1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Koronawirus nie jest groźny? „Stan zagrożenia” rozwieje twoje wątpliwości

Nie wierzysz w pandemię? Stan zagrożenia pokaże ci, że się mylisz

Piękno i smutek codzienności w czasach koronawirusa to główne tematy nowego dokumentu HBO pt. „Stan zagrożenia”.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

„Stan zagrożenia” to trzyodcinkowy serial dokumentalny HBO Europe, który zabierze was do szpitala pod Barceloną, by pokazać, jak wyglądała praca w czasie szczytu pandemii Covid-19. Kiedy zabierałem się za oglądanie, nie wiedziałem, czy jestem na to gotowy. Spodziewałem się bardzo trudnego, brutalnego i naturalistycznego dokumentu, który pokaże mi cały trud związany z heroiczną walką służby zdrowia, niedostatki związane z niedofinansowaniem i brutalny walec pandemii, który przetoczy się przez życie zwykłych ludzi.

„Stan zagrożenia” okazał się jednak dokumentem odmiennym od tego, czego się spodziewałem.

Trzyodcinkowy serial HBO nie epatuje bowiem trudem do końca trudem przeżywania choroby, ale rysuje znacznie szerszy obraz. Kamera towarzyszy bowiem bardzo zwykłym bohaterom w czynnościach w gruncie rzeczy prozaicznych. Ta zwykłość, pielęgniarek, lekarzy, chorych z jednej strony pokazuje ludzką stronę wszystkich tych, którzy stanęli na pierwszym froncie walki z konsekwencjami pandemii konronawirusa, a z drugiej dokumentuje życie w całej jego złożoności.

Mamy więc opowieści bohaterów nie tylko w pracy w szpitalu, ale też w ich domach. Możemy zajrzeć za zasłonę i podejrzeć, jaki wpływ na nich mają wydarzenia, które znaczna część z nas widzi jedynie w postaci statystyk.

To jest chyba najmocniejszy aspekt dokumentu, który obejrzycie w HBO GO.

„Stan zagrożenia” odziera chorych i tych, którzy walczą i ich życie z anonimowości. Myślę, że ta możliwość spotkania się z ludźmi nareszcie daje szerokiej publiczności możliwość przekonania się, że za tymi ofiarami COVID-19, które codziennie śledzimy w mediach, nie stoją same liczby, ale pojedyncze, osobiste i często piekielnie przykre historie.

Serial jest naprawdę świetny i wiarygodny. Odnoszę jednak wrażenie, że zebrany materiał rozrósł się trochę ponad miarę. Przez to nie tylko jest dość długi (choć nie nużący), to dodatkowo te najmocniejsze wątki trochę się rozmywają, giną w natłoku tej opowieści.

Serial szczególnie poleciłbym wszystkim tym, którzy wątpią w zagrożenie, z jakim od roku przychodzi nam się mierzyć. Zwłaszcza że wygląda na to, że koniec wcale nie jest tak bliski, jak nam się wydawało.

Trzyodcinkowy serial dokumentalny „Stan zagrożenia” obejrzycie w HBO GO.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.