REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zmarł jeden z ojców "Wiedźmina"

Mirosław Kowalski nie żyje. W czasach PRL był opozycjonistą, podziemnym wydawcą fantastyki i redaktorem Tygodnika "Solidarność". To on powołał do życia wydawnictwo SuperNowa (wcześniej znanej jako NOWA), które do dziś drukuje wiedźmińskie książki Andrzeja Sapkowskiego. Miał 67 lat.

03.01.2022
11:45
miroslaw kowalski nie zyje wiedzmin supernowa
REKLAMA

Mirosław Kowalski razem ze zmarłym w 2019 roku wieloletnim naczelnym "Fantastyki" Maciejem Parowskim od początku wierzyli w "Wiedźmina". Sam Andrzej Sapkowski przyznał, że to właśnie oni motywowali go do pisania sagi Ciri i Geralta - w innym razie cała historia pewnie skończyłaby się na opowiadaniach z lat 80. Dzięki tym trzem panom doczekaliśmy się wspaniałej serii książek i rozkwitu fantasy w Polsce, a w konsekwencji i słynnych gier wydanych przez CD Projekt i serialu Netfliksa.

REKLAMA

Mirosław Kowalski urodził się 11 lipca 1954 roku w Warszawie. W latach 1977-1981 był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOW-a, dziennikarzem działu kultury Tygodnika "Solidarność", a także redaktorem odpowiedzialnym za fantastykę w Wydawnictwie Iskry.

Był też członkiem kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, która w 1989 roku została przekształcona w SuperNową. Został m.in. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w drugim obiegu wydawniczym oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury.  Informację o jego śmierci przekazała m.in. "Nowa Fantastyka".

Nie żyje w Mirosław Kowalski. Był twórcą SuperNowej, która wydawała "Wiedźmina" i promotorem fantasy

"Zmarł Mirosław Kowalski. Człowiek, który uwierzył w Andrzeja Sapkowskiego i wydał jego książki, gdy nikt inny polskiego fantasy wydawać nie chciał. Bez Mirka 'Wiedźmin' mógłby pozostać jedynie serią opowiadań w 'Fantastyce'. Bez Mirka polska fantastyka nie rozkwitła by w latach 90." - napisał na swoim fanpage'u "Kulturalny Człowiek" Marcin Zwierzchowski.

Dziennikarz przeprowadził z Andrzejem Sapkowskim wywiad w specjalnym wydaniu "Nowej Fantastyki", która ukazała się okazji 35. rocznicy opublikowania pierwszego opowiadania z Geraltem. Pisarz wspominał w nim o Mirosławie Kowalskim, który razem z Maciejem Parowskim odnosili się do jego twórczości i osoby "nader afirmatywnie, co dawało i asumpt i motywację".

W tym samym numerze "NF" jest też wywiad z Mirosławem Kowalskim - prawdopodobnie ostatni. Wydawca wspomina, że polskie fantasy w latach 80. praktycznie nie istniało - mało kto je pisał i drukował. Jako jeden z pierwszych zachęcał do zmiany tego trendu. Jeszcze przed publikacją słynnego opowiadania m.in. promował literaturę spod znaku magii i miecza w tomie "Almanach Literacki" wydanym nakładem "Iskier".

Mirosław Kowalski był naczelnym SuperNowej aż do śmierci. Wydawnictwo publikuje książki Andrzeja Sapkowskiego

Samo konkursowe opowiadanie Sapkowskiego zrobiło na nim wrażenie, "ale nie takie, by od razu padł na kolana". "Wielkość i niepowtarzalność Andrzeja zacząłem dostrzegać nieco później, gdy 'Fantastyka' zaczęła publikować kolejne nowele" - powiedział w wywiadzie. To do jego drzwi zapukał Maciej Parowski, który sparzył się kiepsko wydanym w 1990 roku przez Reportera zbiorem opowiadań. Kowalski przyznał, że już wtedy był wielkim fanem Sapkowskiego, ale w tamtym czasie publikowanie "Miecza Przeznaczenia" wciąż było odważnym krokiem.

REKLAMA

Wśród wydawców pokutuje jednak dziwny zabobon, że zbiory opowiadań, zwłaszcza już publikowanych w prasie, sprzedają się słabo. Swoje trzy grosze wtrącił (Adam – red.) Michnik, który w trakcie przeistaczania się podziemnej NOWEJ w oficjalne wydawnictwo miał jeszcze coś do powiedzenia i pomrukiwał, że nie będziemy wydawać książek o zielonych ludzikach. I tu się mylił, konspiracyjna NOWA publikowała sporo fantastyki: Orwella, Zamiatina, Vonneguta. Zawarliśmy kompromis: trzy opowiadania już publikowane i trzy nowe. Z możliwością przedłużenia współpracy, bo wszystkie nowele tworzyły zwartą całość i przybliżyły autora do celu zasadniczego, czyli pięciotomowej sagi

– wspominał w "Nowej Fantastyce" Mirosław Kowalski, redaktor naczelny SuperNowej.

SuperNowa wydała nie jedno, a dwa wiedźmińskie zbiory opowiadań: oprócz "Miecza Przeznaczenia" (1992 r.), potem przyszła kolej "Ostatnie Życzenie" (1993 r.). Później świat ujrzała kultowa pięciotoma saga ("Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki", "Pani Jeziora") oraz "Sezon Burz" (2013 r.). SuperNowa wydała też trylogię husycką Andrzeja Sapkowskiego.

* zdjęcie główne: Klapi / Wikipedia

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA