1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale
  4. VOD

Jak najmniej efektów specjalnych. Twórcy „Wiedźmina” codziennie zapalali 100 świec, aby serial wyglądał realistycznie

Wiedźmin - kadr promocyjny

Wiedźmin”, adaptacja prozy Andrzeja Sapkowskiego od Netfliksa, czyli najważniejsza serialowa premiera tego roku, zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji twórcy chętnie opowiadają o produkcji w różnych mediach. Teraz dowiedzieliśmy się o podejściu ekipy do wykorzystania efektów specjalnych.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

W niedawnym wywiadzie dla francuskiego magazynu Premiere, showrunnerka serialu Lauren S. Hissrich oraz scenograf Andrew Laws zdradzili, że chcieli, aby świat „Wiedźmina” był jak najbardziej realny i namacalny. Z tego powodu starali się ograniczyć użycie efektów komputerowych do minimum.

Zależało nam, aby serial zachowany był w jak najbardziej autentycznym stylu. Wyśmienita gra wideo już istnieje, a ja celowo chciałam aby nasz serial nie przypominał jej wizualnie - zdradziła Lauren S. Hissrich w rozmowie z Premiere.

Wiedźmin - kadr z serialu

Scenograf Andrew Laws zgodził się, że nadmierne użycie CGI może wypaść nienaturalnie. Dodał, że nie znosi, gdy aktorzy grają na tle green-screenów i wchodzą w interakcje z „zielonymi kulkami”.

Chcieliśmy, aby wszystko na ekranie sprawiało wrażenie realnego i prawdziwego. Nawet sekwencje walki -  dodał Andrew Laws.

Scenograf podkreślił także, że w dzisiejszych czasach ludzie w łatwy sposób dostrzegają efekty komputerowe. Podkreślił, że gdy do tego dojdzie, łatwo wybić ich z opowieści.

Problemem jest też to, że jeśli użyjesz świetnych efektów w jednej scenie, musisz utrzymać ten sam poziom w każdej kolejnej. Inaczej cały efekt przepada - dodał Laws.

Twórcy zdradzili też, że dla zwiększenia wiarygodności serialu, codziennie zapalali ponad 100 świec wiszących na żyrandolach, aby w naturalistyczny sposób doświetlić poszczególne sceny.

Jak wypadły efekty ich pracy, przekonamy się w kolejnych miesiącach, gdy produkcja wreszcie ujrzy światło dzienne.

Serial „Wiedźmin” zadebiutuje jeszcze w tym roku.

W najbliższym czasie możemy też spodziewać się drugiego zwiastuna produkcji.