REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

„Sala samobójców. Hejter” jest już na Netfliksie... za granicą. Recenzenci chwalą film Jana Komasy

„Sala samobójców. Hejter” kilka dni temu wylądowała na Netfliksie. Niestety nie w Polsce. A ponieważ nazwisko Jana Komasy i sam tytuł nie jest obcy zagranicznym krytykom, pojawiło się też wiele opinii na jego temat.

sala samobojcow hejter netflix
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Polscy widzowie w marcu tego roku przez krótki okres mogli się cieszyć sequelem, a raczej duchowym spadkobiercą „Sali samobójców”. Kinową dystrybucję „Hejtera” przerwała jednak pandemia koronawirusa i zamknięcie kin. Film zdążył jednak zyskać przychylność krytyki i bardzo szybko pojawił się na platformach VOD. Chwilę potem został dostrzeżony przez Amerykanów i otrzymał nagrodę podczas tegorocznego Tribeca Film Festival. Trzeba przyznać, że to nie lada wyróżnienie dla polskiej produkcji.

Netflix wyczuł więc komercyjny potencjał tkwiący w „Sali samobójców. Hejter”. Platforma wykupiła prawda do jego wyświetlania i kilka dni temu pojawił się w serwisie. Przynajmniej za granicą. A skoro zyskał międzynarodową dystrybucję, nie umknął on uwadze zagranicznych recenzentów. Jak to zwykle w przypadku kina bywa, nie wszyscy po seansie są zadowoleni.

„Sala samobójców. Hejter” - zagraniczne recenzje

Co prawda Glenn Kenny z „The New York Times” zauważa, że film dobrze pokazuje akty dezinformacji, które prowadzą do społecznej agresji, ale jednocześnie konstatuje:

„Hejter” bardzo często wygląda jak film Krzysztofa Kieślowskiego, który desperacko chciałby dostać się do Hollywood.

Podobne oceny zdarzają się jednak niezmiernie rzadko i w zagranicznych mediach dominują pozytywne opinie na temat filmu. W recenzji Petera Debruge'a dla „Variety” możemy przeczytać, że „Sala samobójców. Hejter” to film prowokacyjny i trafnie opisujący nasze czasy. Co więcej, krytyk przyrównuje produkcję do hollywoodzkich thrillerów pokroju „Lęku pierwotnego” czy „Podejrzanych”, zaznaczając jednocześnie, że nie ma ona znanych z nich twistów, w których outsiderowi udaje się wszystkich przechytrzyć. Jego zdaniem taka formuła nie miała prawa się udać, a jednak dzięki mrocznemu i cynicznemu scenariuszowi Mateusza Pacewicza sprawdza się jak należy.

Chyba najbardziej entuzjastyczną recenzję „Sali samobójców. Hejtera” znajdziemy na portalu RogerEbert.com. Brian Tallerico przyznał produkcji 3 gwiazdki (na 4 możliwe). Oczywiście nie jest on bezkrytyczny, bo zaznacza, że Komasa buduje tak wielowątkową opowieść, że zdarza mu się pogubić w jej meandrach, przez co korzysta ze skrótów myślowych i komunałów pokroju „internet zły”. Według niego nigdy jednak nie jest nudno, a najciekawsza dyskusja wokół filmu będzie dotyczyć tego, czy powinniśmy lubić protagonistę:

Obcowanie z antybohaterami może być wyczerpujące i może być widzom trudno spędzić tyle czasu z kimś tak samolubnym i wzbudzającym nienawiść jak Tomasz. Jednakże, za każdym razem, kiedy zdaje się, że Komasa i Pacewicz zaraz będą wzbudzać względem niego sympatię, robi on coś, przez co wiemy, że oni nie chcą, abyśmy go lubili. I właśnie to czyni ten film tak interesującym.

REKLAMA

„Sala samobójców. Hejter” - czy będzie polskim kandydatem do Oscara?

Biorąc pod uwagę ten, nazwijmy to, sukces zagraniczny i zbliżający się termin wytypowania filmu, który będzie reprezentował Polskę w wyścigu po Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, „Sala samobójców. Hejter” wydaje się faworytem. O tym jednak dowiemy się 11 sierpnia, kiedy to komisja pod wodzą Jana A.P. Kaczmarka podejmie decyzję. Nawet jeśli ktoś byłby przeciwny takiemu rozwiązaniu, to musi przyznać, że to i tak lepszy wybór niż „365 dni”, które jakiś czas temu było bardzo popularne na zagranicznym Netfliksie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA