1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Więcej Deadpoola! Tu znajdziecie więcej pyskatego najemnika

deadpool kills the marvel universe again komiks

Deapool przepowiadający przyszłość, kumplujący się ze Spidermanem czy systematycznie mordujący Avengersów. Oto najciekawsze historie z pyskatym najemnikiem.

Deadpool, czyli Wade Winston Wilson, pojawił się w komiksach wydawnictwa Marvel w 1991 roku. Zadebiutował na kartach zeszytu The "New Mutants" #98. Z początku postać, która dzieli nazwisko z antybohaterem DC - Deathstrokiem (nazywa się bowiem Slade Wilson) była kolejnym złoczyńcą stojącym na drodze bohaterów, ale na przestrzeni lat Marvel przerobił go na antybohatera.

Deadpool - kto to?

Odzywa się bezpośrednio do czytelników i jest w pełni świadomy bycia postacią z komiksów. Żeby było ciekawiej, to mutant, którego praktycznie nie można zabić ze względu na jego zdolność do regeneracji. Ma też skrzywiony kręgosłup moralny i nie stroni od rozlewania krwi. Nic dziwnego, że komiksy z jego udziałem cieszą się aż taką popularnością.

Deadpool był gwiazdą kilku solowych serii, ale występuje też gościnnie w komiksach o innych superbohaterach, w tym w "X-Force", gdzie jest jednym z członków drużyny pod wodzą Wolverine’a (grupa ta pojawiła się zresztą w filmie "Deadpool 2"). A ponieważ tych komiksów były setki, jeśli nie tysiące, to przygotowałem listę kilku, które naprawdę warto znać.

deadpool 2 first reactions
Deadpool - kto to? Bohater czy złoczyńca?

Cable & Deadpool (2004)

Ta seria jest o tyle ciekawa, że przepowiada przyszłość. Naprawdę! Na kartach tego zeszytu Deadpool sam o sobie mówi, że wygląda jak „skrzyżowanie Ryana Reynoldsa z Shar-Pei”. Komiks wydano w 2004 roku, a aktor wcielił się w "X-Men Origins: Wolverine" w Deadpoola dopiero 5 lat później, by potem stać się jego twarzą w najnowszej adaptacji, czyli filmie Deadpool w 2016 roku oraz kontynuacji, która właśnie weszła do kin.

Deadpool Kills the Marvel Universe

Jedna z perełek. Komiks, którym można traktować w kategorii „co by było, gdyby”, pokazuje Deadpoola, który zaczyna metodycznie mordować wszystkich superbohaterów. Z jego rąk giną kolejno X-Meni, Avengersi i inni, a także złoczyńcy. Dość powiedzieć, że nawet Old Man Logan przy nim to pikuś.

"Deadpool Kills the Marvel Universe" ma w dodatku naprawdę fajny twist utrzymany w duchu tej postaci. Szkoda tylko, że jakiś czas temu pojawiła się seria "Deadpool Kills the Marvel Universe Again", która z oryginałem nie ma za wiele wspólnego. Pierwsza jest jednak perełką.

deadpool 2
Deadpool bez maski

Deadpool (2018)

W ostatnim czasie na zeszyty z serii "Deadpool" rzucił cień crossover "Secret Empire", w którym Kapitan Ameryka ze względu na machinacje Kobika - dziecięcej personifikacji Cosmic Cube (nie pytajcie…) - okazał się tajnym agentem Hydry. Gdy znany i szanowany Steve Rogers polecił Deadpoolowi zamordowanie Phila Coulsona, ten wypełnił to polecenie bez wahania.

Secret Empire runęło, ale Deadpool jest ścigany - chociaż on tylko wypełniał polecenia Kapitana i to on przez ostatnie lata finansował działania Avengersów! W podserii zatytułowanej przewrotnie "Marvel Universe Kills Deadpool", co jest odniesieniem do wymienionego wcześniej komiksu, Wade Wilson robi zaś wszystko, by popełnić samobójstwo przez superbohatera lub superzłoczyńcę…

Spider-Man & Deadpool

W poświęconym tym dwóm postaciom komiksie Deadpool i Spider-Man przeżywają wspólne zwariowane przygody. Peter Parker nie jest z początku zbyt zadowolony z tej znajomości - w końcu Wade jest jego fanem i nosi bokserki z jego podobizną - ale po jakimś czasie pojawia się tu bromance z prawdziwego zdarzenia.

Deadpool i X-meni

W filmach z Ryanem Reynoldsem w roli głównej pojawia się Collossus, który jest dla Wade’a Wilsona czymś na kształt (niezbyt zadowolonego z tego faktu) przyjaciela. W komiksach obecnie takim bro Deadpoola jest nie kto inny, jak Peter Parker (którego Fox nie mógł użyć, bo jest własnością Sony).

X-Force

Grupa (super?)bohaterów, której przewodzi w filmie Deadpool 2 tytułowy bohater, pojawiła się w komiksach w podobnym czasie co Wade Wilson. Nie był on jednak ani jej założycielem, ani nawet członkiem, a… antagonistą. Dołączył do zespołu, który składał się z postaci o gibkim kręgosłupie moralnym dopiero w "Uncanny X-Force" w 2010 roku. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądały jego pierwsze kroki w tym składzie, powinniście przyjrzeć się właśnie tej serii.

Tekst został pierwszy raz opublikowany w maju 2018 roku.