. Jestem perfekcjonistą i zawsze dążę do najlepszego efektu końcowego - czytamy na stronie polscylektorzy.pl

Na przykładzie kilku bardzo różnych osób związanych z branżą lektorską widać, jak bardzo media społecznościowe: Tik Tok, Instagram czy YouTube pomagają przebić się wszystkim tym, którzy marzą o karierze lektora czy lektorki. Mimo że niektórzy, tak jak Maciej Melcer czy Piotr Tarsa, mają już trochę lektorskich zleceń na swoim koncie, nie osiadają na laurach, ćwicząc swój glos, pokazując kolejne materiały w sieci, docierając do jeszcze większej ilości potencjalnych fanów oraz pracodawców.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA