REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się

Para youtuberów opowiada niebezpieczne brednie. Zdaniem braci Rodzeń leki na sen zrobią z was narkomanów

Youtuberzy opowiadają w sieci bzdury? Stare, znałem. Gorzej, gdy tymi youtuberami są lekarze medycyny, którzy zdążyli już zbudować sobie sporą bazę fanów i solidne zasięgi. Takie osoby - z racji wykształcenia i specjalizacji uznawane za wiarygodne, a opowiadając niezgodne z prawdą brednie, są w stanie wyrządzić wiele krzywdy. Tak jak bracia Rodzeń, których na szczęście szybko wyjaśnił dr Damian Parol.

dr damian-parol-bracia-rodzen-leki-narkoman
REKLAMA

Leki nasenne uczynią cię narkomanem takim jak Johnny Depp? To tylko jedna z wielu bzdurnych i szkodliwych teorii powtarzanych przez internetowych "specjalistów". W sieci niemal na każdym kroku można natknąć się na materiały pełne przekłamań, których często nikt weryfikuje, bo popularność autorów wydaje im się równoznaczna z rzetelnością. Tak wygląda internetowa rzeczywistość AD 2022, ale czy na pewno powinniśmy się na to zgadzać?

Zwłaszcza, że sytuacja jest jeszcze gorsza, niż mogłoby się wydawać. O ile dziurawe jak ser szwajcarski zaplecze merytoryczne wielu youtuberów, ich brak wykształcenia i doświadczenia stanowią sygnał ostrzegawczy dla wielu odbiorców sygnałem ostrzegawczym, o tyle tytuł lekarza medycyny najpewniej wzbudzi zaufanie. Właśnie to czyni część wypluwanych przez braci Rodzeń twierdzeń tak niebezpiecznymi.

REKLAMA

Kim są bracia Rodzeń? W sieci opowiadają bzdury o lekach nasennych.

Bracia Rodzeń to bliźniacy, którzy za pomocą Internetu starają się po swojemu edukować odbiorców. W sieci możemy natknąć się na taki opis: "Bracia Rodzeń to dwójka braci, doktorów, którzy za pomocą strony internetowej oraz kanału YouTube, przekazują obserwatorom swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania - a wszystko to w oparciu o rzetelne badania i zaktualizowaną wiedzę lekarską, czego nierzadko brakuje w przypadku pozostałych kanałów, nawet specjalistów swej dziedzinie". Z czasem nazwisko braci stało się już poważną marką, a zbudowane przez nich grono wiernych followersów wciąż rośnie.

Materiały braci Rodzeń często wspominają członkowie facebookowych grupek związanych ze zdrowiem, dietą czy szeroko pojętą medycyną. Zdaniem części medycznego środowiska, stosunkowo często zdarza im się nagrywać materiały co najmniej kontrowersyjne. A to co wyprodukowali ostatni brzmi wyjątkowo szkodliwie.

W jednym ze swoich najnowszych filmów bracia Rodzeń przekonują, że "leki na sen prędzej czy później zrobią z ciebie narkomana".

Ci z was, którzy kiedykolwiek mierzyli się z problemami natury psychiatrycznej, z pewnością zdają sobie sprawę, jak wielkie szkody mogą wyrządzić podobne stwierdzenia wygłaszane przez popularnych internetowych lekarzy. Co więcej, ze słów braci można wywnioskować, że właściwie wszystkie leki psychotropowe prędzej czy później uczynią z ich konsumenta narkomana.

Mamy tu do czynienia z bezrefleksyjnym demonizowaniem leków, które wielu osobom pomagają prawidłowo funkcjonować, a niektórym uratowały życie. W czasach, kiedy tak wiele osób wciąż boi się lub wstydzi poprosić o pomoc, tego typu farmazony łączące psychotropy z ćpaniem mogą wyrządzić olbrzymie szkody.

Dr Damian Parol wyjaśnia braci Rodzeń.

Dr Damian Parol w 2018 obronił z wyróżnieniem doktorat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym - już od dłuższego czasu działa w sieci, ciesząc się olbrzymim poważaniem; to osoba, która w swoich materiałach zawsze podpiera się najrzetelniejszymi badaniami. Parol postanowił jak najszybciej zareagować na materiał braci i opublikować jego krytykę na swoim fanpage'u. W interesie wielu z nas jest zadbać o to, by trafiła ona do jak najszerszego grona odbiorców.

A to przecież jeden z incydentów, których w sieci wiele - w dobie nieograniczonego dostępu do informacji jesteśmy też nieustannie narażeni na wprowadzenie w błąd. Co może nas czasem wiele kosztować. Dobrze, że na stanowiące w gruncie rzeczy zagrożenie dla innych osoby wciąż starają się reagować inni - niestety, część odbiorców zatrzyma się na farmazonach, kształtując w sobie niezdrowe postrzeganie istotnego aspektu medycyny. Niektórzy już zadają pytanie: "Czy to się już nie nadaje do zgłoszenia do izby lekarskiej?". Rzućcie zresztą okiem na komentarze:

REKLAMA

Porąbani. Leki psychotropowe bierze coraz więcej ludzi i dobrze. Mi w pewnym momencie życie pomogły bardzo i dzięki nim na nowo cieszę się życiem. Każdego kto mówi 'nie bierz leków, idź na łąkę kwiatki wąchać' przepuściłabym przez maszynkę do mięsa.

Trudno, mogę zostać narkomanem, jest to niewielka cena za to, że nie mam nocnych napadów nerwicy i wreszcie mogę się wyspać.

Masakra. Przez takich ludzi pacjenci wciąż będą bali się brać leków a leczenie psychiatryczne zostanie tematem tabu.

Czas na profesjonalne szkolenie z zakresu działania insuliny i postępowania z chorymi na cukrzycę. Już paru moich pacjentów trafiło do szpitala przez "rewelacje" tych znachorów....a pracuję również z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Ważny głos w dyskusji, dziękuję.

Dzięki za ten wpis. A ja zastanawiam się dlaczego pacjenci np. chorujący na ED za wszelką cenę bronią się przed farmakoterapią, która często może ratować życie albo poprawić proces leczenia. Po takich "cudownych" filmikach już wiem o co chodzi.

Wrzucanie wszystkiego do jednego wora i uproszczenia od których można dostać raka. Benzo i zolpidem rzeczywiście są ryzykowne, żadna nowość, ale przecież jest jeszcze chociażby trazodon czy hydroksyzyna, sedują dobrze i bezpiecznie.

Nie chce mi się tego oglądać, ale z Twojego postu wynika, że ich działania są szkodliwe. Przyczyn dla których ludzie biorą leki nasenne może być wiele. Jasne, że bywa iż są na wyrost przyjmowane i przepisywane, być może bez dogłębnego zbadania przyczyny zaburzeń m.in.stylu życia czy problemów emocjonalnych, zidentyfikowania czynników szkodliwych. Ale! To nieetyczne przyklejać takiej osobie etykietę narkomana. To może zaszkodzić. Jako lekarka jestem zbulwersowana.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA