Książki  /  Artykuł

Od czego zacząć czytanie książek „Star Wars”? TOP 6 książek z kanonu Disneya na dobry początek

Picture of the author

Jak zacząć czytanie książek z serii „Gwiezdne wojny”? Podpowiadamy, za które pozycje z logo „Star Wars” z kanonu Disneya zabrać się w pierwszej kolejności.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Disney, gdy tylko przejął prawa do marki „Star Wars”, wyrzucił do kosza całe „Expanded Universe”, czyli zbiór historii opowiadanych przez kilka dekad na łamach powieści, komiksów i gier. Korporacja zostawiła w tzw. kanonie jedynie filmy nakręcone przez George’a Lucasa i animację „The Clone Wars” oraz ich adaptacje. Potem zaczęła snuć historię po swojemu.

Jak czytać książki „Star Wars” z kanonu Disneya?

Dzięki temu, że Disney zaczął od nowa, fani sagi „Gwiezdne wojny” dostali, oprócz licznych filmów kinowych, kilka gier, sporo komiksów i kilka tuzinów zupełnie nowych książek. Dla fanów, którzy po seansie 9. epizodu „Star Wars” są nienasyceni i chcieliby spędzić jeszcze trochę czasu w odległej galaktyce, przygotowałem listę książek, za które warto zabrać się na start.

Wydawaniem książek „Star Wars” w Polsce zajmuje się obecnie wydawnictwo Uroboros. Od razu zaznaczę, że powieści z nowego kanonu od różnych autorów nie łączą się w większy cykl. Można je czytać niezależnie - aby się połapać, wystarczy znać filmy. Niestety nie wszystkie dotychczas wydane pozycje przetłumaczono już nasz język, ale stanowią one większą część mojej listy.

1. „Utracone gwiazdy” / „Lost Stars”, Claudia Grey

On jest Rebeliantem, a ona służy Imperium. Są niczym te tytułowe gwiazdy, oddalone od siebie o lata świetlne w zimnej, kosmicznej pustce… Brzmi ckliwie? Nic dziwnego, bo tak, nie wstydzę się tego przyznać - moja ulubiona książka z nowego kanonu „Gwiezdnych wojen” to młodzieżowe romansidło. Serio! Claudia Grey opowiedziała na kartach powieści „Utracone gwiazdy” piękną historię miłosną pomiędzy dwojgiem ludzi, których pangalaktyczny konflikt rzucił za dwie strony barykady.

2. „Katalizator. Wprowadzenie do filmu Łotr 1” / „Catalyst: A Rogue One Novel”, James Luceno

James Luceno to jeden z niewielu autorów książek „Star Wars”, który powrócił do ich pisania po wykasowaniu „Expanded Universe”. Przypadło mu w udziale ponowne opowiedzenie genezy Gwiazdy Śmierci. Książkowe wprowadzenie do filmu „Łotr 1” rzuca sporo światła na motywacje filmowych bohaterów - i to nie tylko Galena Erso, ojca głównej bohaterki i projektanta superbroni Imperatora, ale również dyrektora Orsona Krennica, który jej budowie poświęcił całe swoje życie.

3. „Więzy krwi” / „Bloodlines”, Claudia Grey

Kolejna książka na liście autorstwa Claudii Grey - tym razem już dla młodzieży i dorosłych. Autorka wzięła na tapet postać księżniczki Lei Organy, która, jak wiemy z filmu „Skywalker. Odrodzenie”, niemal natychmiast porzuciła szkolenie Jedi. Ostatnia władczyni zniszczonej przez Imperium planety Alderaan poświęciła życie pracy w nowym Senacie Galaktycznym. „Więzy krwi” opowiadają zaś o kulisach końca jej kariery politycznej w Nowej Republice i powstaniu Ruchu Oporu.

4. „Thrawn” / „Thrawn”, Timothy Zahn

Wielki Admirał, który pojawił się w książce „Dziedzic Imperium”, był jedną z najciekawszych postaci w całym „Expanded Universe”. Disney uznał, że przywróci tego antybohatera w nowym kanonie i ponownie przedstawi go widzom w nieco zmienionej formie w serialu „Rebelianci” oraz na łamach powieści. Książką zajął się nie kto inny jak twórca tej postaci, czyli Timothy Zahn. W powieści o prostym tytule „Thrawn” opisał sam początek służby niebieskoskórego Chissa u Imperatora Palpatine’a.

5. „Koniec i początek” / „Aftermath”, Chuck Wendig

Paradoksalnie nie jest to najlepsza książka w uniwersum „Star Wars” - ba, w zasadzie jest jedną z tych słabszych - ale to i tak pozycja, którą warto znać. Chuck Wendig zdecydował się na narrację w czasie teraźniejszym, co nieco utrudnia odbiór, ale opowiada w niej oraz obu kontynuacjach o tym, jak wyglądała Nowa Republika zaraz po obaleniu Imperium z perspektywy przede wszystkim zupełnie nowych bohaterów. Luke, Leia i Han przewijają się tu tylko gdzieś w tle.

6. „Resistance Reborn”, Rebecca Roanhorse

Najważniejsza książka z serii „The Journey to The Rise of Skywalker” opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce bezpośrednio po bitwie o Crait, której świadkami byliśmy w „Ostatnim Jedi”. Ruch Oporu pod przywództwem Generał Lei Organy dzięki poświęceniu Luke’a Skywalkera i pomocy Rey uciekł siepaczom Kylo Rena na pokładzie Sokoła Millennium, ale zaledwie garstka buntowników przeżyła to starcie z Najwyższym Porządkiem.

Głównym bohaterem powieści Rebecki Roanhorse, która rozgrywa się nieco później, jest Poe Dameron. Mężczyzna ma ogromne wyrzuty sumienia po tym, jak zbuntował się przeciwko wiceadmirał Holdo. W książce przewijają się też inne postaci, ale bohaterowie z filmów schodzą raczej na drugi plan. Niestety w przeciwieństwie do powieści wymienionych w zestawieniu wcześniej, nadal czekamy na premierę „Resistance Reborn” w naszym kraju.

Bonus: „Zemsta Sithów” / „Revenge of the Sith”, Matthew Stover

Ta książka, podobnie jak pozostałe adaptacje epizodów nakręconych przez George’a Lucasa, należy jednocześnie do starego, jak i nowego kanonu „Gwiezdnych wojen” i jest najlepszą z nich. W wydanej pierwotnie przez wydawnictwo Amber powieści Matthew Stover wyjaśnia, co dokładnie siedziało w głowie młodego Anakina Skywalkera, gdy przechodził na ciemną stronę Mocy. Podczas lektury można zrozumieć jego motywacje nawet lepiej… niż podczas seansu filmowej „Zemsty Sithów”.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst