REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Amazon daje światu za darmo „Króla” Twardocha. A my sprawdzamy, co najchętniej kupują tam Polacy

Od kilku lat z okazji Światowego Dnia Książki Amazon rozdaje e-booki autorów z każdego zakątku globu. W tym roku w gronie wybranych literatów znalazł się nasz krajan – Szczepan Twardoch. Jego „Króla” mogą za darmo pobrać i przeczytać użytkownicy na całym świecie. Powieść przeżywa zatem już.... trzecią młodość.

23.04.2021
13:04
szczepan twardoch amazon król
REKLAMA

„Król” rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym w Warszawie i opowiada historię żydowskiego boksera Jakuba Szapiry, który zejściu z ringu „pracuje” jako gangster. Książka została wydana w 2016 roku i podbiła księgarnie nie tylko w Polsce. W zeszłym roku mogliśmy obejrzeć jej serialową, udaną ekranizację wyprodukowaną dla Canal+.

REKLAMA

Teraz „Król” trafi do masowego odbiorcy za sprawę czytelniczej akcji Amazona. To największy internetowy sklep na świecie, więc e-booka będzie mógł przeczytać dosłownie każdy, kto ma internet i zna język angielski, ponieważ tylko w takiej wersji jest dostępny za friko.

król twardoch amazon class="wp-image-1705150"
Screen z Amazona

Oprócz powieści Twardocha na liście m.in. „At the End of the Matinee” – Keiichiro Hirano z Japonii, „The Strange Journey of Alice Pendelbury Marca Levy'ego” z Francji, czy „Return to the Enchanted Island Johary'ego Ravalosona z Madagaskaru”.

Wszystkie 10 książek można „kupić” za zero dolarów ze strony akcji Read the World. Promocja trwa do 25 kwietnia. Niestety na Amazonie, który 2 marca wkroczył do naszego kraju, na razie nie ma e-booków po polsku. Można zatem kupować tradycyjne książki w ojczystym języku. Co się najlepiej sprzedaje? Na szczycie są głównie książki poradnikowo-naukowe. Dopiero na 6. miejscu wylądowała Olga Tokarczuk.

10. najpopularniejszych książek po polsku na Amazonie

gambit królowej książka amazon class="wp-image-1705156"

Serial Netfliksa wpłyną nie tylko na wzrost zainteresowania szachami, ale i czytelnictwem. I dał pisarzowi pośmiertną sławę. Tevis Walter wydał swoją powieść w 1983 roku – rok później zmarł na raka płuc. Jej fabuła jest pełna autobiograficznych doświadczeń. Autor był nałogowym alkoholikiem, palaczem, hazardzistą (grał też oczywiście w szachy, które otrzymał w wieku 7 lat). W dzieciństwie miał problemy z sercem i przyjmował potężne dawki luminalu (należy do grupy barbituranów - jednego z ulubionych narkotyków Williama S. Burroughsa czy Marka Hłaski). Z podobnymi demonami walczyła też bohaterka jego książki, wychowana w sierocińcu Beth Harmon, genialna szachistka, która próbowała odnaleźć szczęście i swoje miejsce w życiu.

Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radek Rak class="wp-image-1705162"

Książka Radka Raka rozbiła bank w zeszłym roku. Książka otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Zajdla, jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej wyróżniono ją też Literacką Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego, a wisienką na torcie była Nagroda Nike. Szczególnie to ostatnie wyróżnienie cieszy, bo polscy pisarze fantasy są bardzo rzadko doceniani poza fanami gatunku. Powieść została zainspirowana historyczną postacią chłopskiego przywódcy Kóby Szeli, którą autor wplótł pomiędzy przypowieści, legendy i słowiańską mitologię. Wkrótce na jej motywach powstanie serial od reżysera „Watahy”.

chłopiec z lasu amazon class="wp-image-1705165"

W swojej najnowszej książce Harlan Coben przenosi nas na początku do 1986 roku. W lesie w New Jersey znaleziono małego chłopca. I nie, dziecko nie jest martwe, co mogłoby sugerować nazwisko mistrza kryminału. Coben to też mistrz zwrotów akcji. Dziecko jest brudne, odziane w łachmany i zupełnie dzikie. Rozumie jednak po angielsku, ale samo nie jest w stanie wydobyć z siebie słowa w tym języku. 30 lat później Wilde próbuje żyć normalnie, ale wciąż zadaje sobie pytania o własne pochodzenie. W międzyczasie dochodzi do zaginięcia nastolatki, której nikt nie chce szukać – nawet jej ojciec. Pewna ważna dla Wilde'a osoba prosi go o wsparcie. Mężczyzna chcąc odnaleźć dziewczynę, będzie musiał wrócić do własnej przeszłości.

powrót z bambuko amazon class="wp-image-1705171"

Katarzyna Nosowska zawsze kojarzyła się mi ze smutnymi piosenkami, ale miedawno odkryła przed nami swój talent komediowy stając się popularną instagramerką, a także dodającą otuchy komentatorką życia. I nie porzuciła przy tym śpiewania. Jej najnowszą książka została wydana w zeszłym roku już w czasie pandemii. W bogato ilustrowanym zbiorze esejów, pełnych absurdalnych porównań, anegdot z życia i trafnych przemyśleń, pomaga swoim czytelnikom nabrać dystansu i jakoś nie zwariować w tych szalonych czasach.

 class="wp-image-1705219"

Obecność na liście naszej noblistki z dziedziny literatury nie powinna nikogo dziwić. To pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu prestiżowej nagrody w 2018 roku. Zabiera nas za kulisy twórczości pisarki i jest zbiorem jej najlepszych esejów i wykładów. Dowiadujemy się z nich o tym, jak powstają jej fabuły, światy i bohaterowie, a wszystko opisane niesamowicie zgrabnym i kwiecistym językiem. Jeśli pamiętasz jej przepiękną mowę noblowską o roli pisarza, to już mniej więcej wiesz, jakich uniesień możesz spodziewać przy tej lekturze.

 class="wp-image-1705180"

Czy świat kiedyś będzie wyglądać jak w filmach science-fiction? Czy człowiek stanie się nieśmiertelny, odnajdzie w końcu szczęście, a wojny staną się przeżytkiem? Yuval Noah Harari w swojej kultowej już książce łączy zagadnienia z m.in. historii, filozofii, socjologii, biotechnologii i snuje wizję przyszłości. Opiera ją jednak na przeszłości, która daje mnóstwo wskazówek na temat tego, co będzie najbardziej prawdopodobne. Mimo że to książka popularnonaukowa, to pobudza wyobraźnie niczym powieść fantastyczna.

 class="wp-image-1705222"

Książka zarówno dla tych, którzy wierzą w teorie spiskowe, jak i dla tych, którzy nie chcą dać się nabrać na kolejnego fake newsa. Pozwala wyjść z bańki, spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy, a także uczy krytycznego myślenia. Hans Rosling, profesor zdrowia międzynarodowego i wykładowca konferencji TED, wraz ze swoimi współpracownikami, wyjaśnia m.in. jakie dziesięć instynktów zakłóca nasz punkt widzenia, a także pokazuje, że z naszym światem nie jest wcale tak źle, jakby to mogło wynikać z wiadomości w mediach.

 class="wp-image-1705225"

Jego wykłady i wywiady mają na YouTube miliony wyświetleń. Pochodzący z Kanady psycholog kliniczny i filozof stał się w ostatnich latach prawdziwym guru internautów – zwłaszcza tych prawicowych, którzy często nadinterpretują jego wnioski. Książka zawiera banalnie brzmiące porady np. „Nie przeszkadzaj dzieciom, gdy jeżdżą na deskorolce” albo „Pogłaszcz kota napotkanego na ulicy”, które są tak naprawdę skrótem myślowym uargumentowanym przemyśleniami, badaniami naukowymi, tekstami kultury (praktycznie na każdej stronie jest przynajmniej przypis), a także doświadczeniem z pracy z pacjentami.

 class="wp-image-1705228"

Autorem książki jest izraelski historyk i wizjoner Yuval Noah Harari, który ma na koncie takie bestsellery jak „Sapiens” i „Homo Deus” (jest również na niniejszej liście). W „21 lekcji na XXI wiek” nie spoglądamy ani w przeszłość, ani przyszłość ludzkości, ale koncentrujemy się na tu i teraz. Autor w przystępny, ciekawy, a przede wszystkim naukowy sposób analizuje zjawiska, które definiują naszą współczesność: fake newsy, sztuczną inteligencję, terroryzm, dewastację środowiska. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Po tej książce będzie bliżej poznania na nie odpowiedzi.

 class="wp-image-1705195"
REKLAMA

Bill Gates w 2018 roku ostrzegał przed tajemniczą „chorobą X”, która zabije 33 miliony ludzi. Każdy wtedy się wtedy pukał w głowę. Tym razem założyciel Microsoftu ma jeszcze gorszą wizję. Jego książka jest owocem dziesięciu lat badań, do których zaangażował ekspertów z wielu dziedzin naukowych – od fizyki po finanse. Wspólnie starają się odpowiedź na tytułowe pytanie i podają gotowe rozwiązania. Na szczęście nie jest jeszcze za późno i jeśli się pospieszymy, uchronimy naszą planetę przed katastrofą ekologiczną.

Jeżeli ciągle ci mało książek, to polecam tekst redakcyjnego kolegi Konrada Chwasta o tym, jak nowo odkryć literaturę, a także news o Tygodniu Książek na Allegro Lokalnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA