1. Rozrywka
  2. Audiobooki

Podcastowa rewolucja trwa. 4 świetne podcasty, które poznasz dzięki Audiotece

Lokowanie produktu: Audioteka

Choć początki podcastingu sięgają roku 2000, ta forma internetowej publikacji jeszcze niedawno była w Polsce zjawiskiem stosunkowo świeżym i mało znanym. Jej popularność znacząco wzrosła w ostatnich latach, a co za tym idzie - również liczba jakościowych materiałów z naszego podwórka, dostępnych m.in. w ofercie Audioteki.

18.01.2022
9:58
podcasty najciekawsze najlepsze fenomen audioteka cnoty męskosci marta niedźwiedzka

W Polsce podcasty pojawiły się w 2005 roku i przez wiele lat szukały sposobu, by się przebić. Ostatnie dwa lata nie pozostawiają wątpliwości, że wreszcie nadszedł ich czas - w pierwszym półroczu 2020 roku w naszym kraju wysłuchano ponad 300 proc. więcej godzin podcastów, niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Z kolei w ubiegłym roku popularność tego formatu w Polsce wzrosła o kolejne 94 proc. (dane wg Spotify). Kilka polskich audycji znalazło się w TOP 100 światowych podcastów, a Voxnest podawał, że Polska znalazła się na liście 10. najszybciej rozwijających się rynków na świecie - tak oto faktem stała się podcastowa rewolucja w naszym kraju.

Przyczyn rosnącej popularności tego formatu - zarówno od strony autorskiej, jak i konsumenckiej - jest wiele. Po pierwsze, podcasty są znakomitym nośnikiem budowania osobistej marki, która generuje znacznie niższe koszty w porównaniu z wideo. Ba, sam proces tworzenia jest stosunkowo prosty.

Podcast jest też znakomitą alternatywą dla radia - odbiorca sam wybiera sobie sobie tematykę i autora czy autorkę, mogąc konsumować materiał w "międzyczasie" (np. sprzątając, ćwicząc, jadąc samochodem, szykując posiłek). Ta forma publikacji nie wymaga przecież zaangażowania zmysłu wzroku. To doskonałe rozwiązanie w czasach, gdy podejście do rozrywki ulega zmianie, a przystępność formy odbioru ma olbrzymie znaczenie. Istotny jest też fakt, że statystyczny słuchacz znacznie lepiej ocenia wiarygodność takich audycji niż mediów tradycyjnych.

Co więcej, wzrosła liczba miejsc, w których można je znaleźć - to przecież nie tylko YouTube czy Spotify, ale ogrom dedykowanych serwisów i aplikacji. W Polsce w tej sferze wyróżnia się na przykład Audioteka, której autorskie podcasty imponują wysokim poziomem merytorycznym i jakości wykonania. Nowsze projekty doskonale ilustrują rozwój tego formatu w ostatnim czasie - postanowiłem zatem przy okazji wybrać kilka w moim odczuciu interesujących i zróżnicowanych tematycznie autorskich projektów, z którymi warto się zapoznać.

Najciekawsze autorskie podcasty, z którymi warto się zapoznać

Cnoty męskości - nowy podcast Marty Niedźwieckiej

Pierwszym podcastem, który zaprezentuję, jest zupełnie nowa seria autorstwa Marty Niedźwieckiej - psycholożki, sex coacha, autorki książki "Slow Sex - uwolnij miłość" i podcastu "O zmierzchu".

Twórczyni rozmawia w nim o koncepcie męskości z różnymi gośćmi (rzecz jasna - przeważnie płci męskiej), dyskutując o definicjach, zmianach, poszukiwaniach własnych dylematów i osiągnięć. Jak zaznacza Niedźwiecka, każdy z jej rozmówców robi w swoim życiu coś, co do konstrukcji kulturowej męskości się walnie przyczynia. Tylko jeden z głosów gości należy do kobiety (odc. 10, ostatni) - jest to neurobiolożka, dr Joanna Podgórska, która będzie starać się rozwiać mity na temat męskiego mózgu. Materiał zapowiadany jest jako nowa perspektywa na płeć.

Znakomity pierwszy odcinek to dyskusja z Miłoszem Brzezińskim, autorem książek i konsultantem biznesowym, który interpretuje różne psychologiczne i socjologiczne zjawiska - i to on pierwszy "nadgryza" temat męskości w podcaście.

Poza tym usłyszymy, co do powiedzenia o ojcostwie, seksie, wojnach, bezradności i wielu innych kwestiach związanych z pojęciem męskości (lub przeciwnie - całkiem od niego odcinanych) powiedzą Dawid Rzepecki, Krystian Hanke, Michał Niewęgłowski, Jakub Sawicki, Tomasz Stawiszyński, Bartek Kieżun, Kamil Bloch, prof. Bogdan de Barbaro.

Opowiadanie o kryzysach nieco się zużyło - w końcu żyjemy w nieustannym kryzysie w bardzo wielu obszarach. Koncept męskości podlega krytyce, często słusznie, ale w jaki sposób mężczyźni mieliby wybierać dla siebie nowe, świadome postawy i przekonania, skoro nie mamy uzgodnionych podstawowych zasad?

- czytamy w opisie.
Najciekawsze podcasty - Cnoty męskości

Ubrani - podcast Karoliny Sulej

Dziewięcioodcinkowy podcast dziennikarki-freelancerki, związanej m.in. z magazynami: "Viva! Moda", "Wysokie Obcasy" czy "Książki". Autorka w niebywale ciekawy sposób opowiada o czymś tak, wydawałoby się, prozaicznym, jak ubrania - a przecież nawet jeśli jesteśmy pewni, że moda nie ma dla nss znaczenia, ubrania chronią naszą fizyczność i budują tożsamość! W końcu "wszyscy jesteśmy ludźmi w ubraniach" - niezależnie od kultury, szerokości geograficznej, zasobów, wieku czy płci.

Kolejne odcinki biorą cały fenomen ciuchów pod lupę - dowiemy się z nich, że ubrania opowiadają różne historie, opiekują się nami, tworzą wspólnoty, dają nadzieję i poczucie godności. Mogą też służyć jako narzędzie podziałów i stygmatyzacji, a wówczas krzywdzić. Mówią też o tym, w jaki sposób jesteśmy ludźmi, jak kochamy, dbamy o siebie, mierzymy się z niedoborem czy strachem. Podcast "Ubrani" ujawnia wielką moc odzieży i pomaga zrozumieć, jak korzystać z niej dla dobra jednostek i społeczeństwa.

Najciekawsze podcasty - Ubrani

Rzeczy ulubione - podcast Anny Gacek

Anna Gacek to dziennikarka muzyczna, która przez blisko dwie dekady była prezenterką Programu Trzeciego Polskiego Radia. Współpracowała z wieloma czasopismami, jest też autorką wydanej w ubiegłym roku książki pt. "Ekstaza. Lata 90. Początek". Jej nowy podcast (już trzeci na platformie Audioteki), którego nazwa pochodzi od płyty Johna Coltrane'a, to rozmowy z gwiazdami muzyki, sztuki i kultury o ich "ulubionych rzeczach" - może być to pierwsza gitara czy ślubny garnitur, ale przedmioty materialne są tu przede wszystkim punktem wyjścia do rozmów o życiu i sztuce. "Ulubione" - znaczy najbliższe, wyjątkowe i najcenniejsze, a "rzeczy" nie muszą obejmować wyłącznie materii fizycznej.

"My Favorite Things” to tytuł znakomitej płyty Johna Coltrane’a z 1961 roku. Zainspirowała całe pokolenia muzyków i dała nazwę mojemu cyklowi. „Rzeczy ulubione” będą jak jazz - zdarzy się w nich wszystko, nie będzie żadnych reguł. Moimi gośćmi będą znakomite postaci polskiej kultury. Porozmawiamy o rzeczach dla nich najważniejszych, wyjątkowych, szczególnych. Od sztuki po codzienność. Od anegdot po wątki bardzo intymne i osobiste. Bądźcie gośćmi na mojej kozetce, zapraszam! Anna Gacek.

- czytamy w oficjalnym opisie.

Tak wiele zależy od czerwonej taczki - podcast Julii Fiedorczuk, Dyby Lach i Filipa Springera

Oto zrealizowany we współpracy ze Szkołą Ekopoetyki, dziesięcioodcinkowy audioesej o innych możliwościach języka i życia (czyli o konstruktywnych rozwiązaniach w literaturze). Autorzy przez blisko rok nie rozstawali się z rejestratorami - zaglądają do książek, czytają poezję, wyruszają do wymyślonego miasta i na wschodnią granicę Unii Europejskiej. Dyskutują: ze sobą, z ekspertkami i ekspertami. A wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie: w jaki sposób literatura może nam pomóc wyjść z ekologicznego kryzysu?

Potrzebujemy nowego świata. Ten, który mamy już za chwilę może nie nadawać się do życia. Nie mamy jednak planety B. Musimy przeorganizować się tu - na Ziemi, opowiedzieć sobie siebie na nowo. Tak, żebyśmy uwierzyły i uwierzyli, że zmiana jest możliwa i że katastrofa nie jest jedynym scenariuszem. Do tego potrzebujemy jednak nowego języka i nowych metafor. Nie odkryjemy ich nie marząc. A przecież najlepiej jest marzyć przy pomocy opowieści. To wszystko oznacza, że literatura staje się działaniem niemalże pierwszofrontowym w walce o lepszą przyszłość.
Amerykański poeta William Carlos Williams, od którego pochodzi tytuł podcastu, zwracał uwagę, jak wiele zależy od tego, żeby zauważyć świat i przytomnie go opisać. I właśnie o tym jest nasza opowieść. O ponownym spotkaniu ze światem, na nowych warunkach, za pomocą słów.

- fragment oficjalnego opisu.
Najciekawsze autorskie podcasty - Tak wiele zależy od czerwonej taczki
Lokowanie produktu: Audioteka
Najnowsze
Zobacz komentarze