1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się
  4. Filmy

Ludzie pokochali walki potworów. „Godzilla vs. Kong” bije rekordy box office i jest największym hitem w historii HBO Max

Godzilla vs Kong hitem w kinach i na HBO Max, a my nadal tylko czekamy

„Godzilla kontra Kong” na dniach stanie się największym globalnym kinowym hitem w okresie pandemii koronawirusa. Produkcja dystrybuowana przez wytwórnię Warner Bros. zarobiła już ponad 350 mln dolarów, a w międzyczasie pobiła też rekord oglądalności na HBO Max. Wszystko to pokazuje olbrzymie zapotrzebowanie na nowe filmy.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że cała branża filmowa musiała na nowo zdefiniować granice odróżniające kasowy hit od porażki. Prawdziwie dochodowych produkcji było bowiem niewiele, a nawet największe blockbustery nie były w stanie przekroczyć w USA granicy 60 mln dolarów pochodzących ze sprzedaży biletów. Udało się to dopiero teraz i dopiero filmowi „Godzilla vs. Kong”. Najnowsza część sagi o wielkich potworach od studia Legendary i wytwórni Warner Bros. już jest największym hitem pandemii w USA, a wkrótce przebije najlepszy dotychczasowy wynik w skali całego świata.

Film „Godzilla kontra Kong” zarobił ponad 357 mln dolarów w globalnym box office. Wkrótce wyprzedzi dotychczasowego rekordzistę – „Tenet”.

Do dogonienia produkcji Christophera Nolana pozostało tylko 8 mln dol. Nie ma więc wątpliwości, że Godzilla i King Kong zdołają wkrótce prześcignąć szpiegowskie sci-fi nie tylko w USA, ale też na pozostałych światowych rynkach. Zwłaszcza że spowolnienie zarobków filmu Adama Wingarda w 2. tygodniu od premiery nie było duże. A przecież wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby „Godzilla vs. Kong” pojawił się też w większości krajów Europy i całym Stanach Zjednoczonych. Już w tej chwili mówi się jednak, że Warner Bros. zarabia na tej inwestycji, co wcale nie było pewne po bardzo miernych wynikach produkcji „Godzilla: Król potworów”.

Większość kin nadal nie może jednak normalnie funkcjonować. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie przynajmniej do 18 kwietnia w mocy będzie lockdown zabraniający jakiejkolwiek działalności kinom studyjnym i wielkim sieciom multipleksów. W USA sytuacja pandemiczna wygląda nieco lepiej, ale tam z kolei film „Godzilla kontra Kong” można obejrzeć bez dodatkowych opłat na HBO Max. Chętnych do tego nie zabrakło. Jak podaje portal Deadline, film studia Legendary w swoim pierwszym weekendzie był najchętniej oglądanym tytułem w historii tej platformy.

W ponad 3,6 mln gospodarstw domowych oglądano „Godzilla vs Kong” w weekend otwarcia przez co najmniej przez 5 minut na HBO Max.

To wynik nawet lepszy niż ten osiągnięty przez tytuły należące do DCEU – „Wonder Woman 1984” i „Ligę Sprawiedliwości Zacka Snydera”. W samym środowisku trwają jednak spory, czy Warner Bros. powinien się z tego cieszyć. Bo zainteresowanie takim tytułem na VOD zapewne byłoby duże również po zakończeniu dystrybucji kinowej, a straconych w ten sposób pieniędzy z box office'u nigdy się nie odzyska. Otwarte pozostaje też pytanie, jak późniejsza premiera na terytoriach opanowanych przez COVID-19 wpłynie na tamtejsze wyniki. Na ten moment nie wiadomo, kiedy film „Godzilla kontra Kong” pojawi się w Polsce i czy od razu trafi na VOD.