Komiksy  /  Artykuł

9 rzeczy, których nie dowiesz się o odległej galaktyce, jeśli nie sięgniesz po komiksy z cyklu „Star Wars”

Picture of the author

Fani sagi „Star Wars”, którzy nie czytają komiksów od wydawnictw Marvel oraz IDW, sporo tracą. Przyglądamy się najciekawszym historiom i wątkom.

Filmy z serii „Gwiezdne wojny” to tylko malutki wycinek odległej galaktyki. Do tego dochodzą liczne powieści oraz gry wideo, a wiele nowych historii osadzonych w tym uniwersum rozgrywa się na kartach komiksów. Te od przejęcia od George’a Lucasa przez Disneya praw do marki wydaje znowu należący do niego Marvel (z małym wsparciem wydawnictwa IDW, które bierze na swój karb historie dla młodszych odbiorców).

Marvel wziął się zresztą ostro do pracy. Garściami czerpie z tzw. Legend, a w ostatnich latach do sprzedaży trafiły setki zeszytów w ramach kilkudziesięciu różnych serii. Opisywane w nich historie rozgrywające się przez kilkudziesięciu lat chronologii. Jest tego cała masa, ale przeczytałem je wszystkie i sprawdziłem, co dokładnie przegapiają fani „Star Wars”, którzy nie są na bieżąco z komiksami z nowego kanonu.

1. Gdzie dokładnie i po co powstał zamek Dartha Vadera?

Dartha Vadera w jego budzącej grozę siedzibie zobaczyliśmy w filmie „Rogue One”. Została ona zlokalizowana na planecie Mustafar, czyli tej samej, na której Obi-Wan Kenobi pokonał Anakina Skywalkera w „Zemście Sithów”. Można uznać, że Sith, chociaż został uczniem Imperatora na Coruscant, wybrał na swoją siedzibę miejsce swoich prawdziwych narodzin.

Z komiksu „Darth Vader” dowiadujemy się natomiast, że Vader wybrał na lokalizację swojego zamku miejsce, którym Moc była już wcześniej bardzo silna. Miał nadzieję, że uda mu się wykorzystać tę potęgę, by nawiązać kontakt ze zmarłą żoną. Komiks w dodatku silnie implikuje, że hipoteza fanów, jakoby to Sidious lub jego mistrz manipulowali Mocą, by stworzyć Anakina, była słuszna.

2. W jaki sposób Thrawn wkradł się w łaski Imperatora?

W ramach 6-zeszytowej miniserii „Thrawn” dowiadujemy się, co niebieskoskóry Chiss musiał zrobić, żeby wkraść się w łaski Imperatora Palpatine’a w ramach nowego kanonu. Obserwujemy jego pięcie się po kolejnych szczeblach kariery w imperialnej marynarce u boku wiernego Eli’ego Vanto. Komiks jest adaptacją książki Timothy’ego Zahna o tym samym tytule.

3. Jak wyglądało życie Hana Solo w imperialnej Akademii?

W filmie „Han Solo” widzieliśmy moment, w którym tytułowy bohater zaciągnął się do marynarki oraz jego ostatnią misję, podczas której zdezerterował. Co się jednak działo w międzyczasie? Dlaczego młody chłopak z obiecującego pilota stał się zwykłym szeregowym w piechocie na Mimban? O tym właśnie opowiada komiks „Han Solo: Imperial Cadet”.

4. Kim była pierwsza żona Hana Solo?

Z filmów i książek już wiemy, że Han i księżniczka Leia związali się formalnie tuż po Bitwie o Endor. To w komiksach zdradzono jednak, że najsłynniejszy kapitan Sokoła Millenium miał już wcześniej żonę! Pojawienie się Sany, bo tak miała na imię ta tajemnicza kobieta, w komiksie „Star Wars” było jednak klasycznym cliffhangerem. Już w kolejnym zeszycie wyjaśniło się, że ten ożenek był tylko na pokaz, w ramach przekrętu.

5. Skąd młody Luke czerpał wiedzę o zakonie Jedi?

W ramach serii „Star Wars” dowiedzieliśmy się, że Skywalker po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci wrócił na Tatooine. W chatce Bena Kenobiego znalazł mnóstwo zapisków swojego mentora, dzięki którym dowiedział się wiele rzeczy na temat zniszczonego niemal doszczętnie przez Imperatora zakonu Jedi, którego został członkiem. Dzięki temu i my poznaliśmy przebieg kilka misji, w których brali udział Jedi tacy jak np. Yoda.

6. Jak wyglądała Rebelia od środka?

Wydawana przez Marvela główna seria „Star Wars” skupiła się przez pierwsze lata na wydarzeniach pomiędzy „Nową nadzieją” a „Imperium kontratakuje”. Ten trzyletni okres obfitował w nowe przygody filmowych bohaterów, a fani mogli obserwować codzienność Rebeliantów. Zobaczyliśmy między innymi więzienie, w którym Sojusz więził schwytanych Imperialnych.

W komiksach z serii „Doctor Aphra”, które opowiadają o uwielbianej przez fanów pani archeolog w czasach panowania Imperium, widzieliśmy natomiast knowania mające na celu zabicie Imperatora. Dzięki temu wiemy, że nie tylko partyzanci Sawa Gerrery nie bali się ubrudzić sobie rąk. Swoją drogą Luke, Leia i Han spotkali się z nimi, gdy odwiedzili ruiny planety Jedha.

7. Co robili bohaterowie zaraz po Bitwie o Endor?

W ramach miniserii „Shattered Empire” mogliśmy obserwować, jak Rebelianci świętowali zwycięstwo nad Imperium. Dzięki temu wiemy, kim byli rodzice Poe Damerona — okazali się nimi Shara Bey i Kes Dameron. Mogliśmy też obserwować, w jaki sposób Luke Skywalker przymierzał się do założenia nowej Akademii Jedi. Niestety z trylogii sequeli wiemy, że ta nie przetrwała próby czasy, a wszyscy jego uczniowie, poza jednym, zginęli.

8. W jaki sposób Kapitan Phasma wydostała się z Bazy Starkiller?

Finn wraz z Hanem Solo i Chewiem wrzucił swoją byłą przełożoną do zgniatarki odpadów, ale kobieta i tak przeżyła zniszczenie bazy Starkiller. Miniseria jej poświęcona zatytułowana po prostu „Kapitan Phasma” opowiada, jak właściwie uciekła z zamknięcia oraz do jakich niecnych czynów się posunęła, byle tylko zatrzeć ślady swojej zdrady — w końcu to ona odpowiadała za wyłączenie osłon stacji bojowej Imperium, a ktoś to zauważył…

9. Co dokładnie pchnęło Bena Solo w objęcia ciemnej strony Mocy?

Już w „Przebudzenie Mocy” zdradzono nam, że Ben Solo opuścił odbudowany przez Luke’a zakon, by stać się uczniem Snoke’a. „Ostatni Jedi” z kolei pokazał nam ostatnie chwile spędzone przez młodzieńca na naukach u Skywalkera. Z miniserii „The Rise of Kylo Ren” dowiedzieliśmy się natomiast, jak wyglądały jego dalsze losy i skąd dokładnie wziął się jego nowy przydomek.

Okazuje się, że Ben nie był bezpośrednio odpowiedzialny za zniszczenie Akademii prowadzonej przez swojego wuja, a Rycerzy Ren poznał na misji ze swoim mistrzem. Po tym, jak Skywalker w chwili słabości rozważał zabicie swojego bratanka, młody Solo udał się na nauki do Snoke’a oraz przelał krew innego ucznia Luke'a. Właśnie to dopełniło jego przemiany.

PS Jeśli interesuje Was lista wszystkich komiksów wydanych w ramach nowego kanonu „Star Wars”, to polecam udać się na stronę starwarscanontimeline.com/comic.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst