Komiksy  /  Artykuł

Co kryje przeszłość „Gwiezdnych wojen”? Wystartowała nowa seria „Star Wars: The High Republic”

Picture of the author

5 stycznia 2021 jest dniem oficjalnej premiery nowej serii wydawniczej w uniwersum Gwiezdnych wojen. „Star Wars: The High Republic” rozgrywa się setki lat przed sagą Skywalkerów.

Disney ma nadzieję rozpocząć od tej sagi nową erę opowieści osadzonych w świecie Star Wars jak i również przedstawić zupełnie nowych bohaterów w czasach złotej ery rycerzy Jedi. Projekt jest multimedialnym przedsięwzięciem, w skład którego wejdą książki, komiksy, nowele graficzne rozgrywające się ok. 200 lat wydarzeniami z filmu „Mroczne widmo”. W The High Republic ujrzymy o wiele bardziej optymistyczną wersję Galaktyki, w którym to Republika wspaniale się rozwija, a rycerze Jedi są szanowanymi strażnikami pokoju.

Pozycje wydawnicze będą się różnić nie tylko samymi historiami, ale też przynależnością gatunkową. Przed nami zarówno pełnoprawne powieści osadzone w świecie Star Wars, jak i książki z kategorii young adult czy historie pisane z myślą o najmłodszych fanach Gwiezdnych wojen.

4 stycznia 2021 w sieci pojawił się oficjalny zwiastun całego wydarzenia.

Seria wystartowała 5 stycznia 2021 wraz z premierą trzech pozycji:

Star Wars: The High Republic: The Light of the Jedi

Jest to książka autorstwa Charlesa Soule’a, która rozgrywa się 200 lat przez trylogią prequeli. Poznamy w niej jedną z głównych bohaterek całej nowej sagi Disneya, rycerza Jedi, Avar Kriss.

Star Wars: The High Republic: A Test of Courage

To powieść dla dzieci napisana przez Justinę Irleand. Jej bohaterką jest Jedi Vernestra Rwoh, która razem z grupką przyjaciół próbuje wydostać się z niebezpiecznej dżungli na jednym z księżyców.

Star Wars: The High Republic: The Great Jedi Rescue

Kolejna propozycja dla najmłodszych autorstwa Cavana Scotta.

Następne premiery serii The High Republic będą miały miejsce już w lutym 2021. Będą to:

Star Wars: The High Republic: Into the Dark

Powieść dla młodzieży, której głównym bohaterem jest Padawan Reath Silas. Autorką powieści jest Claudia Gray.

Star Wars: The High Republic (Marvel)

Pierwsza nowa seria komiksów osadzona w erze The High Republic, w której poznamy padawana Keeve Trenis podczas jej szkolenia na rycerza Jedi.

Star Wars: The High Republic Adventures (IDW Publishing)

Druga seria komiksów związanych z The High Republic. Tym razem opowiadająca o całej grupie Padawanów i ich przygodach. Ponoć ważną rolę w tej serii ma odgrywać mistrz Yoda.

Pośród nowych tytułów, które niedawno ogłoszono znajdują się także:

The High Republic: The Rising Storm

Powieść Cavana Scotta, która będzie mieć swoją premierę 29 czerwca 2021 roku.

Star Wars: The High Republic: The Monster of Temple Peak

Nowela graficzna autorstwa Cavana Scotta rozgrywająca się 232 lata przez bitwą o Yavin.

Star Wars: The High Republic: Out of the Shadows

Kolejna pozycja YA autorstwa Justiny Irleand, która ma mieć swoją premierę 27 lipca 2021 roku.

Star Wars: The High Republic: Race to Crashpoint Tower

Następna propozycja dla młodszego czytelnika, tym razem autorstwa Daniela Jose Oldera.

Star Wars: The High Republic: The Edge of Balance

Ta pozycja jest warta uwagi ze względu na to, że będzie… mangą. Scenariusz napisany został przez Justinę Irleand oraz Shimę Shinyę, a ilustracje są autorstwa Mizuki Sakakibary.

To oczywiście dopiero początek całej serii, która docelowo wyjdzie poza papier i trafi także na nasze ekrany.

Na razie nie wiadomo nic o ewentualnych grach wideo oraz filmach rozgrywających się w czasach The High Republic, ale wiemy natomiast, że w Disney+ pojawi się serial „Star Wars: The Acolyte”, który stanowić będzie niejako finał całej serii i opowiadać o ostatnich momentach istnienia ery High Republic.

star wars the acolyte disney-logo

Serię powoła do życia Leslye Headland (warto nadmienić, że jest ona byłą asystentką Harveya Weinsteina), a ma być ona skupiona głównie wokół kobiecych postaci.

Przyglądając się zapowiedziom powyższych pozycji widać ewidentnie, że Disney nadal inwestuje w hasło „Moc jest kobietą”. Większość historii The High Republic opowiadać będzie o kobiecych bohaterkach. W takich sytuacjach pojawia się w mojej głowie zapytanie: co z tymi parytetami? Dopiero co skończyła się cała nowa trylogia, której bohaterką była Rey, więc szczerze mówiąc brakuje mi trochę więcej różnorodności w nowych historiach względem nowych postaci. Ale nie ma co zapeszać, jakość tego wszystkiego ocenią sami fani już względnie niedługo.

The High Republic szykuje się na sagę o imponujących rozmiarach.

Zapowiedziano także, że przed nami pierwsza faza projektu, zatytułowana „Light of the Jedi”. Po niej pojawią się jeszcze dwie: „Quest of the Jedi” oraz „Trials of the Jedi”.

star wars the high republic Phases

Na razie nie są znane szczegóły premier powyższych pozycji w Polsce. Tym niemniej jest raczej pewne, że prędzej czy później pojawia się one i na naszym rynku. Miejmy nadzieję, że poczekamy na nie krócej niż na Disney+.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst