1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

"Sukcesja" a rzeczywistość. Oto Rupert Murdoch, na którym wzorowano bohatera świetnego serialu HBO

HBO emituje właśnie 3. sezon serialu "Sukcesja", czyli czerpiącą z Szekspira opowieść o rodzinie, władzy i bogactwie. Jedną z inspiracji twórców okazało się być samo życie, a dokładniej biografia medialnego giganta, Ruperta Murdocha.

sukcesja sezon 3 rupert murdoch serial hbo na faktach

3. sezon "Sukcesji" dobiega końca - 12 grudnia w HBO GO pojawi się finałowy odcinek. Nie lubię chwalić dnia przed zachodem słońca, ale mogę już chyba napisać, że nowej serii udało się, całe szczęście, utrzymać równy, wysoki poziom poprzednich odsłon - to wciąż jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) aktualnie emitowanych seriali. Scenarzystom (na czele z Jessem Armstrongiem) należą się pokłony i oklaski - między innymi za fabularne gawędziarstwo, bo tak znakomitych dialogów w produkcji odcinkowej nie słyszałem od dawna.

Pisaliśmy już o fenomenalnych kreacjach i niespotykanie wysokiej jakości tego obsypanego nagrodami i zachwytami recenzentów serialu, dotychczas jednak nie pochylaliśmy się nad jedną z jego największych inspiracji. Jest nią Rupert Murdoch, na którym twórcy "Sukcesji" wzorują postać Logana Roya, głowy rodziny i władcy, którego lękają i któremu podlizują się wszyscy wokół.

Sukcesja

Sukcesja: Logan Roy w prawdziwym życiu. Oto Rupert Murdoch

Rupert Murdoch to dziewięćdziesięciojednoletni magnat medialny, właściciel istniejącego od 1979 do 2013 roku News Corporation - wielkiego konglomeratu, korporacji telewizyjnej, wydawniczej i prasowej. W jej skład wchodziły m.in. "The Daily Telegraph", "The Times", "New York Post", ligi rugby, kluby sportowe (Lakersi, Knicksi, Rangersi), studia filmowe z grupy FOX, telewizje kablowe, serwisy internetowe (m.in. MySpace), a nawet połowa udziałów w polskiej spółce TV Inwestycje. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Murdoch urodził się w Melbourne, a początkiem jego działalności było przejęcie po ojcu udziałów w News Limited. Przyjaciel ojca pomógł mu postawić pierwsze kroki w biznesie - szło gładko, bo młody Murdoch od samego początku był bardzo entuzjastycznie nastawiony do pracy związanej z mediami. Czuł ten biznes i nie brakowało mu pomysłów (przykładowo: zakup podupadającego tabloidu i postawienie go na nogi za pomocą wówczas jeszcze raczkujących, a dziś popularnych technik). Kolejne udane interesy poprawiały jego finansową stabilność, a w końcu wsparł go również australijski bank rządowy, pomagający młodym przedsiębiorcom.

Przez kolejne lata Murdoch nabywał udziały w kolejnych gazetach, mierząc się z coraz większymi oponentami; uruchomił też pierwszy narodowy dziennik w Australii, dzięki czemu zyskał ogromny szacunek jako wydawca jakościowej gazety z politycznym autorytetem. W międzyczasie wkroczył na rynek brytyjski, a w latach 70. - amerykański, uruchamiając nowy tabloid i nabywając kolejne media, w tym "New York Post". W latach 80. stworzył sieć telewizyjną Fox Boadcasting Company - najwyżej wówczas ocenianą przez dorosłych odbiorców. Dekadę później zaatakował świat telewizji całodobowej, otwierając wielkiego konkurenta CNN - Fox News. Jego kablówka nadawała dziewięć z dziesięciu najpopularniejszych programów.

W XXI wieku kupił Huges Electronics (6 mld dolarów) i ogłosił przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa News Corporation z Australii do USA. W 2005 nabył serwis MySpace (580 mln dolarów), który ostatecznie jednak odsprzedał sześć lat później za 35 mln dolarów.

W 2006 roku miała miejsce słynna afera podsłuchowa - niedzielne wydanie tabloidu "The Sun", "News of the World", najlepiej sprzedający się anglojęzyczny tytuł na świecie, pozyskiwał informacje włamując się do telefonów osób prywatnych i kupując informacje od policjantów. Poszkodowanych było niemal 7000 ofiar; ostatecznie aresztowano redaktorów naczelnych. Murdoch - właściciel - stwierdził wówczas, że zatrudnia ponad 50 tys. osób i codziennie musi radzić sobie z niewyobrażalną ilością spraw, a "News" to tylko nieznaczny procent jego interesów.

Weterani mediów mówili o nim, że ma ogromną władzę polityczną. Jego imperium wiązało się z olbrzymimi wpływami.

Sam o aferze mówił jako o "najbardziej pokornym czasie w jego życiu"; został wówczas postawiony przed brytyjskim parlamentem, ale komentarze dla prasy i pozy to przecież część tej gry. Oczywiście, sytuacja odbiła się na interesach, część gazet trzeba było poddać kwarantannie, a News Corporation podzielić. Większość biznesu filmowego i telewizyjnego 21st Century sprzedał Disneyowi za 71 mln dolarów. Podobno udziały rodzinnego trustu Murdochów (prawie 40% akcji z prawem głosu w każdej ze spółek) od 2011 roku zyskały na wartości sześciokrotnie. Dziennikarze często nazywają Murdocha dinozaurem, który nie czuje już tej współczesnej medialnej rzeczywistości. Wydaje się, że może zdawać sobie z tego sprawę, skoro decyduje się ruchy jak ten opisany powyżej.

Prywatnie Murdoch był czterokrotnie żonaty, ma sześcioro dzieci. Od 2016 roku jego żoną jest amerykańska aktorka i modelka, wcześniej przez 22 lata związana z Mickiem Jaggerem Jerry Hall.

Trudno nazwać serial HBO produkcją "opartą na faktach", ale niewątpliwie czerpie inspiracje z naszej rzeczywistości, modyfikując jej fragmenty pod format. Twórcy "Sukcesji" sprawnie zespolili ze sobą elementy szekspirowskich dramatów i mydlanych oper, zamykając w ich ramach opowieść o świecie obrzydliwego bogactwa, bezwzględnej walki o władzę, zdrad i wojen - tych mniejszych i większych, rodzinnych i biznesowych. Oszczędne, niemal teatralne epizody skupione na dysfunkcyjnej rodzinie Royów składają się na jedyną w swoim rodzaju współczesną tragikomedię, która pochłania, obrzydza, przerażą i fascynuje zarazem. Właśnie daltego tak bardzo czekamy na finał!