1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się
  4. Książki
  5. Media

Homofobiczne opowiadanie Komudy w „Nowej Fantastyce” to nie wypadek przy pracy. Autor ma ich na koncie więcej

jacek komuda nowa fantastyka nowy napis lgbt homofobia

Po fali krytyki i oburzenia, jaka przetoczyła się po publikacji w „Nowej Fantastyce” homofobicznego opowiadania Jacka Komudy, okazuje się, że to nie pierwszy taki „wybryk” pisarza. Równie skandaliczne treści autor publikował wcześniej na łamach kwartalnika „Nowy Napis”.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Burza wokół „Nowej Fantastyki” wybuchła kilka dni temu, gdy czytelnicy zwrócili uwagę na jedno z opowiadań opublikowanych w kultowym magazynie. Chodzi o tekst pt. „Dalian, będziesz poćwiartowany” autorstwa Jacka Komudy, który opisał w nim historię homoseksualnego bohatera, przypisując mu wszystkie możliwie najgorsze cechy i działania — łącznie z porywaniem dzieci w celach pedofilskich. 

Alarm w sprawie kontrowersyjnego tekstu podnieśli też m.in. pisarz Jacek Dehnel i jego partner, publicysta Piotr Tarczyński:

„Nowa Fantastyka” opublikowała współczesną wersję opowiadanka ze „Stuermera” albo „Volkischer Beobachter”, tyle że zamiast dzielnych teutońskich wojów, którzy szlachtują żydowskich siepaczy i uwalniają płowowłose niewinne córy Germanii, przeznaczone do zamtuzów Rzymu, są dzielni lechiccy wojowie, którzy szlachtują zniewieściałych gejowskich siepaczy i uwalniają dzieci Lechii, przeznaczone dla pedofilów z zepsutego imperium.

— napisał Dehnel.

Redakcja przeprasza i zapowiada numer poświęcony LGBT

Kontrowersje wokół opowiadania Komudy wywołały internetowe trzęsienie ziemi, w którym ucierpiała również opinia o redakcji „Nowej Fantastyki”, która dopuściła do publikacji tekstu. Uderzenie w środowiska LGBT zostało odebrane jako szczególnie mocne, zwłaszcza w kontekście toczącej się kampanii prezydenckiej, w której kwestie światopoglądowe dotyczące praw osób nieheteronormatywnych stały się jednym z głównych tematów.

W oficjalnym oświadczeniu redakcji „Nowej Fantastyki” padły przeprosiny za publikację skandalizującego opowiadania Komudy i zapowiedziano że, twórcy magazynu, w ramach „rekompensaty” zaproponowali już „twórcom ze środowisk queerowych” stworzenie numeru, który będzie w całości poświęcone tematyce LGBT+.

Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ‒ ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji

— czytamy dalej w oświadczeniu.

Do sprawy odniósł się również Marcin Zwierzchowski, wieloletni redaktor „Nowej Fantastyki”, a także autor popularnego na Facebooku profilu „Kulturalny Człowiek”, który przyznał, że waha się, czy nie zrezygnować z pracy dla wydawnictwa:

Jak pisałem, nie mam ochoty dłużej pracować w „Nowej Fantastyce”. Jednocześnie nie mam siły od tak zerwać z czymś, co jest tak wielką częścią mnie. Mam świadomości, że w tej całej sytuacji dostałem rykoszetem (jako szef działu prozy zagranicznej po prostu nie mam czasu czytać opowiadań z działu prozy polskiej; nie leży to również w żaden sposób w zakresie moich obowiązków). Mam olbrzymią ochotę zostawić to wszystko za sobą. Może tak zrobię.

— napisał Zwierzchowski.

To nie pierwszy taki „wybryk” Komudy

Jak się okazuje, opowiadanie „Dalian, będziesz poćwiartowany” nie jest jedynym tekstem Jacka Komudy, który uderza w środowisko LGBT. Jak przypomniał Jacek Dehnel, opowiadanie o bardzo podobnym przekazie, autor opublikował wcześniej na łamach kwartalnika „Nowy Napis”. 

W opowiadaniu pt. „Mowa nienawiści pokutnika Duki”, padają tezy o tym, jakoby homoseksualizm miał się wziąć z molestowania seksualnego w dzieciństwie, a skutecznym remedium na tę „przypadłość” miałyby być… egzorcyzmy:

* Zdjęcie tytułowe: screen z wideo w serwisie YouTube

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.