REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Powstaje gra o Bolesławie Chrobrym. Rząd wyłoży na nią kasę, aby "realizować założenia patriotyzmu"

Bolesław I Chrobry, pierwszy koronowany król Polski, doczeka się własnej gry wideo. Będzie to tytuł finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warszawskie studio BTC ma zrealizować prace wstępne. Czego możemy spodziewać się po grze "Chrobry. Historia sprzed 1000 lat"? Przede wszystkim: "krzewienia patriotycznych postaw".

19.10.2022
14:27
bolesław chrobry gra rts strategia polska patriotyzm
REKLAMA

Dołącz do Disney+ z tego linku i zacznij oglądać głośne filmy i seriale.

Niemal tysiąc lat po swojej śmierci (stuknie już w czerwcu 2025 roku!) Bolesław Chrobry otrzyma swoją własną grę wideo. Nie spodziewajcie się jednak polskiej wysokobudżetowej produkcji i ambitnego projektu na miarę "Wiedźmina" od CD Projekt RED. Będzie on dofinansowany z pieniędzy podatnika: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło jak na razie 120 tys. zł na pierwsze prace i związało się umową z firmą BTC Studios.

Firma ma na swoim koncie zaledwie cztery niewielkie gry, z czego trzy przeznaczone na urządzenie mobilne. Żadna z nich nie jest też strategią w czasie rzeczywistym… a właśnie w tym gatunku ma zostać zrealizowany "Chrobry". Firma jest również współwydawcą gry "Zorro: The Chronicles", która trafiła na rynek w czerwcu tego roku - zainteresowanie nią było i jest znikome.

REKLAMA

Chrobry, czyli rząd chce szerzyć patriotyzm za pomocą gier wideo

Rozgrywka docelowo ma mocno rozbudzać wyobraźnię historyczną i realizować założenia współczesnego patriotyzmu w formie angażującej na poziomie rozgrywki, przenikającej się z barwną symboliką narodową gry strategicznej

- czytamy w raporcie pt. Zawarcie umowy na realizację prac wstępnych dla gry Chrobry. Historia sprzed 1000 lat.

Rząd Morawieckiego przeznacza zatem pieniądze na grę "o współczesnym patriotyzmie", której tematyka ma być związana z kluczowymi wydarzeniami w historii Polski za czasów Bolesława Chrobrego oraz z "atrakcyjnymi i jeszcze nie wyeksploatowanymi kulturowo wydarzeniami związanymi z jego postacią". Wątpię, by wyszło z tego coś jakościowego, ale zamierzam śledzić losy produkcji z chłodnym zainteresowaniem.

REKLAMA

Poza tym niewiele wiemy o samej produkcji - poza faktem, że prace koncepcyjne już zlecono, a ich finał ma nastąpić do 31 grudnia 2022 roku. Za 120 tys. zł deweloperzy muszą:

  • wykonać historyczną i rynkową analizę;
  • sformułować koncepcję gameplayu i mechaniki;
  • ewaluować system rozrywki oraz obszar historycznej symboliki
  • stworzyć assety graficzne celem przygotowania roboczych makiet UI i referencyjnych grafik (prezentacja identyfikacji wizualnej gry).
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA