1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się

Mówią o niej „Mona Lisa XXI wieku”. Oto najdrożej sprzedane zdjęcie w Polsce

afghan girl mona lisa fotografia Steve mccurry zdjecie rekord aukcja desa unicum

Najbardziej rozpoznawalne na świecie zdjęcie „Afghan Girl” stało się ikoną już w dniu publikacji. Fotografia okrzyknięta „Moną Lisą XXI wieku” została sprzedana w Polsce za rekordową cenę.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Zdjęcie autorstwa Steve'a McCurry'ego przedstawiające zielonooką afgańską dziewczynkę stało się ikoną już w momencie jego publikacji. Wczoraj zostało wylicytowane na aukcji w DESA Unicum, ustanawiając tym samym rekord w historii Polski.

Mona Lisa XXI wieku

Okrzyknięta „Moną Lisą XXI wieku” fotografia „Afghan Girl” została wykonana przez reportera Steve'a McCurry'ego w 1984 roku w obozie dla uchodźców na afgańsko-pakistańskim pograniczu. Wizerunek zielonookiej dwunastolatki poruszył miliony ludzi i  zwrócił oczy całego świata na polityczno-ekonomiczną sytuację Pakistanu.

Najdroższa fotografia w historii polskich aukcji

W czwartek 15 października zdjęcie zostało zlicytowane podczas Aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej: „Klasyka i Awangarda Artystyczna” w DESA Unicum. Fotografię sprzedano za ponad 283 tys. zł, ustanawiając tym samym rekord — dzieło McCurry'ego to najdroższe zdjęcie zlicytowane na aukcji w Polsce.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.