REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Jak pomóc ofiarom wojny na Ukrainie? W internecie są już zbiórki, ale trzeba uważać

Rosja zaatakowała dziś nad ranem Ukrainę. Nasz sąsiad ogłosił stan wojenny, zamknął przestrzeń powietrzną, są już pierwsze ofiary. Większość z nas z niepokojem i bezsilnością przygląda się sytuacji oraz chce pomóc poszkodowanym i uchodźcom. W jaki sposób można to zrobić? W internecie już ruszyły zbiórki i akcje, które zdziałają więcej niż niebiesko-żółta flaga na zdjęciu profilowym.

24.02.2022
13:54
Jak pomóc Ukrainie? Lista organizacji i zbiórek dla ofiar
REKLAMA

Zbiórki na pomoc Ukrainie to naturalny pierwszy krok dla wsparcia naszych sąsiadów, którzy są w fatalnym położeniu. Konflikt z Rosją trwał od lat, ale dziś przerodził się w regularną wojnę. Co tak naprawdę wiemy? W nocy ze środy na czwartek rosyjski przywódca Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie".

Ataki na Ukrainę zaczęły się 24 lutego rano, ale nie tylko we wschodniej Ukrainie, lecz w praktycznie całym kraju. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamknął przestrzeń powietrzną i ogłosił stan wojenny. W chwili pisania artykułu Rosja rozpoczęła drugi ostrzał rakietowy.

W internecie pojawiły się filmy z płonącymi budynkami, ludźmi chowającymi się w metrze i wielkimi korkami przy wyjeździe. Do Polski przyjechali już pierwsi uchodźcy z Ukrainy - przy granicy powstały też specjalne punkty recepcyjne, w których mogą skorzystać z pomocy. Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że już zginęło ponad 40 ukraińskich żołnierzy, a także jest kilka ofiar wśród cywili - mniej niż 10.

REKLAMA

Wojna na Ukrainie. Jak można pomóc ofiarom ataku Rosji?

"Zamiast kupować dziś kawę na stacji czy pączka, możesz ten budżet przeznaczyć na realną pomoc na Ukrainie" - zachęcił na Facebooku Kamil Porembiński. Przygotował też praktyczną listę organizacji, które niosą pomoc poszkodowanym. Ostrzega też, by uważać, w ko klikamy. Już teraz pojawia się mnóstwo fake newsów dotyczących konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - kwestią czasu są fałszywe zbiórki.

Kolejną zweryfikowaną organizacją jest Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), które już pomagało m.in. w czasie protestów na kijowskim Majdanie. "PCPM rusza z pomocą dla ofiar wojny na Ukrainie. Prosimy o wsparcie pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci" - pisze na specjalnie do tego dedykowanej stronie z numerem konta.

Pisarz Szczepan Twardoch przekazał od swojego ukraińskiego tłumacza "listę zaufanych ukraińskich organizacji, którym powinniśmy dać dużo pieniędzy". Znajdziemy ją pod tym adresem (dokument tekstowy z linkami).

Lista polskich organizacji i zbiórek ofiarujących pomoc Ukrainie

Wspierać możemy też znane i sprawdzone organizacje takie jak Caritas (już przekazało 100 tys. zł na pomoc) i Polską Akcję Humanitarną (zbiórka pieniędzy na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne, które pomogą przetrwać okres zimowy).

REKLAMA

Na stronie Pomagam.pl znajdziemy też oficjalną zbiórkę "Solidarni z Ukrainą". "Żeby zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc, zebrane środki przekażemy ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach" - czytamy w opisie. Fundacja HumanDoc na stronie zrzutka.pl z kolei zbiera pieniądze na ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów.

* Zdjęcie główne: Leonhard_Niederwimmer / Pixabay

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA