REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Filmy oparte na faktach: 15 świetnych tytułów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami

Oparte na faktach: przedstawiamy 15 niesamowitych historii filmowych, które rzeczywiście miały miejsce. Wśród nich prawdziwe hity.

Filmy oparte na faktach: 15 świetnych tytułów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami
REKLAMA

Filmy oparte na faktach - top 15:

REKLAMA

Przerwana lekcja muzyki

przerwana lekcja muzyki class="wp-image-54616"

Jeden z moich ulubionych filmów, który widziałam zaledwie kilka razy ze względu na jego tematykę i silnie oddziałującą historię, budzącą ogromne emocje. Zdecydowanie lepszy od książki, na której został oparty, opowiada o życiu Susanny Kaysen, powieściopisarki, która przez prawie dwa lata była pacjentką szpitala psychiatrycznego. Swoje doświadczenia z tego okresu opisała w książce, która w Polsce została wydana pod tym samym tytułem co film (ang. "Girl, Interrupted"). W główną rolę wcieliła się Winona Ryder, która jest absolutnie genialna (nie tylko, zresztą, w tej roli), a partnerowała jej przecudowna Angelina Jolie, w której nie sposób się nie zakochać. "Przerwana lekcja muzyki" jest przejmująca, brutalna, smutna, odbierająca nadzieję. Ale przy tym wszystkim to jeden z najlepszych, najbardziej zapadających w pamięć filmów, jaki powstał.

Film obejrzycie w serwisie Netflix.

Persepolis

persepolis class="wp-image-54614"

Jedyna w tym zestawieniu pozycja animowana. "Persepolis" to obraz w reżyserii Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda, którzy wspólnie napisali także scenariusz do filmu. Produkcja oparta jest na autobiograficznej powieści graficznej autorstwa Satrapi. "Persepolis" przedstawia życie dorastającej dziewczynki, mieszkanki Iranu. Cała animacja jest czarno-biała, co ma podkreślić pokazanie przeszłości i teraźniejszości, obfitującej w wiele strasznych wydarzeń. Widzimy emocje, strach, bunt głównej bohaterki, a także brak zrozumienia dla tego, co ją otacza. Film Satrapi i Paronnauda został oskarżony o szerzenie islamofobii w zachodnim świecie, a jego dystrybucja została zakazana w Iranie.

Amadeusz

amadeusz class="wp-image-54615"

Słodko-gorzka opowieść o życiu prawdziwego geniusza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, austriackiego kompozytora i wirtuoza, zaliczanego wraz z Beethovenem i Haydnem to trójki klasyków wiedeńskich. Przenosimy się do XVIII-wiecznej Austrii i poznajemy dwudziestosześcioletniego Mozarta, który przyjeżdża do Wiednia, by zaprezentować swoją twórczość. Cała historia jest retrospekcją, będącą spowiedzią człowieka, który znał Mozarta. Jest nim kompozytor Antonio Salieri. Mężczyzna całe życie zazdrościł Amadeuszowi jego powodzenia. Spekulowano nawet, że to on przyczynił się do śmierci wielkiego muzyka. W tytułowej roli wystąpił Tom Hulce, Salieri'ego zagrał F. Murray Abraham, a w żonę Mozarta, Konstancję, wcieliła się Elizabeth Berridge.

Film dostępny jest w serwisie Chili.

Wszystko za życie

 class="wp-image-1805332"

Przejmująca historia Amerykanina, Christophera McCandlessa, który w latach 90. XX wieku postanowił zrezygnować ze wszystkich dóbr materialnych i żyć w zgodzie z naturą. McCandless wszystkie oszczędności, jakie miał, przekazał na cele charytatywne, a sam ruszył bez grosza przy duszy w daleką podróż, która jednocześnie miała być podróżą wgłąb siebie. Młody mężczyzna przybrał przydomek Alexander Supertamp, którego używał w trakcie wędrówki. Według Sumpertrampa uwolnienie się od materializmu było synonimem wolności. Podczas swojej podróży mężczyzna prowadził dziennik. Na jego podstawie Jon Krakauer, dziennikarz amerykański, napisał książkę przedstawiającą losy McCandlessa. Ta stała się inspiracją dla filmu "Wszystko za życie", w którym główną rolę zagrał Emile Hirsh.

Obraz dostępny jest m. in. w HBO GO.

Monster

monster class="wp-image-30229"

Straszna i gorzka opowieść o seryjnej morderczyni, która nienawidziła mężczyzn. "Monster" opowiada historię Amerykanki, Aileen Wuornos, biseksualnej zabójczyni, która została skazana na śmierć przez podanie trucizny za zabójstwo 6 mężczyzn (nie udowodniono jej siódmego zabójstwa, ale wszystko świadczyło o tym, że to Wuornos była sprawczynią). W filmie "Monster" główną rolę gra Charlize Theron, która została poddana spektakularnej metamorfozie. Theron za tę rolę dostała Oscara. W filmie aktorce partneruje Christina Ricci, która wciela się w postać Selby Wall, filmowej partnerki Wuornos. Kapitalna historia, która jednocześnie przeraża i wzrusza. Kino, którego nie wypada nie znać.

Chaplin

chaplin class="wp-image-54617"

Świetna rola Roberta Downeya Jr. i jednocześnie wspaniały film o największym komiku wszech czasów. Film "Chaplin" to historia legendy kina, która opowiada o swoim życiu, karierze, związkach w trakcie przygotowywania autobiografii. Produkcja w reżyserii Richarda Attenborougha to wzruszający obraz, podczas oglądania którego zarówno śmiejemy się, jak i skłonni jesteśmy ronić łzy. Oprócz Downeya Jr. na ekranie zobaczymy Geraldine Chaplin czy Anthony'ego Hopkinsa.

My, dzieci z dworca ZOO

my dzieci z dworca zoo class="wp-image-54618"

Produkcja, która powstała na podstawie książki powstałej z rozmów Kaia Hermanna i Horsta Riecka, dziennikarzy niemieckiego "Sterna" z Christiane Felscherinow, nastoletnią Niemką, która w latach 70. stała się jedną z ofiar heroiny. Film, jak i publikacja, której narratorką jest Christiane, opowiada o jej dojrzewaniu, fascynacji muzyką, nowym towarzystwem, z którym znajomość doprowadziła ją do życia na ulicy, na osławionym dworcu ZOO w Berlinie. "My, dzieci z dworca ZOO" to wstrząsająca i smutna historia dziewczyny z Berlina Zachodniego, ukazująca tło społeczne ówczesnych Niemiec. W filmie w główną rolę, Christiane F., wcieliła się Natja Brunckhorst.

Nietykalni

Nietykalni class="wp-image-13071"

Zabawna i jednocześnie wzruszający francuski komediodramat w reżyserii Oliviera Nakache’a i Érica Toledana. W filmie w główne role wcielają się François Cluzet i Omar Sy. Film jest historią sparaliżowanego milionera, Philippe, który zatrudnia do opieki młodego chłopaka z przedmieścia, Drissa. Ten właśnie wyszedł z więzienia. "Nietykalni" to opowieść o wielkiej przyjaźni, która początkowo wydaje się niemożliwa. Flm stał się ogromnym sukcesem zarówno we Francji jak i na świecie. Koniecznie!

Film dostępny jest m. in. w serwisach Raukuten i Cineman

Bogowie

bogowie 5 class="wp-image-39340"

Nie jedyny polski obraz w tym zestawieniu, który śmiało może konkurować ze światowymi produkcjami i który bardzo pozytywnie został oceniony przez zagraniczne media. "Bogowie" to opowieść o słynnym Zbigniewie Relidze, polskim kardiochirurgu. Produkcja skupia się na dorosłym życiu Religii i na dokonanych przez niego przeszczepach serca. W listopadzie 1985 roku zespół lekarzy pod jego kierownictwem jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną operację przeszczepu serca. "Bogowie" to świetna historia, która porusza serca i umysły. Na uwagę zasługuje genialna rola Tomasza Kota, który wcielił się w głównego bohatera filmu.

Film dostępny jest między innymi w Player.pl.

Jesteś Bogiem

jestes bogiem class="wp-image-54620"

Kolejna i ostatnia polska produkcja w tym zestawieniu. "Jesteś Bogiem" to historia rodzimego zespołu hip-hopowego, Paktofonika, w skład którego wchodzili Magik, Rahim i Fokus. Ten obraz to opowieść o dojrzewaniu, miłości do muzyki, przyjaźni, strachu i poznawaniu smaków dorosłego życia. Jego największymi atutami są kreacje aktorskie Marcina Kowalczyka (Magik), Tomasz Schuchardt (Fokus) i Dawida Ogrodnika (Rahim), a także ścieżka dźwiękowa (aktorzy sami wykonywali utwory prezentowane w filmie). Świetne produkcja chwytająca za serce, o której nie sposób zapomnieć.

Obraz dostępny jest na Netfliksie.

Straight Outta Compton

straight outta compton class="wp-image-54242"

Po obejrzeniu "Straight Outta Compton" nie sposób nie mieć wrażenia, że ten tegoroczny film ma wspólne wątki z omówioną powyżej produkcją, "Jesteś Bogiem". Tu też mamy hip-hop, tyle że w wydaniu amerykańskim, prosto z Compton. "Straight Outta Compton" w swoim tytule nawiązuje do pierwszej płyty zespołu N.W.A (Niggaz Wit Attitudes), grającego gangsta rap. Obraz skupia się na losach trzech jego członków, Eazy'ego-E, Dr. Dre i Ice Cube'a. "Straight Outta Compton" w genialny sposób pokazuje relacje trzech młodych mężczyzn, ich pasję do muzyki i karierę, ale także jest doskonałym przedstawieniem społecznych wydarzeń i traktowania Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych w latach 80. i 90. XX wieku. To trzeba zobaczyć. Bezwarunkowo kandydat na najlepszy film tego roku.

Produkcja jest do obejrzenia w serwisie Netflix.

Stuart: Spojrzenie w przeszłość

 class="wp-image-1805335"

Produkcja nieco mniej znana niż pozostałe, ale jak najbardziej zasługująca na uwagę. "Stuart: Spojrzenie w przeszłość" to opowieść o Stuarcie, młodym bezdomnym alkoholiku, którego życie staje się bodźcem do napisania książki przez Alexandra Mastersa. W filmie w rolę Stuarta wciela się Tom Hardy i jak zwykle robi to rewelacyjnie. Nie ustępuje mu Benedict Cumberbatch, który gra Alexandra. Między mężczyznami, choć wydaje się to niewiarygodne, rodzi się przyjaźń i wzajemne porozumienie. Wzruszająca i trudna historia, którą warto znać.

Produkcja dostępna jest w HBO GO.

Witaj w klubie

dallas buyers club 4 class="wp-image-31143"

Genialna kreacja Matthew McConaughey'a i zarazem świetna produkcja, po której trudno się otrząsnąć. "Witaj w klubie" to historia Rona Woodroofa, pomysłodawcy klubu, w którym rozpowszechniano nielegalny lek pomagający osobom zarażonym wirusem HIV. Woodroof sam stał się ofiarą tej choroby. "Witaj w klubie" pokazuje jego zmagania z AIDS, a także ogromną metamorfozę, jaką przeszedł od momentu dowiedzenia się, że jest śmiertelnie chory do momentu pomocy osobom, będącym w takiej samej sytuacji jak on. Pisząc o "Witaj w klubie", nie sposób nie wspomnieć o roli Jareda Leto, który wciela się w kontrowersyjną postać Rayona.

Film możecie obejrzeć na platformie MojeeKino.pl.

Siedem lat w Tybecie

siedem lat w tybecie class="wp-image-54628"

Film, który urzeka historią, grą aktorską i pięknymi ujęciami. "Siedem lat w Tybecie" to opowieść o Heinrichu Harrerze, austriackim himalaiście, który wyruszył w kolejną wyprawę, ale z powodu wojny nie mógł powrócić do domu. Podczas pobytu w Tybecie poznaje młodego Dalajlamę i zaprzyjaźnia się z nim, będąc jednocześnie jego nauczycielem i uczniem. Kapitalna rola Brada Pitta i wzruszająca opowieść. Jeśli jeszcze nie znacie tego filmu, koniecznie go nadróbcie.

Produkcja dostępna jest w serwisie Netflix.

Piękny umysł

 class="wp-image-1805338"
REKLAMA

"Piękny umysł" to biografia wybitnego matematyka i ekonomisty Johna Nasha. Film rozpoczyna się w momencie, gdy Nash podejmuje studia podyplomowe na Uniwersytecie Princeton. Niepokorny, nieco ekscentryczny, absolutnie skupiony na swojej karierze naukowej, co szybko owocuje zdobyciem przez niego posady wykładowcy. Odnoszone przez Nasha sukcesy zostają zauważone przez agencję wywiadu wojskowego, która zleca mu wykrycie komunistycznego spisku. Zadanie to pogłębia rozwój jego choroby psychicznej i nieodwracalnie zmienia jego życie. "Piękny umysł" to świetny film z główną rolą Russella Crowe'a. Produkcja zdobyła cztery Oscary i cztery Złote Globy.

Obraz dostępny jest w HBO GO i w Amazon Prime Video.

Tekst oryginalnie został opublikowany 18 września 2015.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA