REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Media
  4. Książki
  5. Dzieje się

Homofobiczne opowiadanie Komudy w „Nowej Fantastyce” to nie wypadek przy pracy. Autor ma ich na koncie więcej

Po fali krytyki i oburzenia, jaka przetoczyła się po publikacji w „Nowej Fantastyce” homofobicznego opowiadania Jacka Komudy, okazuje się, że to nie pierwszy taki „wybryk” pisarza. Równie skandaliczne treści autor publikował wcześniej na łamach kwartalnika „Nowy Napis”.

jacek komuda nowa fantastyka nowy napis lgbt homofobia
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Burza wokół „Nowej Fantastyki” wybuchła kilka dni temu, gdy czytelnicy zwrócili uwagę na jedno z opowiadań opublikowanych w kultowym magazynie. Chodzi o tekst pt. „Dalian, będziesz poćwiartowany” autorstwa Jacka Komudy, który opisał w nim historię homoseksualnego bohatera, przypisując mu wszystkie możliwie najgorsze cechy i działania — łącznie z porywaniem dzieci w celach pedofilskich. 

Alarm w sprawie kontrowersyjnego tekstu podnieśli też m.in. pisarz Jacek Dehnel i jego partner, publicysta Piotr Tarczyński:

„Nowa Fantastyka” opublikowała współczesną wersję opowiadanka ze „Stuermera” albo „Volkischer Beobachter”, tyle że zamiast dzielnych teutońskich wojów, którzy szlachtują żydowskich siepaczy i uwalniają płowowłose niewinne córy Germanii, przeznaczone do zamtuzów Rzymu, są dzielni lechiccy wojowie, którzy szlachtują zniewieściałych gejowskich siepaczy i uwalniają dzieci Lechii, przeznaczone dla pedofilów z zepsutego imperium.

— napisał Dehnel.

Redakcja przeprasza i zapowiada numer poświęcony LGBT

Kontrowersje wokół opowiadania Komudy wywołały internetowe trzęsienie ziemi, w którym ucierpiała również opinia o redakcji „Nowej Fantastyki”, która dopuściła do publikacji tekstu. Uderzenie w środowiska LGBT zostało odebrane jako szczególnie mocne, zwłaszcza w kontekście toczącej się kampanii prezydenckiej, w której kwestie światopoglądowe dotyczące praw osób nieheteronormatywnych stały się jednym z głównych tematów.

W oficjalnym oświadczeniu redakcji „Nowej Fantastyki” padły przeprosiny za publikację skandalizującego opowiadania Komudy i zapowiedziano że, twórcy magazynu, w ramach „rekompensaty” zaproponowali już „twórcom ze środowisk queerowych” stworzenie numeru, który będzie w całości poświęcone tematyce LGBT+.

Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ‒ ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji

— czytamy dalej w oświadczeniu.

Do sprawy odniósł się również Marcin Zwierzchowski, wieloletni redaktor „Nowej Fantastyki”, a także autor popularnego na Facebooku profilu „Kulturalny Człowiek”, który przyznał, że waha się, czy nie zrezygnować z pracy dla wydawnictwa:

Jak pisałem, nie mam ochoty dłużej pracować w „Nowej Fantastyce”. Jednocześnie nie mam siły od tak zerwać z czymś, co jest tak wielką częścią mnie. Mam świadomości, że w tej całej sytuacji dostałem rykoszetem (jako szef działu prozy zagranicznej po prostu nie mam czasu czytać opowiadań z działu prozy polskiej; nie leży to również w żaden sposób w zakresie moich obowiązków). Mam olbrzymią ochotę zostawić to wszystko za sobą. Może tak zrobię.

— napisał Zwierzchowski.

To nie pierwszy taki „wybryk” Komudy

Jak się okazuje, opowiadanie „Dalian, będziesz poćwiartowany” nie jest jedynym tekstem Jacka Komudy, który uderza w środowisko LGBT. Jak przypomniał Jacek Dehnel, opowiadanie o bardzo podobnym przekazie, autor opublikował wcześniej na łamach kwartalnika „Nowy Napis”. 

W opowiadaniu pt. „Mowa nienawiści pokutnika Duki”, padają tezy o tym, jakoby homoseksualizm miał się wziąć z molestowania seksualnego w dzieciństwie, a skutecznym remedium na tę „przypadłość” miałyby być… egzorcyzmy:

REKLAMA

* Zdjęcie tytułowe: screen z wideo w serwisie YouTube

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA