Książki  /  Recenzja

Pasty to już przeszłość. „Edukacja” to następny krok na literackiej drodze Malcolma XD

Picture of the author
225 interakcji
dołącz do dyskusji

Malcolm XD, którego możecie znać jako autora pasty o ojcu wędkarzu, wydał właśnie swoją nową książkę. Jest równie zabawna co poprzednie, ale zdecydowanie ambitniejsza niż jego dotychczasowa twórczość.  

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Z internetowymi pastami jest tak, że jedni je kochają, inni nienawidzą, a są i tacy, którzy ostentacyjnie nie rozumieją, o co ten cały hałas. Kiedy recenzowałem „Emigrację” i pisałem, że literatura wyrasta w zupełnie nieoczekiwanych miejscach, dostałem od was, czytelnicy, mówiąc najdelikatniej, baty. Części z was nie mieściło się w głowie, że wyprysk internetowej twórczości można uznać za pełnoprawną literaturę.  

Trudno chyba o bardziej jaskrawy przykład absolutnego niezrozumienia, że nie ma znaczenia miejsce publikacji, rodowód, ani nawet postać autora, gdy mamy do czynienia z literaturą. Tak, powiem to: literaturą piękną.  

Malcolm XD początkowo tworzył dowcipne, błyskotliwe i humorystyczne opowiastki, w których więcej było stylistycznej przesady niż namysłu nad rzeczywistością. To był zresztą mój największy zarzut w stosunku do „Emigracji”, czyli niewykorzystany potencjał doskonałego, plastycznego języka, naturalnej zdolności do pointowania i absolutnie brawurowego humoru.  

Widać jednak, że autor, który konsekwentnie ukrywa się za pseudonimem, rozwija się w dobrym kierunku.  

„Edukacja” to przewrotna powieść, która łączy najmocniejsze cechy past Malcolma XD i rozwija je o powieściowy komponent, czyli pewną łączność między zdarzeniami. Daje to autorowi szansę na to, aby w krótkich rozdziałach budować opowieści, jakie znacie z sieci. Są tu więc silne pointy, masa absurdalnych sytuacji i naprawdę fenomenalne spostrzeżenia dotyczące otaczającej nas rzeczywistości. I chociaż każdą z tych opowieści można czytać (z grubsza) bez związku z całą książką, to razem tworzą one całkiem niezłą i dość kompleksową opowieść.  

Wielką zaletą „Edukacji” jest, że perfekcyjnie pokazuje Polskę.  

Jest w tej powieści bardzo dużo celnych obserwacji, obrazujących Polską, która choć jest już do wejściu do Unii Europejskiej, cały czas wydaje się tkwić w latach 90. Jest więc cwaniactwo, osiedlowe życie, rozczarowanie tytułową edukacją. Najmocniejszy wątek w książce stanowi jednak historia o czcicielach kamienic. Choć nie do końca takich, jakich znamy z przekazów medialnych. To raczej ludzie, którzy są archetypem najgorszych cech polskiego przedsiębiorcy, jednocześnie działającymi na prestiżowym rynku nieruchomości.  

Bardzo podoba mi się, że Malcolm XD zaczął patrzeć szerzej i korzystać ze swojego talentu do obserwacji, do wbijania ostrzejszych szpilek. Ale tym razem nie wbija ich tylko w ludzkie postawy w małej skali, swojego własnego otoczenia, ale mówi szerzej – pojawia się krytyka przedsiębiorców-Januszy, nowobogackiej patologii, ciasnoty intelektualnej, pogoni za pieniądzem. Świetnie, że Malcolm XD wychodzi dalej, bo niemal reporterskie oko jest czymś, co go wyróżnia.  

Moim największym zarzutem w stosunku do książki jest, że bywa nierówna. Niektóre historie popadają w banał. To zwykle w nich brakuje silnego finału, intensywnej myśli przewodniej. Na szczęście są one w mniejszości.  

„Edukacja” Malcolma XD to ksiażka, którą muszę polecić.  

Utrzymuję swoje zdanie, że literatura może kiełkować w najbardziej nieoczywistych miejscach, a jeśli da się jej przestrzeń na rozwój, to może nas wielokrotnie pozytywnie zaskoczyć, choćby odkryciem, ile stracilibyśmy, gdybyśmy jej nie zauważyli.   

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst