REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Uncategorized

Białoruś zdyskwalifikowana z Eurowizji. Łukaszenka skarżył się na „naciski z każdej strony”

Na tegorocznej Eurowizji nie zobaczymy reprezentacji Białorusi. Pierwszy raz od 2004 roku. Zgłoszona przez kraj piosenka łamała zasady konkursu. Zdaniem Europejskiej Unii Nadawców nie jest apolityczna.

Eurowizja 2021. Dlaczego Białoruś została zdyskwalifikowana z konkursu?
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Białorusini wystawili do konkursu zespół Galasy ZMesta, którzy otwarcie wspierają reżim Łukaszenki, występują na wiecach prezydenta, a w swoim repertuarze mają piosenki zabarwione politycznie. Zgłoszony rosyjskojęzyczny utwór „Ya Nauchu Tebya”, który nawiązuje do sytuacji politycznej w kraju, od początku wywoływał kontrowersje, a na YouTube ma kilka razy więcej łapek w dół, niż w górę. Białorusini domagali się bojkotu utworu, a polska redakcja portalu Eurowizja.org już wcześniej domagała się usunięcia piosenki z konkursu.

11 marca Europejska Unia Nadawców dała ultimatum Białorusi – narodowa telewizja BTRC miała przesłać nową wersję piosenki lub zupełnie inny kawałek, który nie będzie manifestem politycznym. Tak też zrobiono, ale po raz drugi okazało się, że nic z tego nie będzie. EBU w oświadczeniu napisała, że nowe zgłoszenie również „narusza zasady konkursu”, które zapewniają, że nie będzie „skompromitowany”.

Telewizja BTRC już 11 marca skomentowała wcześniejszą decyzję organizatorów Eurowizji. Stwierdziła w materiale, że „nie mogą się pogodzić z popularnością Białorusinów”. Aleksandr Łukaszenka przyznał z kolei, że „zaczynają się naciski z każdej strony”. Zauważył jednak, że robi to im „świetny PR”.

Na tegorocznej Eurowizji nie zobaczymy nikogo z Białorusi, ale i Armenii. Kraj wycofał się z konkursu ze względu na napiętą sytuację polityczną po wojnie w Górskim Karabachu. Przy dobrych wiatrach w 65. finale zobaczymy za to Rafała Brzozowskiego, który został wybrany przez TVP. Nominacja spotkała się z ostrym sprzeciwem ze strony naszych rodaków, ale nie łamie to zasad konkursu. „The Ride” jest apolityczny, ale przy okazji i nijaki.

REKLAMA

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA