REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry
  3. Mobile

Mężczyzna w ciąży i jedność ras - tak Apple promuje równość nowymi emoji

Użytkownicy iPhone'ów i innych sprzętów Apple'a mogą już aktualizować systemy do nowszych wersji. Wśród wielu dodatków i udogodnień iOS 15.4, takich jak możliwość odblokowania smartfona w maseczce (w telefonach od dwunastki w górę), znalazło się też kilka mniej istotnych, ale rzucających się w oczy. Mowa o zestawie nowych emoji.

16.03.2022
19:49
ios 15 4 aktualizacja nowe emoji 2022 iphone apple
REKLAMA

Posiadacze sprzętów Apple'a mogą już pobierać na swoje sprzęty najnowszą wersję oprogramowania. Seria wprowadzonych przez iOS 15.4 i iPadOS 15.4 modyfikacji uwzględniła m.in. zestaw 37 nowych emoji wraz z 75. wariantami z różnym kolorem skóry.

Zgadza się - to zdecydowanie największa paczka nowych emotek (uaktualnienie do 14.0 wg zaleceń Unicode z września ubiegłego roku) od dobrych pięciu lat - czyli od czasu debiutu iOS 11.1. Nowe buźki (np. salutująca i roztapiająca się), symbole (Ręka Fatimy, rozładowana bateria), gesty (wyciągnięta dłoń) i opcje dla tych już istniejących (25 wersji uścisku dłoni o różnej karnacji) wzbogacają wachlarz grafik - testujący wersję beta użytkownicy mogą z nich korzystać już od stycznia. Teraz uzupełnią system wszystkich użytkowników smartfonów z symbolem nadgryzionego jabłka.

REKLAMA
iOS 15.4 - nowe emoji
REKLAMA

Emoji stawiają na równość

Jak wiadomo, od 2019 roku emoji mają wskazywać na równość płci - dlatego też wśród nowych ikonek znajdziemy mężczyznę i neutralną płciowo osobę w ciąży oraz osobę neutralną płciowo w koronie. O projektach podobnych grafik wiemy już od pewnego czasu - Konsorcjum Unicodem (organizacja non-profit z siedzibą w Kalifornii) podkreślało, że założeniem kolejnej aktualizacji był kolejny krok na drodze do neutralności i ukłon w stronę środowisk mniejszości seksualnych.

Co ciekawe, wizerunek mężczyzny w ciąży miał pojawić się już w 2019 roku - to jedna z wielu emotikon będących odpowiedzią na świadome i inkluzywne korzystanie z takiej formy komunikacji międzyludzkiej.

Za najważniejszego współtwórcę emoji w tej formie, jaką dziś znamy, uznaje się Japończyka Shigekata Kurita pracującego dla NTT DoCoMo. To właśnie on jako pierwszy zaproponował dodanie emotki serca do pagerów dwadzieścia lat temu. Po wzroście zainteresowania tą funkcją, zdecydował się wprowadzić ją do mobilnej i internetowej komunikacji. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA