REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Wciąż obawiam się serialowego "Władcy Pierścieni" Amazona, ale ci orkowie prezentują się jak trzeba

Do premiery serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" zostało półtora miesiąca. W sieci pojawia się coraz więcej materiałów promujących tę absurdalnie drogą produkcję - i choć należę do grupy sceptyków, trudno mi przyczepić się do partii najnowszych zdjęć. Po raz pierwszy pokazują one serialowych orków, którzy prezentują się... naprawdę dobrze.

władca pierścieni pierścienie władzy orkowie zdjęcia serial amazon
REKLAMA

Serial "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" zdążył już zaskarbić sobie potężne grono krytyków, choć przecież do dnia premiery zostało jeszcze trochę czasu. Osobom nastawionym negatywnie trudno się jednak dziwić - materiały promocyjne nie napawają optymizmem. Sam zdążyłem się już zniechęcić - CGI z trailera bliżej do plastikowego "Hobbita" niż korzystającego z fantastycznych plenerów "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. Projekty kostiumów w ogóle mnie nie przekonują, plotki zza kulis odstraszają, a całość wydaje się nie mieć zbyt wiele wspólnego z prozą J.R.R. Tolkiena (o braku praw do "Niedokończonych opowieści" czy "Silmarillionu" nawet nie wspominam). Ze smutkiem zasilam zatem armię wątpiących.

Oczywiście - serial i tak obejrzę, nie tylko z dziennikarskiego obowiązku. Być może okaże się, że Amazon zaskoczy nas czymś przynajmniej solidnym. Póki co pozostaje nam tylko czekać i komentować kolejne materiały promocyjne, których do sieci trafia coraz więcej. Dziś na przykład po raz pierwszy możemy zobaczyć serialowych orków - i z radością stwierdzam, że prezentują się oni jak trzeba. Choć przecież to tylko niewiele znacząca perełka w brunatnym zalewie niepokojących zapowiedzi.

REKLAMA

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - tak prezentują się orkowie w serialu Amazona

Książkowi orkowie odznaczali się brzydotą i licznymi deformacjami - te plugawe istoty były niższe od ludzi, oszpecone, zgarbione i pokraczne; posiadały płaskie nosy i szerokie usta pełne krzywych zębów. W wersji Amazona ich charakteryzacja jest bliska temu opisowi i przypomina to, co w swojej wizji przedstawił nam Peter Jackson. To orkowie, że tak powiem, pełną gębą - w solidnym wydaniu. I choć jakaś część mnie życzyłaby sobie pewnego stopnia oryginalności w ich "designie", nie mogę narzekać - ostatecznie może to i lepiej, że twórcy poszli w tym kierunku. Koncepcyjna szarża mogłaby okazać się nietrafiona i dołączyć do listy rozczarowań.

Co ciekawe, nadchodzący serial ma przybliżyć nam kulturę tych istot. W rozmowie z IGN (serwis jako pierwszy pokazał światu wizerunek Amazonowych kreatur) producentka Lindsey Weber wyjawiła, że chcieli podejść do przedstawienia orków z dbałością o szczegóły (do charakteryzacji wykorzystano efekty protetyczne) i pewną głębią, wliczając w to właśnie ich kulturę w kontekście Drugiej Ery Śródziemia. Widzowie będą mogli zobaczyć serialowy świat z perspektywy orków - i nie ukrywam, że bardzo mnie ten element interesuje.

Premiera "Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy" w bibliotece Amazon Prime Video już 2 września 2022 roku.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy
REKLAMA

Disney+ zadebiutował w Polsce. Tutaj kupisz go najtaniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA