1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się

Sylwester Chęciński nie żyje. Reżyser trylogii o Kargulach i Pawlakach miał 91 lat

Sylwester Chęciński zmarł w środę 8 grudnia we Wrocławiu w wieku 91 lat. O śmierci wielokrotnie nagrodzonego i odznaczonego reżysera, twórcy filmów "Wielki Szu", "Sami swoi", "Nie ma mocnych" czy "Historia żółtej ciżemki", poinformował jego syn.

sylwester chęciński nie żyje sami swoi kargul pawlak

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu. W 1956 ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, a 5 lat później wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny - była to słynna "Historia żółtej ciżemki". Pod koniec lat 70. pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon", a na przełomie lat 80. i 90. - Zespołu Filmowego "Kadr".

Za całokształt swojej twórczości otrzymał "Platynowe Lwy" w 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Orła za osiągnięcia życia trzy lata później. Otrzymał też m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a to tylko część z jego licznych wyróżnień, nagród i odznaczeń.

Sylwester Chęciński nie żyje. Miał 91 lat.

O śmierci wybitnego polskiego reżysera poinformował jego syn, lekarz Igor Chęciński. Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, pożegnał artystę w swoich social mediach.

Sylwester Chęciński w sumie wyreżyserował 16 filmów fabularnych - najpopularniejsze z nich to z pewnością trylogia o zwaśnionych rodzinach Pawlaków i Karguli, które trafiają z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane ("Samo swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"). Wspomnieć należy też obrazy takie jak "Rozmowy kontrolowane" czy "Wielki Szu".

I kolejna zła informacja. Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi "Sami swoi", która bawi kolejne pokolenia. Żegnamy Cię Honorowy Obywatelu Wrocławia. Już nie spotkamy się na spacerze w Parku Południowym. Będziemy o Tobie zawsze pamiętać i dziękuję za ostatnie spotkanie. Twój krasnal będzie na zawsze przypominał o tym jak ważny byłeś dla nas

- napisał w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Sylwester Chęciński - Sami Swoi