REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Jan Komasa członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wyróżniono również dwie Polki

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła 819 nowych członków. Do współpracy zaproszono aż pięcioro polskich filmowców: wśród nich m.in. Jan Komasa i dwie Polki.

01.07.2020
11:09
amerykanska akademia filmowa jan komasa
REKLAMA
REKLAMA

Jak co roku Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę swoich nowych członków. Na tegorocznej znajdziemy aż pięcioro polskich filmowców — wśród nich dwie kobiety: Magdalenę Szwarcbart i Dorotę Roqueplo.

„Boże Ciało” może i nie dostało Oscara, ale teraz będzie je rozdawać

Ze szczególnym wyróżnieniem spotkała się ekipa pracująca nad „Bożym Ciałem”, czyli polskim kandydatem do Oscara. Akademia zaprosiła do współpracy reżysera filmu Jana Komasę oraz jego scenarzystę — Mateusza Pacewicza. Na liście znalazł się również montażysta filmu, Przemysław Chruścielewski, który pracował także przy obsypanej nagrodami „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego.

„Boże Ciało” reprezentowało nasz kraj w minionym wyścigu po Oscary w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Choć film Jana Komasy ostatecznie przegrał ze znakomitym południowokoreańskim dramatem „Parasite”, zaproszenie przez Akademię aż trzech członków ekipy „Bożego Ciała”, jest wyraźnym sygnałem, że tytuł został zauważony i doceniony.

Woman Power prosto z Polski

Na uwagę zasługuje również fakt, że Akademia wyróżniła dwie polskie twórczynie. Uhonorowana Magdalena Szwarcbart odpowiadała za castingi m.in. do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga i „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Druga wyróżniona Polka to Dorota Roqueplo — ceniona kostiumografka („Pręgi”, „Miasto 44”, „Sala samobójców”).

Akademia stawia na różnorodność: prawie połowa nowych członków to członkinie, wzrosła też liczba osób czarnoskórych.

REKLAMA

Odpowiedzialna za przyznawanie Oscarów Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zaprosiła do współpracy łącznie 819 nowych członków i członkiń: aż 45 proc. nowo wybranych osób stanowią kobiety. To nadal niespełna połowa, ale i tak widać w tej kwestii wyraźny progres. Podobnie jak w przypadku różnorodności rasowej — 36 proc. zaproszonych twórców to osoby „niebiałe”, podczas gdy jeszcze dwa lata temu stanowiły one 16 proc., a w 2015 roku — zaledwie 8 proc.

Pełną listę ponad 800 nowych członków Akademii znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA