REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. VOD

"S" jak seks, "P" jak przemoc. Nowe oznaczenia pojawią się w serwisach VOD, ale nie we wszystkich

KRRiT chce chronić młodych użytkowników VOD przed nieodpowiednimi treściami. Od streamingowych nadawców żąda nowych oznaczeń filmów i seriali. Od teraz wszystkim produkcjom, w których pojawia seks będzie towarzyszył czworobok z literką "S", a tam, gdzie nie brakuje przemocy, ma być widoczne "P". Z nowych regulacji wyjęci są branżowi giganci pokroju Netfliksa, HBO Max czy Amazon Prime Video.

krrit seks przemoc vod oznaczenia
REKLAMA

Kojarzycie te oliwkowe, pomarańczowe i czerwone kwadraciki z oznaczeniem wiekowym, które towarzyszą programom, filmom i serialom w tv? Można je też zobaczyć w przypadku produkcji oglądanych na platformach VOD. Nie ma ich na Netfliksie, HBO Max, czy Amazon Prime Video, bo międzynarodowi giganci streamingowi podlegają innym regulacjom. Usługi zarejestrowane w Polsce muszą je posiadać, a teraz zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będą musiały dodać kolejne oznaczenia.

Na początku maja w życie weszło rozporządzenie KRRiT, które ma na celu chronić młodych widzów przed niebezpiecznymi treściami. Chodzi o to, aby każdy, kto włączy sobie film lub serial na Playerze, Polsat Box Go, czy Canal+ od razu wiedział, czego może się spodziewać. Nowe oznaczenia dadzą znać, czy w danej produkcji można natknąć się na seks, przemoc lub narkotyki.

REKLAMA

KRRiT wprowadza nowe oznaczenia treści VOD nieodpowiednich dla młodych widzów

Jak podaje Press, KRRiT wprowadza dodatkowe oznaczenia treści na platformach streamingowych podlegających regulatorowi. Mają one mieć kształt czworoboków z zaokrąglonymi rogami i literkami w środku. "P" ma oznaczać przemoc, "S" - seks, "W" - wulgaryzmy, a "N" - narkotyki. W rozporządzeniu nie określono, gdzie dokładnie mają się one znajdować.

Nowe oznaczenia obok dotychczasowych kwadracików sugerujących treści nieodpowiednie dla widzów poniżej pewnego roku życia mają być widoczne w taki sposób, aby użytkownik danej platformy z łatwością mógł się z nimi zapoznać przed i w trakcie oglądania danego tytułu. Serwisy streamingowe na podstawie wytycznych z KRRiT same będą decydować, które programy przypisać do jakich kategorii.

Nowe oznaczenia treści na VOD - co z Netfliksem, HBO Max i Amazon Prime Video?

REKLAMA

W przypadku, gdy dany usługodawca nie zastosuje się do nowych przepisów, zostanie nałożona na niego kara. Niemożliwym będzie to w przypadku międzynarodowych gigantów streamingu, bo Netflix, HBO Max i Amazon Prime Video są zarejestrowane w innych krajach, więc nie podlegają jurysdykcji KRRiT.

Warto jednak zauważyć, że filmy i seriale dostępne na międzynarodowych platformach VOD od dawna posiadają oznaczenia treści nieodpowiednich dla młodszych widzów. W dodatku są one o wiele bardziej precyzyjne i czytelne niż te określone w nowym rozporządzeniu KRRiT.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA