REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się

Krzysztof Materna nowym dyrektorem artystycznym Teatru Bagatela. Wyprowadzi miejsce na prostą?

Krzysztof Materna to jeden z najpopularniejszych polskich satyryków. Właśnie przyjął nowe wyzwanie zawodowe i został mianowany dyrektorem artystycznym krakowskiego Teatru Bagatela. Dyrektorem naczelnym został zaś były wiceminister kultury, Andrzej Wyrobiec. Czy wspólnymi siłami naprawią szkody wyrządzone przez poprzedniego szefa placówki?

krzysztof materna teatr bagatela
REKLAMA
REKLAMA

Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie stał się w ostatnich miesiącach bohaterem głośnej medialnej dyskusji. Niestety, powodem takiego stanu rzeczy nie były sukcesy artystyczne, a zachowanie byłego już dyrektora, Henryka Jacka S. Mężczyzna miał przez wiele lat całkowicie bezkarnie molestować pracownice, reżyserki i aktorki. Jego ofiary zebrały odwagę w listopadzie 2019 roku i wspólnym głosem ujawniły skalę nadużyć dochodzących w Bagateli.

Dwa miesiące później Henryk Jacek S. usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące nakłaniania do poddania się czynności seksualnej i łamania praw pracowniczych. Grozi mu za to do trzech lat pozbawienia wolności, a jego sprawa jest obecnie w toku. A to nie koniec problemów krakowskiej sceny. Bo przez większość 2020 roku Teatr Bagatela, podobnie jak inne instytucje tego typu, nie mógł funkcjonować normalnie z powodu kwarantanny wymierzonej w pandemię koronawirusa. Minister kultury Piotr Gliński podjął jednak niedawno decyzję i zezwolił na działalność teatrów od 6 czerwca. Moment ogłoszenia nowej dyrekcji placówki wydawał się więc jak najbardziej odpowiedni.

Dyrektorem naczelnym Teatru Bagatela został Andrzej Wyrobiec. Krzysztof Materna będzie z kolei odpowiadać za sprawy artystyczne.

Jak podaje portal TVN24.pl, urząd miasta rozpisał konkurs na nowego dyrektora, w którym wzięło udział dziesięcioro kandydatów (dwie kandydatury odrzucono z powodów formalnych). W poniedziałek odbyło się przesłuchanie chętnych na to stanowisko. Ostatecznie pięć głosów z ośmioosobowej komisji przypadło Andrzejowi Wyrobcowi i jego wizji rozwoju teatru. Na istniejącą od kilku miesięcy pozycję dyrektora artystycznego wybrano zaś Krzysztofa Maternę.

REKLAMA

Andrzej Wyrobiec to polityk i przedsiębiorca z Krakowa, który w latach 2010-13 działał jako Sekretarz Generalny Platformy Obywatelskiej. Przez kolejne dwa lata pełnił zaś rolę wiceministra kultury w rządzie Ewy Kopacz. Materny nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Popularny satyryk i reżyser teatralny przez lata stanowił duet z Wojciechem Mannem, tworzący takie kultowe programy jak „Za chwilę ciąg dalszy programu” czy „MdM”. Pierwszym zadaniem obu dyrektorów będzie z pewnością zadbanie o większy komfort psychiczny pracownic oraz naprawa mocno nadwyrężonego wizerunku Bagateli.

*Zdjęcie główne pochodzi z serwisu YouTube.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA