1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Komiksy
  4. Książki

Jeśli kochacie Agathę Christie, to Egmont ma dla was niespodziankę na 100-lecie powieści królowej kryminału – 3 komiksy na podstawie jej książek

agatha christie komiksy egmont opinie

Co powiecie na kryminały w wersji komiksowej? Właśnie dziś z okazji 100-lecia powieści Agathy Christie ukazały się trzy pierwsze tomy serii wydawnictwa Egmont na podstawie twórczości tej autorki – „Miss Marple. Noc w bibliotece”, „Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik” i „Herkules Poirot. Morderstwo w Orient Expressie”.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

W tym roku mija 100 lat od wydania pierwszej powieści przez Agathę Christie, zwaną królową kryminału. „Tajemnicza historia w Styles” ukazała się w 1920 roku, a przez ponad pół wieku swojej kariery pisarskiej autorka wydała blisko 70 powieści i wiele opowiadań, które zapewniły jej wspomniany tytuł. Z tej okazji wydawnictwo Egmont ruszyło z serią „100 lat powieści Agathy Christie” i na księgarniane półki trafiły na początek trzy tytuły związane z najważniejszymi bohaterami śledztw kryminalnych.

miss Marple komiks Egmont

Agatha Christie komiksy – 100 lat powieści Agathy Christie – seria komiksów:

  • „Miss Marple. Noc w bibliotece”
  • „Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik”
  • „Herkules Poirot. Morderstwo w Orient Expressie”

Fanką twórczości Christie jestem właściwie odkąd pamiętam.

Już w gimnazjum i liceum (a więc bardzo dawno temu – minęło ponad 15 lat!) zaczytywałam się w stworzonych przez nią historiach. Zawsze pociągał mnie jej analityczny umysł i precyzja z jaką konstruowała intrygę – tu nie ma przypadkowych postaci, zdarzeń i elementów, bo Christie nawet jeśli myli tropy czytelnika, robi to z głową. Choć, jak twierdziła, nie miała ponoć jakiejś konkretnej metody by stworzyć opowieść – po prostu zastanawiała się nad nią tak długo, aż wszystkiego nie rozplanowała, jak czytamy w książce wydanej na jej cześć pt. „Sekretne zapiski. Agatha Christie”. Ta przybliża notatniki autorki powstałe przy okazji konstruowania kolejnych intryg kryminalnych z udziałem m.in. Panny Marple i Herkulesa Poirota.

Siłą jej powieści jest też fakt, że odbiorca, wraz z detektywem, ma szansę odgadnąć zagadkę, brzmiącą zwykle – kto zabił? Tu nie pojawiają się dziwne postaci z przeszłości na ostatnich kartach powieści, z czego kpiła sama Christie w swoich książkach. Fabuła jest od A do Z, niczym morderca z „A.B.C”, przemyślana i uwodzi od pierwszych stron – zawsze zresztą fascynowały mnie „tzw. „zagadki zamkniętego pokoju”, w których również lubowała się Brytyjka.

agatha christie komiksy 100 lat powieści

Ale nie tylko fascynujące śledztwo gra pierwsze skrzypce w jej powieściach – idealny duet stanowi ono bowiem z charakterystycznymi bohaterami, którzy zapadają w pamięć – mam tu oczywiście na myśli przede wszystkim Pannę Marple, niepozorną staruszkę bogatą w życiową mądrość, i Herkulesa Poirota, Belga mylnie branego za Francuza, z wytwornym wąsem, który lubi dochodzić do prawdy w wygodnym fotelu najlepiej z filiżanką wyśmienitej czekolady.

Powieści Christie przez lata doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji – zarówno filmowych i serialowych, a także były wielokrotnie wznawiane i na całym świecie sprzedały się w ponad 2 mld egzemplarzy. Warte wymienienia są takie tytuły jak „Morderstwo w Orient Expressie” w reżyserii Sidneya Lumeta, seria o Herkulesie Poirocie, gdzie w głównego bohatera wcielił się David Suchet czy choćby serial na podstawie powieści „A.B.C” z interesującą rolą Johna Malkovicha. To oczywiście tylko kropla w morzu produkcji, które przyczyniły się do jeszcze większej popularności twórczości autorki.

Dziś w księgarniach pojawiły się komiksy podchodzące na nowo do powieści Christie – możemy jeszcze raz przeżyć historie bohaterów z „Nocy w bibliotece”, „Morderstwa w Orient Expressie” i „Tajemniczego przeciwnika”.

Przyznam, że to doskonały ruch wydać na sam początek trzy różne historie poświęcone czołowym bohaterom Christie, a więc Miss Marple, Herkulesowi Poirotowi oraz Tommy'emu i Tupence, poszukiwaczom przygód. Każdy z komiksowych tomów – tak jak i powieści – ma inny klimat i prezentuje inną kreskę. Najbardziej do gustu, jeśli chodzi o sam aspekt graficzny, przypadł mi zeszyt. pt. „Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik”. Ale i historia była dla mnie najbardziej wciągająca – najmniej pamiętam fabułę tej książki (anegdotka: zdarzyło się niejednokrotnie sięgać po tę samą powieść Christie parę razy, by po pierwszych kilkunastu lub kilkudziesięciu stronach orientować się, że już ją czytałam; wciąż miałam nadzieję, że jeszcze nie mam za sobą wszystkich jej książek, choć pochłaniałam je hurtowo na przestrzeni kilku ładnych lat).

agatha christie 100 lat powieści egmont

Komiksy na podstawie Christie to przyjemna i lekka lektura – zeszyty mają niecałe 70 stron każdy, są ładnie wydane, w miękkiej oprawie (egzemplarz kosztuje 34,99 zł).

Wszystkie trzy historie traktuję raczej jako uzupełnienie książek i nową interpretację twórczości Angielki. Warto po nie sięgnąć z dwóch powodów: by odświeżyć pamięć o danej powieści oraz by skonfrontować własne wyobrażenie na temat wyglądu wnętrz, postaci itp. z cudzą interpretacją, tak jak ma to miejsce podczas oglądania ekranizacji filmowych. Odradzam natomiast zapoznanie się z komiksami, jeśli macie zamiar czytać książki Christie, przed ich lekturą – to zwyczajnie może zepsuć wam frajdę związaną z rozwiązywaniem zagadki przez głównego bohatera i na własną rękę.

Niemniej jako dodatek komiksowa seria poświęcona twórczości Christie sprawdza się nieźle i z chęcią sięgnęłabym po kolejne tomy.

Mam tylko problem z pewną, nazwijmy to, „brytyjskością” historii. Wszyscy wiemy, że toczą się one w Anglii w różnych latach i jest to fajnie podkreślone, ale momentami nieco przesadnie. Rozbawiły mnie anglojęzyczne wtrącenia i kiedy przeczytałam, „Thank you, Pułkowniku” oniemiałam. Choć niewykluczone, że ma to dodać nieco humoru, który już i tak widoczny jest w przywołanych zeszytach.

Seria „100 lat powieści Agathy Christie” to miły ukłon w stronę fanów pisarki i jeśli dzięki niej jej popularność wśród młodszego pokolenia jeszcze wzrośnie, nie mogę mieć nic przeciwko.