REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literacka Nagroda Nobla 2019: Olga Tokarczuk zwyciężczynią za 2018 rok. Doceniony został także Peter Handke

Po roku przerwy ponownie przyznano najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie literatury. W 2019 roku laury zwycięzcy otrzymała dwójka kandydatów, tak żeby nikt nie został pokrzywdzony przez zeszłoroczny skandal wewnątrz Akademii Szwedzkiej. Komu przypadła Literacka Nagroda Nobla?

10.10.2019
13:18
literacka nagroda nobla 2019
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury to sukces, o jakim marzy niemal każdy autor i większość wydawnictw. Trudno sobie bowiem wyobrazić lepszą platformę marketingową niż świeżo zdobyty Nobel. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy nagroda trafia w ręce postaci nieznanej szerszemu gronu odbiorców, bo znajomość nowego Noblisty lub Noblistki jest ważnym wyznacznikiem kulturowym nawet w Polsce, gdzie czytelnictwo stoi na bardzo przeciętnym poziomie.

Ostatnie dwa wyróżnienia z 2016 i 2017 roku dotyczyły co prawda znanych postaci, ale jednocześnie wywołały spore kontrowersje. Eksperci, wydawcy i czytelnicy z całego świata zastanawiali się, czy Bob Dylan na pewno jest ważnym poetą oraz czy Kazuo Ishiguro zasługuje na tak wielkie wyróżnienie. Prawdziwe problemy Akademii Szwedzkiej miały się jednak dopiero zacząć. W 2018 roku ujawniono związki członków jury z mężczyzną skazanym za molestowanie i gwałt. Ostatecznie postanowiono więc, że nagroda nie zostanie przyznana. Na szczęście w ramach rekompensaty dzisiaj Akademia mogła ogłosić nazwisko nie jednego, a dwójki laureatów.

Literacka Nagroda Nobla przypadła dwójce kandydatów. Olga Tokarczuk dostała nagrodę za 2018, a Peter Handke za 2019 rok.

REKLAMA

Polscy fani literatury mieli nadzieję, że Szwedzi docenią coraz bardziej popularną na Zachodzie Olgę Tokarczuk, zwłaszcza że polska pisarka miała też duże powodzenie wśród bukmacherów. Nie można było mieć jednak całkowitej pewności co do tej decyzji. Polską pisarkę doceniono za takie powieści jak „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, „Podróż ludzi Księgi” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Akademia doceniła ją za: „narracyjną imaginację oraz encyklopedyczną pasję, które reprezentują przekraczanie granic jako formę istnienia”.

Nagrodzono także austriackiego autora, Petera Handke za jego wpływowe dzieła, które z lingwistycznym geniuszem badały peryferia i specyficzności ludzkiego umysłu. Jest on nie tylko twórcom powieści i sztuk teatralnych, ale też tłumaczem i autorem licznych scenariuszy filmowych. W Polsce wydano do tej pory m.in. „Pewnej ciemnej nocy wyszedłem z mojego cichego domu”, „Leworęczną kobietę” i „Godzinę prawdziwych uczuć”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA