1. SPIDER'S WEB
 2. rozrywka
 3. Książki

2020 to rok odwoływanych premier, domowego chleba na zakwasie, morsowania i... książek?

Jakie książki najchętniej kupują Polacy? Allegro podzieliło się danymi

Książka lekiem na pandemię. Allegro podsumowało miniony rok i podzieliło się danymi dotyczącymi sprzedaży książek na swojej platformie. W 2020 r. kupiliśmy tam ponad 18 mln egzemplarzy nowych dzieł Remigiusza Mroza, starych dzieł Elizy Orzeszkowej i odgrzewanych literackich koletów Stevena Kinga.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Oznacza to, że mimo ostrej konkurencje ze strony najgorętszych towarów tego roku – maseczek, konsol PS5 i króla polskiej pandemii, czyli papieru toaletowego – średnio co minutę do internetowych koszyków wpadało aż 35 książek.

Co szósta osoba na Allegro zakupiła w tym roku przynajmniej jedną książkę, a rekordzista zakupił zawrotną liczbę 11 482 egzemplarzy. W czasach dominacji kultury cyfrowej, powszechnego dostępu do smartfonów i tabletów oraz niskiego poziomu czytelnictwa, dane te napawają
optymizmem - mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro.

I choć trudno powiedzieć, że Polacy masowo wpadli w literacki szał, a z szaf zaczęły nagle wchodzić legiony zakamuflowanych moli książkowych, to stała wzrostowa tendencja sprzedaży książek może napawać ostrożnym optymizmem. Dla porównania w 2019 r. na Allegro sprzedano ich niecałe 11 tys., w 2018 r. ponad 7,5 tys., a w 2017 r. 6,8 tys. Za popytem poszła podaż, na Allegro o pond 30 proc. w stosunku do zeszłego roku wzrosła średnia liczba książkowych ofert.

Sprzedaż książek na Allegro
Żródło: Allegro
Żródło: Allegro

Relaks z Blanką Lipińską i Pucio, żeby spacyfikować dzieci.

W dobie pracy z domu i bratobójczych walk o ograniczoną liczbę domowych komputerów największą popularnością cieszyły się książki dziecięce i młodzieżowe (29,2 proc.), dająca wytchnienie beletrystka (19,3 proc.) i nietracące nigdy na popularności podręczniki (14,9 proc). Allegro zwraca uwagę, że choć kobiety kupują nieco więcej książek (55 proc. transakcji), to i panie, i panowie kierują swój wzrok ku podobnym literackim kategoriom. Różnice widać dopiero na trzecim miejscu podium popularności – mężczyźni chętniej sięgają po książki naukowe, a kobiety po poradniki i albumy.

Allegro podzieliło się także listą najlepiej sprzedających się tytułów w 2020 roku. Triumfy święciła Blanka Lipińska, której erotyczno-gangsterska historia została zekranizowana i jako film cieszyła się sporą popularnością na Netfliksie, co z pewnością dodatkowo nakręciło sprzedaż i tak już popularnej powieści.

 1. . Kolejne 365 dni - Blanka Lipińska
 2.  365 - Blanka Lipińska
 3.  Jadłonomia po polsku - Marta Dymek
 4.  Pucio mówi dobranoc - Marta Galewska-Kustra
 5.  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek - Justyna Bednarek
 6. Hobbit - J.R.R. Tolkien
 7.  Pucio mówi dzień dobry - Marta Galewska-Kustra
 8.  Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi - Rafał Kosik
 9. Pucio zabawy gestem i dźwiękiem - Marta Galewska-Kustra
 10.  Powrót z Bambuko - Katarzyna Nosowska