REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Margot pod specjalną ochroną angielskiej Wikipedii. Niemal nikt nie może edytować wpisu

Większość haseł zawartych w Wikipedii może edytować każdy. Istnieje jednak grupa haseł szczególnie narażona na dezinformację, dlatego niektóre z nich objęto wyjątkowo rygorystyczną ochroną. Czy wiedzieliście, że jednym z nich jest notka na temat polskiej aktywistki Margot?

05.10.2020
18:00
margot szutowicz wikipedia angielska haslo najwyzszy stopien ochrona
REKLAMA
REKLAMA

Wikipedia to najpopularniejsze źródło wiedzy w internecie. Jego zaletą jest powszechna dostępność — zarówno dla tych, którzy chcą czerpać informacje, jak i dla tych, którzy chcą się nimi dzielić. To dlatego większość haseł Wikipedii może edytować każdy użytkownik internetu — często bez potrzeby rejestrowania się, ani logowania do serwisu.

Wyjątkiem są hasła opatrzone statusem „full-protection”, do edycji których ma dostęp wąskie grono administratorów internetowej encyklopedii. To właśnie w tej kategorii angielska Wikipedia umieściła biograficzną notkę aktywistki „Stop Bzdurom”, czyli Margot Szutowicz.

Michnik to Belzebub”: jeszcze trolling, czy już dezinformacja?

Skoro możliwość ingerowania w hasła na Wikipedii ma niemal każdy chętny, nic dziwnego, że od czasu do czasu dochodzi do aktów tzw. cyfrowego wandalizmu. Akty te polegają m.in. na intencjonalnej zmianie treści konkretnych haseł, by wprowadzić ich odbiorcę w błąd. W epoce fake newsów i celowej dezinformacji ten problem tylko się pogłębia. Jakiś czas temu głośno było o „strollowaniu” notki biograficznej Adama Michnika, z której mogliśmy się dowiedzieć, że były opozycjonista i wieloletni redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” to komunista i Belzebub (sic!).

Notkę poprawiono dopiero po tym, jak sprawę w mediach społecznościowych nagłośnił Piotr Tarczyński:

Oho, jacyś patryjoci dorwali się do angielskiej Wikipedii. Jak się coś takiego zgłasza?

Margot chroniona bardziej niż koronawirus

Powtarzające się „wybryki” niektórych wikipedystów, którzy manipulują faktami lub wprost fałszują informacje na temat danego hasła, dotyczą przede wszystkim tematów związanych z historią najnowszą i — rzecz jasna — polityką.

Jednym ze sposobów ochrony „wrażliwych” haseł na Wikipedii są statusy bezpieczeństwa o różnym stopniu (w sumie kategorii jest 11). Najwyższym stopniem ochrony odznacza się kategoria F („indefinite full-protection"). Oznacza to, że zaledwie ok. 0.003 proc. zarejestrowanych użytkowników może zmieniać treść takiego artykułu.

Na angielskiej Wikipedii kategoria F zarezerwowana jest głównie dla stron technicznych, ale obejmuje również m.in. takie hasła jak niemiecka patia AfD, czy „Best Korea”. Co ciekawe, również w tej kategorii znalazła się notka biograficzna Małgorzaty „Margot” Szutowicz — polskiej aktywistki LGBTQ+ z kolektywu „Stop bzdurom”.

Margot na Wikipedii
Fot. en.wikipedia.org/wiki
REKLAMA
Dla porównania, inne potencjalnie kontrowersyjne hasła mogą edytować prawie dwa miliony użytkowników. Np. w kategorii „semi-protected” znalazły się hasła związane z protestami w USA i te dotyczące koronawirusa, a także artykuły o Christiano Ronaldo i klubie FC Barcelona.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA