REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka

Edyta Bartosiewicz oburzona bezprawnym samplem „Trudno tak” przez amerykańskich raperów. Nominowała ich do Hot16Challenge

Dwa miesiące temu na YouTubie zadebiutowała piosenka duetu raperów Bernera i B-Real z gościnnym występem Rick Rossa. Czujni internauci szybko zauważyli, że w utworze został użyty sampel z polskiego hitu „Trudno tak”. Krzysztof Krawczyk ucieszył się z takiego nawiązania, ale Edyta Bartosiewicz już zdecydowanie mniej.

edyta bartosiewicz trudno tak
REKLAMA
REKLAMA

Kawałek „Candy” zadebiutował 1 kwietnia i w normalnych okolicznościach zapewne przeszedłby bez echa. Berner i B-Real nie jest bowiem przesadnie popularnym duetem poza Stanami Zjednoczonymi, a Rick Ross to z kolei kontrowersyjna postać amerykańskiego rapu. Niedługo po premierze okazało się jednak, że jedna z linii melodycznych na „Candy” brzmi polskim słuchaczom dziwnie znajomo. W podkładzie muzycznym wykorzystano bowiem sampel z „Trudno tak” autorstwa Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz.

Spośród dwójki polskich twórców jako pierwszy głos na ten temat zabrał Krawczyk. Popularny wokalista podkreślił, że ta wiadomość sprawiła mu dużą radość. Nie omieszkał przy tym wspomnieć o roli swojej koleżanki po fachu, bez której ich wspólny utwór nigdy nie miałoby szansy powstać i nie byłoby tak olbrzymim sukcesem.

Okazało się jednak, że Edyta Bartosiewicz ma na temat użycia sampla z „Trudno tak” odmienne zdanie od Krawczyka.

Artystka zaznaczyła, że Berner i B-Real wykorzystali jej głos bez wcześniejszego zapytania autorki o zgodę. Wspomina przy tym o obowiązującym w USA prawie autorskim, w skład którego wchodzi tak zwane Sample Clearence. Zasada ta dotyczy uzyskiwania zgody właścicieli konkretnego sampla, zanim wykorzysta się go we własnej piosence. Rzecz w tym, że zwykle o taką zgodę występuje się u wytwórni muzycznej mającej prawa do piosenki. A nie bezpośrednio do autorki. Co oczywiście nie zmienia faktu, że w normalnych okolicznościach Edyta Bartosiewicz i tak powinna o tym wcześniej usłyszeć.

REKLAMA

Wokalistka postanowiła zainterweniować u obu raperów. A przy okazji nominowała ich do 2. edycji Hot16Challenge. Berner i B-Real dostaną więc okazję nie tylko, żeby ponownie zaprezentować swoje raperskie umiejętności polskim słuchaczom, a co więcej będą mogli wspomóc szczytną akcję związaną z COVID-19. O ile oczywiście w ogóle odpowiedzą na wyzwanie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA