REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Uncategorized

Tadeusz Kościuszko dostanie film, na jaki zasługuje. Reżyseruje Polak

Polskie kino biograficzne po latach posuchy w ostatnim czasie zaczęło cieszyć się coraz większą popularnością. A na kolejny kasowy hit zapowiada się nowa produkcja od reżysera Pawła Maślony. Według informacji zachodnich mediów pracuje on właśnie nad biograficznym dramatem, którego głównym bohaterem będzie Tadeusz Kościuszko.

Tadeusz Kościuszko dostanie filmową biografię od twórcy Ataku paniki
REKLAMA
REKLAMA

Urodzony na terenie dzisiejszej Białorusi Tadeusz Kościuszko to bezsprzecznie jedna z najciekawszych postaci polskiej historii. Absolwent słynnej Szkoły Rycerskiej powołanej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, zainspirowany nastrojami rewolucyjnymi we Francji, udał się w 1776 roku w podróż do Ameryki Północnej, gdzie wziął udział jako ochotnik w wojnie o niepodległość. Wśród Amerykanów zasłynął przede wszystkim jako zdolny budowniczy fortyfikacji, bliski współpracownik Jerzego Waszyngtona i zwolennik abolicjonizmu. Nowy film poświęcony życiu Kościuszki według zapowiedzi skupi się jednak na okresie jego życia już po powrocie z Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje portal Variety, produkcja, nosząca obecnie roboczy tytuł „Scarborn”, opowie o podróży bohatera wojny o niepodległość z powrotem do Polski w towarzystwie czarnoskórego przyjaciela i adiutanta Jeana Lapierre'a. Tam z inicjatywy Kościuszki wybuchło desperackie powstanie mające na celu odzyskanie wolności i części terytoriów utraconych w ramach dwóch pierwszych rozbiorów Polski, a z czasem z inicjatywy Kościuszki również poprawę losu ciemiężonych chłopów w ramach tzw. uniwersału połanieckiego.

Osobą odpowiedzialną za przeniesienie tej historii na ekran będzie Paweł Maślona znany dzięki takim tytułom jak „Atak paniki” i „Motyw”.

Scenariusz „Scarborn” napisał Michał A. Zieliński, a za produkcję odpowiadają Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham dla Aurum Film. Firma ma już na swoim koncie duży sukces pod postacią „Bożego Ciała”, więc można pokładać duże nadzieje w jakości realizacji nowej biografii. Tym bardziej, że produkcja otrzymała też już dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Obecnie trwają poszukiwania zagranicznego partnera, który chciałby wspomóc projekt jako koproducent. Paweł Maślona zadebiutował jako reżyser w 2017 roku docenianą komedią „Atak paniki”. A w swojej karierze był też (niekiedy również jako scenarzysta) zaangażowany w takie tytuły jak „Demon”, „Motyw” i „Pisarze. Serial na krótko”.

REKLAMA

Według zapowiedzi film o Tadeuszu Kościuszko ma trafić na duży ekran w 2022 roku.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA