1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Reżyser „Ciemno, prawie noc” nakręcił film dokumentalny o Stanisławie Lemie. Od dziś możecie go obejrzeć za darmo

Stanisław Lem już za życia cieszył się opinią jednego z najpopularniejszych pisarzy science fiction. Zainteresowanie jego osobą i twórczością nie minęło też w ostatniej dekadzie, czego dowodem jest film dokumentalny „Stanisław Lem: Autor Solaris”. Produkcja w reżyserii Borysa Lankosza jest od dziś dostępna za darmo na portalu ARTE.

stanisław lem film

Nie od dzisiaj wiadomo, że polskim literatom trudno jest się przebić ze swoimi utworami do zagranicznych czytelników. Udało się to pojedynczym twórcom takim jak Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek, Andrzej Sapkowski czy ostatnio Olga Tokarczuk (i to nawet zanim została nagrodzona Literackim Noblem). Niewielu artystów mogło jednak o sobie powiedzieć, że równie chętnie czytano ich w Związku Radzieckim, co w Stanach Zjednoczonych. Do tego specjalnego grona zdecydowanie należał za to Stanisław Lem.

Zmarły w 2006 roku autor powieści, esejów naukowych, tekstów filozoficznych i krótkich opowiadań był postacią niezwykle interesującą, czasem kontrowersyjną i uznawaną za autsajdera, ale też zawsze podziwianą przez fanów literatury sięgającej po wątki naukowe. Do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in. „Solaris” (dwukrotnie ekranizowane), „Powrót z gwiazd”, „Summa technologiae”, „Bajki robotów”, „Cyberiada” czy „Fiasko”. Próbę ogarnięcia fenomenu Lema i pokazania jego wielkiego intelektu w 2016 roku podjął Borys Lankosz („Rewers”, „Ciemno, prawie noc”), który stworzył na ten temat specjalny film dokumentalny.

Produkcję zatytułowaną „Stanisław Lem: Autor Solaris” można obejrzeć na platformie VOD ARTE po polsku.

stanisław lem film

Film Lankosza składa się z archiwalnych kolaży, inscenizacji, fragmentów filmów opartych na twórczości Lema oraz unikalnych wywiadów z przyjaciółmi i ekspertami od science fiction. Twórca postawił sobie za cel nie tylko pokazanie biografii słynnego pisarza, ale też sytuacji Europy Środkowo-Wschodniej za jego życia, bo miejsce urodzenia mocno Lema ukształtowało. Łączna długość produkcji wynosi nieco ponad 52 minuty.

Dokument „Stanisław Lem: Autor Solaris” znajdziecie TUTAJ.