REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

NERDCORNER: Kim jest ten cały Kang Zdobywca, czyli następca Thanosa w 4. fazie MCU?

Wygląda na to, że Kang Zdobywca będzie następcą Thanosa, a tym samym głównym przeciwnikiem Avengersów w 4. fazie MCU. Sprawdziliśmy, co mówią nam na jego temat komiksy.

kang zdobywca marvel mcu loki 1
REKLAMA

NERDCORNER to cykl na Rozrywka.Blog, w którym komentujemy bieżące wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko. W dzisiejszym odcinku uważajcie na spoilery z serialu „Loki”!

Od dawna wiemy, że Kang the Conqueror, czyli po naszemu Kang Zdobywca, będzie głównym złoczyńcą w filmie „Ant-Man and The Wasp: Quantumania”, gdzie wcieli się w niego Jonathan Majors. Marvel zrobił nam wszystkim jednak niespodziankę — aktor zaliczył właśnie występ gościnny w finale serialu „Loki”.

Bóg psot w ostatnim epizodzie poświęconego sobie serialu dotarł w towarzystwie swojego żeńskiego alter-ego do Cytadeli Na Krańcu Czasu, gdzie spotkał Tego, Który Pozostaje. Cała trójka ucięła sobie krótką pogawędkę, ale przerwała ją Sylvie, która wysłała Lokiego do siedziby TVA i… zabiła postać Majorsa.

REKLAMA

Loki” pozostawił tym samym widzów z pytaniem: kim właściwie jest Ten, Który Pozostaje, czyli Kang Zdobywca, a konkretnie jeden z wariantów tej postaci?

Na szczęście nie musimy czekać aż do premiery kolejnego „Ant-Mana” lub drugiego sezonu „Lokiego”, by dowiedzieć się więcej o tej postaci. Informacji na jego temat dostarczają nam, jak zawsze, niezawodne komiksy, na których twórcy Marvel Cinematic Universe (czy też może Marvel Cinematic Multiverse?) się wzorowali.

Można przyjąć, że pierwszym zeszytem, w którym pojawił się ten stworzony przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego antagonista, jest 8. numer serii „The Avengers” z 1964 r. Tak naprawdę jednak ta postać debiutowała nieco wcześniej w 19. numerze „Fantastycznej Czwórki” z 1963 r., gdzie podawał się za… faraona Rama-Tuta.

kang zdobywca marvel mcu loki 2
Kang w komiksach Marvela knuł i knuł…

W jaki sposób Kang Zdobywca trafił do starożytnego Egiptu?

Z licznych publikacji poświęconych tej postaci dowiedzieliśmy się, że Kang to tak naprawdę Nathaniel Richards, czyli (najpewniej) potomek podróżującego w czasie ojca Reed Richardsa. Urodził się w XXXI w. n.e. i był naukowcem, który zdobył machinę w czasie Victora von Dooma. Z jej pomocą udał się w przeszłość.

Jego pierwszym przystankiem był starożytny Egipt, gdzie poznał m.in. En Sabah Nura, czyli mutanta nazwanego też Apokalipsem, ale nie udało mu się przejąć władzy nad światem, a przyszłego Kanga powstrzymała go Fantastyczna Czwórka. Mężczyzna trafił do XX w. n.e., gdzie stanął w szranki z Avengersami.

Nathaniel Richards, który został pokonany zarówno przez Fantastyczną Czwórkę, jak i Avengersów, zapragnął wrócić do swojej linii czasu, ale… przestrzelił.

Jeden z najpotężniejszych antagonistów w historii komiksów Marvela trafił na zniszczoną Ziemię w dalekiej przyszłości, a potem ją podbił i to dlatego przyjął miano Zdobywcy. Uznał jednak, że władanie zniszczonym globem mu nie przystoi, dlatego postanowił wyruszyć ponownie w przeszłość…

kang zdobywca marvel mcu loki 3
Cytadela na Krańcu Czasu w serialu „Loki” jest siedzibą Kanga (czy też jednego z jego wariantów)

Nathaniel Richards manipulował potem czasem na wiele sposobów i przyjmował różne przydomki, a po osi czasu lata multum jego wersji, w tym Iron Lad, Immortus, Victor Timely i Scarlet Centurion. Kang poznał też niejaką Ravonnę, w której się zakochał bez wzajemności, a potem zmuszony był oglądać jej śmierć…

A jaki jest Kang Zdobywca w MCU?

Tego tak naprawdę jeszcze… nie wiemy! Jonathan Majors dopiero wcieli się w łotra, który najpewniej zostanie następcą Thanosa, a w „Lokim” zagrał jeden z wariantów Kanga, by zginąć z ręki Sylvie. Antagonista nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a wiemy, że jedna jego wersja przejęła już władzę nad TVA.

Ten, Który Pozostał zdradził nam przy tym, że stał się jedyną istotą władająca Świętą Linią Czasu w wyniku tzw. wieloświatowej wojny, która wybuchła, gdy jego warianty z różnych wymiarów zaczęły ze sobą walczyć. Po jego śmierci czeka nas z kolei, podobno, powtórka z rozrywki…

Mając to wszystko na uwadze, nie zdziwię się, jeśli różne warianty Kanga będą teraz głównymi przeciwnikami wszystkich lub niemal wszystkich superbohaterów w filmach i serialach w ramach 4. fazy MCU. Jeśli tak się stanie, to Jonathan Majors będzie miał pełne ręce roboty!

REKLAMA

W naszym cyklu zatytułowanym NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA