REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Holandia ratuje TVN24. Jest zagraniczna koncesja, ale to nie rozwiązuje problemu

W związku z brakiem decyzji o odnowieniu polskiej koncesji, zarząd TVN S.A. złożył w lipcu wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie TVN24. I została mu ona przyznana.

16.08.2021
17:32
lex tvn koncesja holandia oświadczenie
REKLAMA

Dzięki holenderskiej odpowiedzi stacja TVN24, zgodnie z unijnym prawem, będzie mogła nadawać po 26 września, gdy wygaśnie jej polska koncesja – KRRiTV wciąż jeszcze nie podjęła decyzji o jej przedłużeniu. Włodarze TVN S.A. podkreślają przy tym, że wierzą, iż nie będą musieli skorzystać z opcji holenderskiej, choć na rozpatrzenie swego wniosku w ojczyźnie czekają od ponad 1,5 roku.

W oświadczeniu stacji możemy przeczytać, że TVN24 będzie mogło nadawać dalej, ale spór o Lex TVN trwa, a problem nie jest rozwiązany – chodzi bowiem o kontrowersyjne uderzenie w opozycyjną wobec władzy stację, które jest, bądź co bądź, jawną formą podważenia wolności słowa, niezależnie od tego, jaki mamy do TVN-u stosunek.

REKLAMA

TVN S.A.: oświadczenie

REKLAMA

(...) Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność. Dlatego w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie.

Chcemy też z całą stanowczością podkreślić, że uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Ponownie apelujemy do władz o odrzucenie tej szkodliwej nowelizacji. Jesteśmy też w pełni zdeterminowani, by bronić prawa naszych widzów i wszystkich Polaków do wolnych mediów i wolnego wyboru.

Nowelizacja ustawy – tzw. Lex TVN – została przyjęta przez Sejm w zeszłym tygodniu, a teraz będzie rozpatrywana w senacie. Zakłada ona, że właścicielem polskich spółek medialnych nie będą mogły być podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a zatem wejście w życie nowych przepisów może oznaczać, że koncern Discovery zostanie zmuszony do sprzedaży swoich udziałów w TVN.

Stacja w swym oświadczeniu słusznie podkreśla, że pomocna dłoń Holendrów nie rozwiązuje problemu. Grupa Discovery oficjalnie mówi już o postępowaniu arbitrażowym, opartym o polsko-amerykański traktat. Mówi się o miliardowych odszkodowaniach. Koncesja jest przyznana kanałowi do roku 2023, ale zmiana prawa umożliwi jej wcześniejsze cofnięcie. Sprawa wciąż jest w toku, a polityczna próba przypiłowania niezależności silnych koncernów medialnych wywołuje ogromne emocje. Jaki będzie jej efekt? Odsyłam do naszego tekstu o Lex TVN i o tym, o co tak naprawdę toczy się gra.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA