REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Najlepsze seriale w historii. Żaden współczesny serial nie może się z nimi równać

Które seriale można uznać za najlepsze w historii? Wybraliśmy 9, które cały czas okazują się bezkonkurencyjne. I choć upływa czas powrót do nich jest czymś bardzo świeżym i widać, że znaczna część z nich prawie wcale się nie zestarzała. Sprawdźcie nasza listę najlepszych seriali w historii.

najlepsze seriale w historii
REKLAMA

Jakie są najlepsze seriale w historii? Mam swoich 9 typów, które nie doczekały się godnych następców. Uwielbiam wracać do tych tytułów - mimo upływu lat nigdy mi się nie znoszą. Sprawdźcie listę najlepszych seriali, których żaden serialowy maniak nie może przegapić.

REKLAMA

Najlepsze seriale w historii mają to do siebie, że się nie starzeją. Netflix może mi podsuwać pod nos kolejne hiszpańskie strzelaniny czy koreańskie horrory, a ja i tak z tęsknotą będę spoglądał w stronę tych tytułów. Mam swoich kilka typów, które od lat są moimi ulubieńcami. I nie zmieniają tego żadne nowości serwowane przez serwisy streamingowe i telewizję.

Choć nie mogę narzekać na brak treści wideo, którymi umilam sobie wieczory (na bieżąco oglądam co najmniej kilkanaście różnych seriali), czuję nostalgię, kiedy myślę o tych, najlepszych moim zdaniem, produkcjach. Na ich planie padł już ostatni klaps (z jednym, małym wyjątkiem) i najpewniej postaci, o których opowiadają, więcej nie zobaczę w nowych odsłonach.

Najlepsze seriale w historii. Za nimi tęsknię

Przygotowałem listę 9 najlepszych seriali, które oglądałem z wypiekami na twarzy, a które w obecnej ramówce nie mają sobie równych. Sprawdźcie, jakie tytuły musicie nadrobić.

Najlepsze seriale w historii

1. Lost

Jeszcze dekadę temu telewizja kojarzyła się przede wszystkim z telenowelami, a po aktorskie produkcje wysokiej jakości trzeba było wybierać się do kina. Zaczęły pojawiać się jednak serie, które to zmieniły. Nigdy nie wkręciłem się w "Prison Break" i "Heroes", ale trzeci z głośnych seriali z początku XXI wieku, czyli "Lost", wciągnął mnie bez reszty.

"Zagubieni" byli wyjątkowi na kilku poziomach. Opowieść o rozbitkach, którzy trafili na tajemniczą wyspę po katastrofie samolotu, angażowała widzów z całego świata przez lata. Świetni bohaterowie, niesamowite zwroty akcji i cwane zabiegi trzymające widza wgapionego w ekran - coś pięknego. Nie zepsuło tego nawet kontrowersyjne zakończenie.

Niestety próżno szukać "Lost" w dostępnych w Polsce serwisach VOD, ale serial można kupić na płytach DVD.

Seriale, za którymi tęsknię

2. Battlestar Galactica

Chociaż powrócił serialowy Star Trek, nadal bardzo brakuje mi space opery zrobionej na poważnie. Battlestar Galactica zachwycała rozmachem i pompatycznością. Opowieść o ludziach, którzy poszukiwali nowego domu, uciekając przed zbuntowanymi maszynami, jest piękną epopeją. Pod płaszczykiem produkcji z gatunku science-fiction dostaliśmy serial o problemach ludzi wyruszających w nieznane.

Battlestar Galactica można obejrzeć w serwisie Amazon Prime Video.

Najlepsze seriale wszech czasów

3. Dexter

Wśród najlepszych seriali nie mogło zabraknąć "Dextera". Widzowie mogli śledzić perypetie sympatycznego mordercy przez 8 lat. Co prawda zakończenie tego serialu oceniane jest jako jedno z najgorszych w historii telewizji, ale w tym wypadku gonienie króliczka było szalenie satysfakcjonujące. Showtime stworzyło niezmiernie charyzmatycznego bohatera, a chociaż rozum przypominał co i rusz, że to przecież psychopata, serce chciało, by mu kibicować - i nie zwykle się cieszę, że serial doczeka się po latach kontynuacji.

"Dextera" niestety nie można obecnie obejrzeć w polskich serwisach streamingowych, ale mam nadzieję, że pojawi się wraz z kontynuacją.

Seriale, które nie doczekały się godnych następców

4. Breaking Bad

Dexter nie był jedynym czarnym charakterem, któremu nie sposób było nie kibicować. "Breaking Bad" jest kolejnym przykładem pięknej i w dodatku genialnie nakręconej opowieści, która - zanim widz zdążył się obejrzeć - sprawiała, że staliśmy po stronie potwora. Co prawda serial doczekał się epilogu w postaci filmu "El Camino", a w emisji jest teraz prequel "Breaking Bad" o tytule "Better Call Saul", ale to już nie ten sam klimat, co opowieść o nauczycielu przeistaczającym się w bezwzględnego narkotykowego barona. To jeden z najlepszych seriali, jaki powstał.

"Breaking Bad" można obejrzeć w serwisie Netflix.

Najlepsze seriale - TOP 9

5. Californication

Hank Moody jest jednym z najbardziej wyrazistych bohaterów w historii telewizji. Wcielający się w niego David Duchovny kojarzony z roli agenta Muldera pokazał swoje drugie oblicze. Dawno nie oglądałem komedii, która potrafiłaby mnie rozbawić do łez tak jak "Californication". Niestety obecnie trudno się wspomina ten serial, który pokazywał Hollywood w - wydawałoby się - krzywym zwierciadle.

"Californication" nie jest obecnie dostępne w polskich serwisach VOD.

Seriale – moje ulubione tytuły

6. The Mentalist

Uwielbiam telewizję i kino, która wymaga ode mnie stałego łamania sobie głowy. Na pierwszy rzut oka to po prostu kolejny serial o policji korzystającej z usług genialnego konsultanta, ale "Mentalista" potrafi zaskakiwać niebanalnymi historiami. Kombinowanie, kim naprawdę jest prześladujący głównego bohatera tajemniczy Red John, dawało mi frajdę przez ładnych kilka lat.

"Mentalista" jest dostępny w serwisie Amazon Prime Video.

Najlepsze seriale - TOP 9

7. Continuum

Spośród produkcji o podróżach w czasie "Continuum" jest jednym z najprzyjemniejszych. Opowieść o zagubionej w przeszłości kobiecie, która chce powrócić do swojego syna, ma świetnie rozpisany scenariusz. Niezmiernie ciekawie obserwuje się zderzenie z naszą rzeczywistością osoby, która wychowywała się w świecie przyszłości zdominowanym przez globalne korporacje.

"Continuum" nie jest obecnie dostępne w polskich serwisach VOD.

Stare seriale, które wciąż nie doczekały się następców

8. Person of Interest

Serial o maszynie, która widzi wszystko, to jedna z moich ulubionych telewizyjnych produkcji w historii. Dwójka głównych bohaterów - były wojskowy i genialny naukowiec - wykorzystuje superkomputer zbudowany do przeciwdziałania atakom terrorystycznym do wykrywania zwykłych ludzi, którym grozi niebezpieczeństwo, a których rząd uznał za nieistotnych. Chemia między bohaterami jest nie do podrobienia.

"Person of Interest" nie da się niestety obejrzeć obecnie w serwisach streamingowych, ale jeśli kiedyś traficie na ten serial wydany na płytach, to niezmiernie polecam seans.

Najlepsze seriale sprzed lat

9. Orphan Black

Motyw klonowania był w kinie i telewizji powtarzany aż do znudzenia. Żadna produkcja nie podeszła do tej kwestii tak sprytnie i kompleksowo jak "Orphan Black". Gwiazda serialu, czyli Tatiana Maslany, zagrała kilka bohaterek o tej samej twarzy, które różniły się dosłownie wszystkim.

"Orphan Black" można obejrzeć w serwisie Netflix.

REKLAMA

Najlepsze seriale wszech czasów

Najlepsze seriale w historii to przede wszystkim produkcje z pierwszej dekady XXI wieku. Wśród nich znajdziecie "Dextera", "Breaking Bad" czy "Californication". Niektóre z produkcji wymienionych na liście znajdziecie w serwisie Netflix.

* Tekst pierwotnie ukazał się w listopadzie 2017 roku. Zdjęcie główne: Frank Ockenfels/AMC

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA