1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

W Sowich Dołach znowu wrze. Dziś premiera 2. sezonu serialu „Znaki”

Dziś na antenie AXN obejrzycie pierwszy odcinek 2. sezonu serialu „Znaki”. Jednej z nielicznych ostatnio polskich produkcji, której panująca pandemia nie pokrzyżowała planów dotyczących daty premiery.

znaki 2 sezon axn

Twórcy serialu „Znaki” od początku mieli ambicje, by stworzyć wysokiej jakości produkcję, która odróżniać się będzie na tle innych rodzimych seriali lokalnym zabarwieniem. Akcja serii dzieje się w Górach Sowich, w miejscowości Sowie Doły. Pierwszy sezon przykuwał uwagę uroczymi plenerami i pięknymi zdjęciami górskich okolic. Poprzeczka jakości seriali w Polsce już od dawna jest podniesiona bardzo wysoko.

Dostępność zagranicznych produkcji serialowych spowodowała, że ludzi nie da się już zadowolić byle czym - mówi Andrzej Konopka, aktor znany choćby z serialu „Wataha”. W „Znakach” wciela się w rolę komisarza Michała Treli. Nie da się już zadowolić polskiego widza glamourem warszawskim, widać, że to jest wymyślone i w życiu jest inaczej. Na seriale są przeznaczane coraz większe środki, odcinki są takimi małymi filmami fabularnymi. To chyba jest droga rozwoju seriali. Kiedy wysłało się 60-osobową ekipę w Bieszczady na 3 miesiące zdjęć (plan serialu „Wataha” – przyp. red.) to był znak, że ktoś już stawia na porządną robotę. Nie pisze się już serialu o dwóch rodzinach sąsiadujących w bloku, tylko inwestuje się w wyobraźnię.

W 2. sezonie serialu „Znaki” obserwujemy poszukiwania zaginionej córki komisarza Treli.

Chwilę później okazuje się, że to nie jedyne tajemnicze zniknięcia w okolicy. Wątki kryminalne stanowią pierwszy plan, ale gdy przyjrzymy się jednak dalszej perspektywie, widzimy historie bohaterów uwikłanych w to miejsce.

W Sowich Dołach wszyscy sobie konstruują taki świat, że ściągają na siebie nieszczęścia. I może inaczej nie umieją. Boimy się sytuacji, których nie znamy. Dlatego często tkwimy w sytuacjach bardzo opresyjnych, bo są nam przynajmniej znane – mówi Helena Sujecka, która wciela się w rolę policjantki Ady Nieradki.

znaki 2 sezon axn
Fot. Wojciech Nekanda Trepka

W „Znakach” tematy dramatyczne dopełniane są humorystycznymi motywami – zdaje się, że ten aspekt został w 2. sezonie jeszcze bardziej podkręcony. Początek 2. sezonu mnoży kolejne wątki, dając także drugoplanowym postaciom większe pole do popisu. W wielu przypadkach twórcy nie przybliżają nam szczegółów dotyczących przeszłości mieszkańców Sowich Dołów. Gruntowna wiedza o motywacjach, także przeszłych danej postaci nie jest konieczna przy budowaniu nowego bohatera – twierdzi Helena Sujecka:

Jeszcze na etapie początkowej pracy, przy pierwszym sezonie, gdy konstruowaliśmy te postaci i ożywialiśmy, zastanawialiśmy się, dlaczego taka dziewczyna jak Ada wybrała taki zawód, związała się z takim mężczyzną. Nie wiem, czy jako aktorka potrzebuję jednoznacznej odpowiedzi na takie pytania. W życiu bardzo często nie rejestrujemy momentu, w którym robimy coś świadomie.

Serial „Znaki” w swoim pierwotnym założeniu miał mocno bazować na lokalnej historii.

Sowie Doły osadzone są w ciekawym miejscu, to w tamtych okolicach budowano kompleks górniczy Riese, w którym miała znaleźć się jedna z kwater Hitera. Twórcy serii wypełnili 1. sezon rozmaitymi znakami z przeszłości. W drugim ma być podobnie, choć na razie mniej tu znaków i lokalności, więcej zagadek i potencjalnych zbrodni.

Najgorzej wychodzimy na tym, gdy próbujemy coś udawać – podsumowuje Andrzej Konopka. – Gdy udajemy Nowy Jork w Warszawie. Korporacje inwestujące w seriale rozumieją już, że na świecie działają historie lokalne. Chcemy oglądać np. historie z Nowej Zelandii, z całym ich kolorytem, niepowtarzalnością i czymś, czego u nas nie ma.

Premiera 2. sezonu serialu „Znaki” dziś o 22:00 na kanale AXN.