REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. VOD
  4. Dzieje się

Startuje „katolicki Netflix”. Platforma VatiVision będzie dostępna także w Polsce

Swój start zainaugurowała nowa platforma VOD o nazwie VatiVision. W jej ofercie znajdą się dokumenty o papieżach, filmy familijne i biografie świętych. Serwis nazywany „katolickim Netfliksem” ma być dostępny także w Polsce.

vativision platforma vod katolicki netflix
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

W poniedziałek wystartował serwis VOD VatiVision. Jak słusznie można wywnioskować z nazwy platformy, w jej bibliotece znajdą się treści związane z tematyką katolicką: m.in. dokumenty o papieżach, światowych sanktuariach, biografie świętych i kino familijne. Władze Watykanu, które pozytywnie zaopiniowały inicjatywę, zapewniły, że nie mają zamiaru ingerować w treści dystrybuowane przez platformę, ani cenzurować ich:

„Patrzymy z przychylnością na tę inicjatywę katolików, chrześcijan i ekspertów audio-wideo, do których należy obowiązek decyzji, co wybrać, a czego nie wybrać do zaoferowania, co robi każdy wydawca"

— zaznaczył Paolo Ruffini, przewodniczący watykańskiej dykasterii do spraw komunikowania. Urzędnik zaznaczył też, że ofercie "wydawca ma swobodę dokonania wyboru".

Jak tłumaczą inicjatorzy projektu, VatiVision ma być tworzoną przez osoby świeckie platformą promującą chrześcijańskie treści:

„Celem jest szerzenie kultury, sztuki i wiary poprzez filmy, seriale, dokumenty inspirowane przesłaniem chrześcijańskim" — informuje szefujący platformie VatiVision Luca Tomassini.

VatiVision — kiedy w Polsce?

Pierwszą produkcją pokazaną przez VatiVision ma być film dokumentalny opowiadający o francuskim Lourdes — miejscu kultu i celu pielgrzymek katolików z całego świata. Na razie platforma jest dostępna tylko we Włoszech, ale wkrótce będą mogli z niej korzystać mieszkańcy takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Hiszpania oraz Polska. Za projekt nie odpowiada Stolica Apostolska, ale współpracująca z nią  spółka medialna Officina de la Comunicazione i firma Vetrya, będąca jednym liderów komunikacji internetowej.

„Katolicki Netflix” to w Polsce nie nowość. Za podobnym projektem stoją... dominikanie.

Co ciekawe, nazwa „katolicki Netflix” przewijała się już przez polskie media w styczniu 2019 roku, gdy startował projekt dominikanie.pl. W ramach inicjatywy zakonnicy uruchomili własny kanał na YouTube, gdzie można znaleźć m.in. codzienne rozważania Pisma Świętego, internetowe rekolekcje i różnego rodzaju serie poświęcone życiu duchowemu. Za polską wersją „katolickiego Netfliksa” stoi popularny youtuber i dominikanin, o. Adam Szustak:

Ksiądz gra w grę

REKLAMA

Ten sam zakonnik jest autorem kanału Langusta Na Palmie (który w tej chwili liczy ponad pół miliona subskrypcji), gdzie od niedawna można śledzić serię pt. „Ksiądz gra w grę”. W jej ramach Adam Szustak OP pokazuje internautom kolejne etapy gry „Uncharted 4”, nierzadko opatrując je ewangelicznymi komentarzami:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA