1. SPIDER'S WEB
 2. rozrywka
 3. Dzieje się

Finał Eurowizji bez niespodzianek. Wygrała rockowa petarda

eurowizja 2021 final wyniki wlochy
197 interakcji
dołącz do dyskusji

65. finał Eurowizji przeszedł do historii. Konkurs z roku na rok podwyższa poprzeczkę i przestaje być totalnym festiwalem obciachu – przynajmniej jeśli mówimy o telewizyjnych widowiskach i muzyce pop. Sporo tegorocznych piosenek mogłoby zostać hitami nadchodzących wakacji. Czy tak się stanie? Zobaczymy, a właściwie usłyszmy wkrótce.

Niby nikt nie ogląda Eurowizji, gardzi niczym disco polo, ale jednak jesteś w tym artykule, prawda? Nic dziwnego, sam w tym roku śledziłem konkurs po raz pierwszy z niewymuszoną ekscytacją. Może to starość, a może brak masowych rozrywek w pandemii, a może to, że w tym roku zainteresowanie nad Wisłą było większe, bo i wokół naszego reprezentanta pojawiało się spore zamieszanie.

Od samego początku Rafał Brzozowski mierzył się z hejtem, ponieważ został wybrany przez publiczną telewizję w tajnym głosowaniu. Bukmacherzy nie dawali mu żadnych szans, a jakby tego było mało, w zeszłym weekend w jego ekipie wykryto koronawirusa. Gwiazdor TVP ostatecznie wystąpił, ale nie porwał publiki. Piosenka The Ride może i nie była tak fatalna, ale była ponad jego zdolności wokalne.

W czasie sobotniego finału oprócz samych uczestników zagrał też m.in. zwycięzca Eurowizji z 2019 roku, Holender Duncan Laurence. Małym zaskoczeniem był widowiskowy występ popularnego Dj-a i producenta Afrojacka. No dobrze, ale przejdźmy do rzeczy.

Eurowizja 2021 – pełna lista finalistów

W 65. finale Eurowizji w 2021 roku w w Ahoy Arenie w Rotterdamie zaprezentowało się 26 państw. 20 z nich zostało wyłonionych w dwóch półfinałach – we wtorek i w czwartek (na tym drugim odpadł Rafał Brzozowski). Pozostała szóstka miała zagwarantowane miejsce – mowa o Holandii, która zwyciężyła poprzednio (dwa lat temu, bo rok temu konkurs odwołano przez pandemię) oraz krajach tzw. Wielkiej Piątki.

 1. Cypr: Elena Tsagrinou – El Diablo
 2. Albania: Anxhela Peristeri – Karma
 3. Izrael: Eden Alene – Set Me Free
 4. Belgia: Hooverphonic – The Wrong Place
 5. Rosja: Manizha – Russian Woman
 6. Malta: Destiny – Je Me Casse
 7. Portugalia: The Black Mamba – Love Is On My Side
 8. Serbia: Hurricane – Loco Loco
 9. Wielka Brytania: James Newman – Embers
 10. Grecja: Stefania – Last Dance
 11. Szwajcaria: Gjon’s Tears – Tout l’Univers (3. miejsce)
 12. Islandia: Da∂i Freyr og Gagnamagni∂ – 10 Years
 13. Hiszpania: Blas Cantó – Voy A Querdarme
 14. Mołdawia: Natalia Gordienko – SUGAR
 15. Niemcy: Jendrik – I Don’t Feel Hate
 16. Finlandia: Blind Channel – Dark Side
 17. Bułgaria: Victoria – Growing Up is Getting Old
 18. Litwa: The Roop – Discoteque
 19. Ukraina: Go_A – Shum
 20. Francja: Barbara Pravi – Voilà (2. miejsce)
 21. Azerbejdżan: Efendi – Mata Hari
 22. Norwegia: TIX – Fallen Angel
 23. Holandia: Jeangu Macrooy – Birth of a New Age
 24. Włochy: Måneskin – Zitti e Buoni (1. miejsce)
 25. Szwecja: Tusse – Voices
 26. San Marino: Senhit – Adrenalina

Punktacja była obliczana na podstawie zsumowanej liczby smsów telewidzów (na swój kraj mogły głosować tylko osoby będące poza jego granicami) i głosów jury.

Eurowizja 2021 - kto wygrał?

W tym roku na pewno w uszy rzucała się różnorodność gatunkowa. Ukraina zaprezentowała folkowe techno, Rosja hip-hop, Litwa elektro, Finlandia oczywiście nu metal, Cypr piosenkę w stylu Lady Gagi, a Serbia podobną do Pusscat Doolls. Nie zabrakło też ballad ze świetną kompozycją z Bułgarii.

Lista zwycięzców w większości pokryła się z notowaniami bukmacherów, a jury z poszczególnych krajów tradycyjnie głosowało głównie na swoich sąsiadów. Największym przegranym okazała się Wielka Brytania, która dostała zero punktów - od jurorów i telewidzów.

Kto trafił na szczyt tabeli? Na trzecim miejscu znalazł się piosenkarz Gjon’s Tears ze Szwajcarii, a na drugim Barbara Pravi z Francji . Najlepszy okazał się rockowy zespół Måneskin z Włoch, który już wcześniej prowadził w rankingach bukmacherów. Stąd właśnie brak niespodzianek, choć grana przez nich muzyka jest mało eurowizyjna. Rock and roll jednak jeszcze nie wybiera się na tamten świat.

Eurowizję 2021 wygrał zespół Måneskin z Włoch.

* zdjęcie główne: EBU / Andres Putting