Audiobooki  /  News

Polacy stworzyli katolicką alternatywę dla Facebooka. Lada dzień wystartuje Agappe.pl

Picture of the author

Polacy kolejny raz chcą zaproponować rodakom aplikację społecznościową, którą można potraktować jako alternatywę dla Facebooka. Tym razem będzie to Agappe.pl, czyli social media poświęcone katolikom.

Kilka miesięcy temu środowiska prawicowe, zmęczone cenzurą i nawałnicą fake newsów, postawiły na nogi projekt Albicla. Nie wyszło to tak, jak zapowiadano: całość okazała się wydmuszką, regulamin zerżnięto z Facebooka wraz z łączami, a użytkownicy serwisu byli blokowani za… swoje poglądy, pewnie, że tak. Przy tym wszystkim podejrzanie wiele kont należało do papieża Polaka... Nadchodząca alternatywa, Agappe, nie jest jednak wynalazkiem zrodzonym z potrzeby, ekhm, wolności słowa, a z potrzeby serca.

Jego twórcą jest ksiądz Artur Potrapeluk, koordynator lubelskiej Odnowy w Duchu Świętym. Celem duchownego jest zjednoczenie katolików-internautów, umożliwienie im szybkiego kontaktu, a także niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują. Będą zbiórki, narzędzia edukacyjne, komunikacja i transmisje na żywo. Przy okazji obędzie się bez rozwiązań proponowanych przez firmy komercyjne. Od strony użytkownika Agappe będzie, zdaniem pomysłodawcy, czymś pomiędzy Twitterem (system powiadomień i relacji) a Facebookiem, gdzie opublikuje się posty, stworzy strony parafii, wspólnot i grup. Założenie profilu będzie w pełni darmowe. Usługodawcą jest Fundacja Nowa Pęćdziesiątnica z Lublina.

Na pierwszy rzut oka to katolicka wersja Facebooka. Ale to zdecydowanie nie jest “bańka” dla katolików czy kopia istniejących social mediów, która nas zamknie i oddzieli od tego świata, który znamy. To nie jest żadna konkurencja dla tzw. dużych graczy jak FB. Wcale nie chcemy też mówić, że dajemy coś lepszego, bo tamto jest złe. Chcieliśmy po prostu stworzyć przestrzeń, w której ludzie wierzący mogliby wzmacniać swoją wiarę, dzielić się nią, ale też chcieliśmy dać ludziom konkretne narzędzia, na które, jak widzimy, jest zapotrzebowanie

– mówi ks. Artur Potrapeluk.

Serwis już raczkuje w sieci, jednakże póki co pierwsze rejestracje zostały wstrzymane ze względu na przekroczenie limitu kont testowych. Oficjalny start portalu wyznaczony jest na połowę czerwca. Tymczasem na oficjalnej stronie czytamy:

Tagi: facebook