REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Oscary powinny się uczyć od Grammy. To przemówienie Zełenskiego przejdzie do historii

W czasie 64. ceremonii wręczenia nagród muzycznych Grammy wyemitowano nagranie z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim. "Nasi muzycy noszą kamizelki kuloodporne zamiast smokingów" - powiedział w przemówieniu. Po około minutowym wideo z jego udziałem na scenie wystąpił John Legend, który zaprezentował utwór Free. Artysta napisał go po tygodniu oglądania relacji z rosyjskiej inwazji.

04.04.2022
11:11
grammy 2022 wolodymyr zelenski przemowienie wideo
REKLAMA

Przed tygodniem miała miejsce kolejna gala wręczenia Oscarów, która przejdzie do historii w związku ze skandalem związanym z Willem Smithem. Pomimo tego, że m.in. Sean Penn apelował do Akademii o umożliwienie zabrania głosu Wołodomyrowi Zełenskiego, to w czasie imprezy nie pojawiło się wystąpienie prezydenta Ukrainy. Aktorzy w swoich przemowach i kreacjach nawiązywali nieśmiało do wojny, poproszono o chwilę ciszy, ale nikomu nawet przez gardło nie przeszło słowo "Putin".

REKLAMA

Wołodymyr Zełenski pojawił się wirtualnie na Grammy. Jego przemówienie przejdzie do historii.

Organizatorzy "muzycznych Oscarów", czyli Grammy, dołożyli jednak wszelkich starań, by spora część Amerykanów, a także pozostała część świata, która śledziła transmisję, dowiedziała o tym, co naprawdę dzieje się w Ukrainie. Na nagraniu wyemitowanym w czasie niedzielnego wydarzenia w Las Vegas prezydent Wołodymyr Zełenski po angielsku opowiedział o wojnie i przytoczył kilka porównań, które z pewnością poruszyły widownię. Poniżej prezentujemy treść jego przemówienia.

Co jest największym przeciwieństwem muzyki? Cisza zniszczonych miast i zabitych ludzi. Nasze dzieci rysują spadające rakiety, a nie spadające gwiazdy. Ponad 400 dzieci zostało rannych, a 153 zginęło. I nigdy nie zobaczymy, jak rysują. Nasi rodzice są szczęśliwi, jeśli się obudzą o poranku, w schronach przeciwbombowych. Żywi. Ci, których kochamy, nie wiedzą, czy dalej będziemy razem. Wojna nie daje nam możliwości wyboru, kto przeżyje, a kto pozostanie w wiecznym milczeniu. Nasi muzycy noszą kamizelki kuloodporne zamiast smokingów. Śpiewają dla rannych - szpitalach. Nawet tym, którzy nie są w stanie ich usłyszeć, ale muzyka zawsze się przebije.

Bronimy naszej wolności do życia, miłości i dźwięku. W naszym kraju walczymy z Rosją, która niesie koszmarną ciszę razem ze swoimi bombami. Śmiertelną ciszę. Wypełnijcie tę ciszę waszą muzyką. Wypełnijcie ją dzisiaj, aby opowiedzieć naszą historię. Mówicie prawdę o tej wojnie w waszych mediach społecznościowych, w telewizji. Wspierajcie nas w każdy możliwy dla was sposób. Jakkolwiek, ale nie ciszą. A później nadejdzie pokój w naszych miastach, które zniszczyła ta wojna. Czernichów, Charków, Wołnowacha, Mariupol i inne. One są już legendą. Jednak marzę, żeby żyły i były wolne, wolne jak wy na scenie Grammy

- powiedział Wołodomyr Zełenski na rozdaniu nagród Grammy.

John Legend napisał piosenkę Free zainspirowaną "bezsensowną, brutalną inwazją na Ukrainę". Na scenie Grammy towarzyszyły mu ukraińskie artystki.

Po przemowie Zełenskiego, na scenie Grammy wystąpił John Legend z premierowym utworem Free (pl. "Wolny") zainspirowanym wojną w Ukrainie. Towarzyszyły mu ukraińskie artystki  Siuzanna Iglidan, Mika Newton i Lyuba Yakimchuk. Po wszystkim widzowie zostali odesłani do strony, na której mogli wesprzeć Ukrainę.

Napisałem Free po tygodniu oglądania przerażających obrazów bezsensownej, brutalnej inwazji na Ukrainę przez reżim bez żadnego moralnego uzasadnienia – bez prawa do zabijania, dominowania i ujarzmienia narodu ukraińskiego, bez prawa do uciszania woli narodu w demokratycznym kraju. Wiem, że piosenką nie zakończę żadnej wojny, ale musiałem napisać tę piosenkę jako moją modlitwę, mój wkład w chór głosów wzywających do pokoju i wolności dla wszystkich ludzi. Mam nadzieję, że każdy z nas znajdzie swój własny sposób, aby dołączyć do tego chóru. Obyśmy zagłuszyli głosy i siły nienawiści, bigoterii i autorytaryzmu. Obyśmy mogli uczynić nasz świat naprawdę wolnym

- napisał John Legend na Twitterze.
REKLAMA

Co z samymi nagrodami Grammy? Najwięcej, bo aż 5 statuetek otrzymał Jon Batista (m.in. za album roku – "We Are"). Kilka nagród wpadło też w ręce Silk Sonic (m.in. piosenka roku - Leave the Door Open) i Olivii Rodrigo (m.in. za debiut roku). Pełną listę nominowanych i zwycięzców znajdziecie na oficjalnej stronie Grammy.

* zdjęcie główne: screen z TheLaughPlanet / YouTube

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA